Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primii pasi catre adoptie - 2015


Recommended Posts

 

 

Alessandra, multumesc frumos pt raspuns! si tu esti din Braila ?ma bucur nespus ,asa putem impartasi aceasta poveste..eu sunt la inceput , sunt inca f speriata de tot ceea ce inseamna acte. Am fost zilele trecute la directia din Ana Aslan si am vorbit cu doamnele de acolo , mi s-au parut extrem de dragute si mi-au inoculat o doza de optimism , dar din pacate sotul nu a putut merge cu mine ,asa ca de abia pe 1 sept mergem impreuna pt a ni se oferi lista cu acte. Sper sa ne miscam repede si sa depunem dosarul ...apoi sa asteptam si sa speram! la mine exista o problema...poate ma puteti ajuta cu un raspuns.Lucrez in invatamant iar de la 1sept sunt transferata la o alta unitate...credeti ca e o problema ca nu am vechime in munca la acelasi loc? sau se cere doar dovada ca am un loc de munca?

 

 

Vechimea în munca contează cumulat, nu intr-un loc anume , dar vechimea nu contează,  important este sa fii salariata și sa ai un venit care sa iti permită un al 3-lea membru :)

Când ceri adev. de salariat,  sa-ti treacă venitul  brut :)

Succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 569
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

 

Multumesc pt raspuns, Anca! [flo2] savurez orice litera pe care o scrieti voi aici , am recitit tot din urma si imi face bine sa aflu atat de multe... Sper sa nu fie o problema cu adeverinta de venit , la fel imi fac probleme cu caracterizarile de care am nevoie.,am inteles de la voi ca trebuie sa fie de la un coleg si de la un sef? Ma gandesc ca fiind nou angajata nu ma cunoaste nimeni incat sa ma poata descrie ...iar de la fostul loc de munca presupun ca nu mai pot aduce caracterizari..

 

Este important persoana care te caracterizează sa spună ca te cunoaște de ,, x" ani ( luni) ... cred ca ar fi bine sa iei de la fostul loc de munca, o colega prietena amabila te poate ajuta, la fel și șeful ... poate menționa,  în calitate de fost șef al dnei ,, x,,, declar ca a fost subalterna mea din anul .... și scrie despre tine ....

Vezi și tu unde găsești înțelegere ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Fetelor, va spuneam acum ceva timp ca deja ma ingrijorez pt ca nu am niciun semn de la directie in conditiile in care am depus dosarul la sfarsitul lui iulie.... Asa ca am fost sapt aceasta acolo sa intreb care mai e situatia. Ajung acolo si ma intampina paznicul (ca de obicei) care suna in birou sa ma anunte (tot ca de obicei). Doar ca doamna de acolo mi-a lasat un gust foarte amar. Nu m-a primit si i-a spus paznicului sa ma dea la telefon. Mi-a spus, pe un ton dragut ce-i drept (macar atat!) ca sa stau linistita ca ma suna ele cand e cazul. I-am explicat ca a trecut o luna de cand am depus actele (stiind ca termenul legal in care trebuie sa primesc un raspuns e de 10 zile - asta am tinut-o pt mine, nu i-am reamintit si dnei) si ca ma gandeam ca poate e ceva in neregula sau mai trebuie adus ceva... Ea tot imi spunea asteptati sa va sunam noi.... La final si paznicul imi spune "ati mai batut si drumul de pomana fara sa va primeasca" la care eu i-am raspuns "asa e cand lucrezi cu statul". Am stiut de la inceput ca asta ma asteapta, ca o sa dau peste persoane de genul asta. Macar mi-au vorbit frumos doamnele de acolo pana acum, chiar daca dupa m-or injura ca le derajez. Si eu am incercat si voi incerca in continuare sa fiu cat mai calma, diplomata si dulce cu ele pt ca stiu ca nu-mi doresc sa le supar. Totusi ma intreb, daca ar fi venit un parinte la mine la scoala si l-as fi tratat in genul asta, refuzand sa-l primesc si comunicand prin telefonul paznicului, cu siguranta as fi fost reclamata. Si eu sunt bugetara, si eu am salariul mic dar totusi incerc sa imi fac treaba si sa ajut acolo unde pot. Macar sa-i spun omului in fata "sa astepte ca-l sunam noi", daca tot a batut drumul pana acolo. Pe cat de entuziasmata eram la inceput, pe atat de dezamagita sunt acum... Stiu ca acesta e sistemul si sper sa ne dea Dumnezeu rabdare sa ducem la capat cu bine tot procesul asta....
Ai dreptate, nu a fost ok tratația,   însă ... inarmeaza-te cu răbdare, vei avea multe vizite ... acasă sau voi la sediu, vei avea nevoie de înțelegerea colegilor, e greu ... trebuie sa încerci sa nu-ti creezi probleme la serviciu și în același timp sa răspunzi cererilor DGASPC  ... ai sa vezi, eu deja am întâmpinat reticenta la munca. Așa ca, azi i-am arătat șefei ca exista o lege care spune ca angajatorul are obligația sa ne învoială 40 ore maxim pe an, pt obținerea atestatului sau potrivirea cu copilul, altfel amenda 1000 -2500 lei, legea 273 ( nu știu dacă s-a aprobat legea, eu i-am aratat-o). ... :))) Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Speranța, eu am depus dosarul pe 30 iulie. Am mai fost pe acolo după o săptămână (prima din august) pentru a mai aduce un act și mi s-a spus ca dosarul este deja la juridic. Deci bănuiesc că a fost înregistrat la începutul lui august. Tu ai fost o norocoasă că s-au mișcat așa de repede la tine  [:)]

Am optat pt  un copil până în 4 ani, indiferent de sex. Și pe noi ne tot încurajau să trecem vârste cât mai mari. Nouă ni s-a spus că pentru  intervalul acesta putem aștepta chiar și 3-4 ani, în funcție de noroc, căci aici e cea mai mare cerere. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am avut o vizita acasă,  săptămâna trecută,  i-am anunțat ca ne-am răzgândit în privința sexului, nu mai dorim indiferent, vrem bărbătesc. 

A fost chemata și o persoana de referință sa vina sa vorbească despre noi ... a fost ...  

 

Azi primesc telefon ca vor urgent sa ne vedem, la ei la sediu, bănuiesc ca vor sa ne facă sa rămânem pe" sex  indiferent". 

Pentru ca de la început s-a încercat mărirea vârstei cu un an ,  apoi ne-au spus ca sunt multe fete, soțului ia spus ca dacă vrem băiat scad șansele ... e clar, vor sa ne facă sa ne răzgândit,  sa rămânem pe ,, indiferent,, ... nu pe ,, sex bărbatesc,, :(

O sa văd luni dacă presimțirea mea se adeverește 

Mie pe 25 sept. îmi expira cele 120 zile, ei trebuie sa facă acum raportul final, sa scrie concluziile ... cum suntem noi și ce ne dorim.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Speranța, eu am depus dosarul pe 30 iulie.  .... Am optat pt un copil până în 4 ani, indiferent de sex. Și pe noi ne tot încurajau să trecem vârste cât mai mari. Nouă ni s-a spus că pentru intervalul acesta putem aștepta chiar și 3-4 ani, în funcție de noroc, căci aici e cea mai mare cerere.

Deci, pe 30 noiembrie se incheie atestarea ta :)

Offf, 3-4 ani ... așa mult? 

În ritmul ăsta,  multe familii renunță și se obișnuiesc cu ideea ca ,, asta e, rămân fără copil ! " :(

...  și își trăiesc viața singuri ...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu ce să-ți spun Speranța. .. Dacă voi simțiți că vreți un băiat poate nu ar trebui să vă lăsați influențați. Pe de altă parte, mă gândesc acum că dacă ar fi să avem un copil biologic nu îi putem stabili noi sexul și poate că și aici ar trebui să procedăm la fel.  Să cunoaștem atât fete cât și băieți până când simțim că ne-am găsit copilașul.

E o decizie care vă aparține în totalitate așa că să aveți înțelepciune pentru a reuși să faceți alegerea potrivită. 

 Te așteptăm cu informații luni!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Deci în acest termen de 120 de zile trebuie terminat finalizat tot în vederea atestatului ( cursuri, vizite, etc)
Da! Vor fi 2 cursuri, puse la distanta de o sapt.- doua, depinde de voi familiile, cum veți hotăra când va veți duce la primul curs. Voi stabiliți de comun acord data celui  de al 2-lea curs. Cursul durează 3-4 ore, unul este ținut de un medic, celălalt de un psiholog.

Apoi, vizite acasă -2 am avut noi,  vizite la ei la sediu vreo 3 , întrebări despre familia extinsa, despre bugetul vostru, despre ce calități și defecte aveți, despre cine o sa te ajute cu copilul., etc. Întreabă - mă dacă e ceva ce nu știi!

Apoi, 2 caracterizări de la munca, trebuie sa meargă la ei  o persoana de referință care sa va laude :) ... un/ o prieten/a ...

 Motivația de adopție trimisa pe email,  C V schematic (pe email) ... cu  anii și școlile făcute pt soț / soție.

În eseuri ți se cere sa scrii cheltuieli fixe și flexibile , lunare și anuale ... e un formular dat de ei.

La familia extinsa trebuie sa treci adresa părinților, dacă sunt pensionari la limita de vârstă sau pe caz de boala, ce pensie au ... sunt multe informații care trebuie trecute in  formular, ti-l trimit ei pe email și tu trebuie sa-l completezi ... multe detalii, de când te-ai născut pana în prezent ....

 

PS: la noi așa a fost, bănuiesc ca e la fel peste tot Și DA, în cele 120 zile trebuie făcute toate

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...