Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primii pasi catre adoptie - 2015


Recommended Posts

    Dragele mele,nu vă lăsaţi influenţate de nimic şi de nimeni !Voi decideţi  ce vă doriţi fetiţă sau băieţel ,de asemenea dacă vreţi un copil mai micuţ, sub un an nu am auzim  să fie adoptabil decând mă documentez şi sunt implicată direct în procesul adopţiei-de vreo 5 ani ..d-na psiholog ne-a tot explicat că dacă este mai mare ,se poate depista mai uşor un eventual handicap...

  Am mai scris că toată viaţa mi-am dorit o feţită ,am scris fetiţă in cerere pe legea veche....şi culmea ne-a potrivit ...noul sistem de la ORA cu un băieţel ...eram a x-a familie pe listă!Aşa a fost să fie !Anul acesta au încercat să ne sugereze că poate doi băieţei cresc împreună ....am fost promţi clar vrem fetiţă...la vârstă de asemenea am rămas la 0-2 ani...Am cunoscut o familie care nu si-a pus limită după reatestare si a văzut 10 fetiţe în jumătate de an ...de 12 ani .....10...8...6...5...4...şi acum au adoptat o fetiţă de doi ani ,au mers prin toată ţara la potriviri...

     Din păcate... nu este votată încă legea cu cele 40 ore de învoire  şi concediu de 6 luni la adoţia unui copil mai mare de 2 ani... era blocată la senat prin iulie când am întrebat eu la protecţia copilului....De la depunerea cererii şi până la obţinerea acelui atestat trebuie să fie 120 zile în care se adună acte se verifică şi para verifică ....se pare că este stipulat pe viitor la reatestare să nu mai trecem prin toată tevatura....dar mai vedem ce va fi....Cel mai important este să avem răbdare ,să fim deschişi ...şi nu în ultimul rând să ne ajute bunul Dumnezeu să avem parte de copii sănătoşi ! [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 569
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Copiii mai mici de 1 an sunt declarati adoptabili doar cei găsiți, cărora nu li se cunosc parintii. Procedura pentru ceilalți durează până la aproape 2 ani, așa ni s-a spus nouă. La Neamț, unde am depus noi dosarul, am înțeles ca este o fetiță de 6 luni, gasită. Spuneau doamnele că e riscant și așa, nu știi nici măcar orientativ cu ce bagaj genetic vine, boli...etc. Totuși, la bebeluși e greu cu diagnosticele, în general. Vom vedea ce va fi, oricum, până ne atestăm noi, cu siguranță va fi luată. Curios e că absolut toate familiile din Neamț au cerut fetiță, iar doamnele, când au venit la noi acasă au spus că sunt doi băieței de 3 ani care vor merge la Iași, deoarece nu erau cereri la noi în județ pentru băieți. Noi rămânem pe fetiță, dar vom crește vârsta de la 0-2 ani, la 0-3 ani. Doamne-ajuta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, cred ca o sa va uimesc prin ce-o sa va spun, DARRRR am ramas insarcinata....nu ma asteptam delocccccc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! era ultimul lucru la care nu ma asteptam. suntttt bulversata de-a binelea. desi sunt la cea de-a doua sarcina, nici nu stiu ce si cum sa fac.

dar....trebuie sa-mi revin!!! va pup si mult succcesssssss tuturor! Doamne Doamne le aseaza pe toate cand si cum trebuie.

Cu speranta si incredere....mergem mai departe, nu-i asa? [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Doamne ajută ,Alessandra!Doamne,doamne este alături de voi ....Mă bucur nespus...să nu ne părăseşti de pe forum că emanai atâta optimism!!! [flo2] [:)] [:)] [:)]

 

O sa va urmaresc indeaproape in continuare. Mi-ar placea mult ca fiecare sa-si gaseasca puiutul si sa inceapa o noua viata , cu mult mai frumoasa si mai plina de bucurie! [flo2] [flo2] [flo2] [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele ,cu privire la varsta copilului eu va sfatuiesc sa treceti peste doi ani.Da,cu totii am vrea bebelusi ideal,dar din pacate e riscant.

Am o prietena care a nascut  o fetita cu probleme la picioruse. Eu am vazut-o prima data la 3 luni,nu mi-am dat seama de nimic.Fetita are acum 3 ani si ceva , nici acum nu merge,abia misca din picioruse.Dar problema grava e alta.Are si un retard mental care va jur ca nu s-a vazut pana la doi ani.Abia dupa doi ani jumate,s-a vazut clar diferenta intre ea si alti copii.Acum se vede si mai clar.Mi-am dat seama cum multe boli neurologice pot sa fie trecute cu vederea daca copilul e prea mic.

Un copil de 3-4 ani poate ca se obisnuieste mai greu cu noua familie,dar intelege altfel,si dupa integrare e mai afectuos.Si mie mi-a zis doamna psiholog ca e bine sa ne orientam la copii mai mari,ca intradevar, anumite boli nu se vad decat dupa o anumita varsta.Eu tot fetita vreau,sunt mai cerute,dar astept…

Si am trecut indifferent de etnie,sunt copii superbi care daca sunt trecuti in acte  rromi / tatari  etc nu sunt nici macar vizitati de familii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, va spuneam acum ceva timp ca deja ma ingrijorez pt ca nu am niciun semn de la directie in conditiile in care am depus dosarul la sfarsitul lui iulie.... Asa ca am fost sapt aceasta acolo sa intreb care mai e situatia. 

Ajung acolo si ma intampina paznicul (ca de obicei) care suna in birou sa ma anunte (tot ca de obicei). Doar ca doamna de acolo mi-a lasat un gust foarte amar. Nu m-a primit si i-a spus paznicului sa ma dea la telefon. Mi-a spus, pe un ton dragut ce-i drept (macar atat!) ca sa stau linistita ca ma suna ele cand e cazul. I-am explicat ca a trecut o luna de cand am depus actele (stiind ca termenul legal in care trebuie sa primesc un raspuns e de 10 zile - asta am tinut-o pt mine, nu i-am reamintit si dnei) si ca ma gandeam ca poate e ceva in neregula sau mai trebuie adus ceva... Ea tot imi spunea asteptati sa va sunam noi....

La final si paznicul imi spune "ati mai batut si drumul de pomana fara sa va primeasca" la care eu i-am raspuns "asa e cand lucrezi cu statul".

Am stiut de la inceput ca asta ma asteapta, ca o sa dau peste persoane de genul asta. Macar mi-au vorbit frumos doamnele de acolo pana acum, chiar daca dupa m-or injura ca le derajez. Si eu am incercat si voi incerca in continuare sa fiu cat mai calma, diplomata si dulce cu ele pt ca stiu ca nu-mi doresc sa le supar.

Totusi ma intreb, daca ar fi venit un parinte la mine la scoala si l-as fi tratat in genul asta, refuzand sa-l primesc si comunicand prin telefonul paznicului, cu siguranta as fi fost reclamata. Si eu sunt bugetara, si eu am salariul mic dar totusi incerc sa imi fac treaba si sa ajut acolo unde pot. Macar sa-i spun omului in fata "sa astepte ca-l sunam noi", daca tot a batut drumul pana acolo.

Pe cat de entuziasmata eram la inceput, pe atat de dezamagita sunt acum... Stiu ca acesta e sistemul si sper sa ne dea Dumnezeu rabdare sa ducem la capat cu bine tot procesul asta....

 Bună.

Nu intra în panică. Legea precizează că atestatul de familie adoptatoare se eliberează în termen de 120 de zile de la depunerea documentelor. Nicăieri, în lege, nu scrie că la 10 zile după ce ai depus actele, vă vor chema. Noi am depus actele în februarie şi primele întâlniri cu consilierul de caz şi psihologul au fost undeva la sfârşitul lunii martie. Iar abia în luna mai, am fost chemaţi la cursuri. Iar abia la sfârsit de luna iunie am primit atestatul. Asta e..aşa se mişcă lucrurile. Calm şi răbdare. Nu-ţi strica buna dispoziţie..că nu rezolvi nimic. 

La ce sector eşti tu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...