Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primii pasi catre adoptie - 2015


Recommended Posts

Noi am avut o vizita acasă,  săptămâna trecută,  i-am anunțat ca ne-am răzgândit în privința sexului, nu mai dorim indiferent, vrem bărbătesc. 

A fost chemata și o persoana de referință sa vina sa vorbească despre noi ... a fost ...  

 

Azi primesc telefon ca vor urgent sa ne vedem, la ei la sediu, bănuiesc ca vor sa ne facă sa rămânem pe" sex  indiferent". 

Pentru ca de la început s-a încercat mărirea vârstei cu un an ,  apoi ne-au spus ca sunt multe fete, soțului ia spus ca dacă vrem băiat scad șansele ... e clar, vor sa ne facă sa ne răzgândit,  sa rămânem pe ,, indiferent,, ... nu pe ,, sex bărbatesc,, :(

O sa văd luni dacă presimțirea mea se adeverește 

Mie pe 25 sept. îmi expira cele 120 zile, ei trebuie sa facă acum raportul final, sa scrie concluziile ... cum suntem noi și ce ne dorim.

 

Noi am fost setaţi să adoptăm (doar) fetiţă. Iniţial aşa şi bifasem. Ne-au spus că sunt foarte foarte puţine fetiţe şi că ideal ar fi să trecem indiferent de sex..

Ţie ţi-au spus exact invers.

Noi am optat iniţial pentru grupa de vârstă: "0-2 ani". Vai..ce şocaţi au fost; ne-au spus că nici gând să putem adopta copil atât de mic. Nici măcar în 3 ani de-acum încolo. Aşa că am mărit grupa de vârstă la 3 ani. Nu..că şi asta e mică. Am urcat la 4 ani şi am zis clar că nu mă mai răzgândesc. 

Iar, în ceea ce priveşte etnia, am optat de la început pentru "etnie română". A fost o adevărată aventură să le explicăm, la fiecare întâlnire că nu e cazul să mai insiste atât în privinţa etniei romme, pentru că nu vrem să ne răzgândmi şi gata. i-am explicat doamnei, că nu am nimic cu nimeni, dar este dreptul meu/al nostru să alegem ce etnie dorim (deşi..ştiu, sunt copii rommi, care sunt declaraţi români, dar, asta e..). La fiecare întâlnire fix cu asta începeau.."poate totuşi vă răzgândiţi în privinţa etniei", dar cu asta chiar am răm,as fermi, pe poziţii.

Hmm...ce stil au să te facă să te răzgândeşti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 569
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Noi am fost setaţi să adoptăm (doar) fetiţă. Iniţial aşa şi bifasem. Ne-au spus că sunt foarte foarte puţine fetiţe şi că ideal ar fi să trecem indiferent de sex..

Ţie ţi-au spus exact invers.

Noi am optat iniţial pentru grupa de vârstă: "0-2 ani". Vai..ce şocaţi au fost; ne-au spus că nici gând să putem adopta copil atât de mic. Nici măcar în 3 ani de-acum încolo. Aşa că am mărit grupa de vârstă la 3 ani. Nu..că şi asta e mică. Am urcat la 4 ani şi am zis clar că nu mă mai răzgândesc. 

Iar, în ceea ce priveşte etnia, am optat de la început pentru "etnie română". A fost o adevărată aventură să le explicăm, la fiecare întâlnire că nu e cazul să mai insiste atât în privinţa etniei romme, pentru că nu vrem să ne răzgândmi şi gata. i-am explicat doamnei, că nu am nimic cu nimeni, dar este dreptul meu/al nostru să alegem ce etnie dorim (deşi..ştiu, sunt copii rommi, care sunt declaraţi români, dar, asta e..). La fiecare întâlnire fix cu asta începeau.."poate totuşi vă răzgândiţi în privinţa etniei", dar cu asta chiar am răm,as fermi, pe poziţii.

Hmm...ce stil au să te facă să te răzgândeşti.

Eu as lasa in continuare - indiferent de sex - ptr. ca asa ai mai mari sanse sa apari pe listele unui copil. Apoi...e dreptul tau sa refuzi, dar macar esti in carti......

Am inteles ca sansele de a-ti prezenta copii sunt mai mari daca pui - indiferent de sex.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt copii rromi care nu sunt chiar asa cum ne inchipuim cu totii.Pot sa fie de exemplu facuti cu romani si daca mama e rroma trecuti in acte rromi.Sunt care au pielea f deschisa si chiar ochii verzi am vazut.Sunt copii rromi care sunt blonzi.Nu va grabiti sa puneti etichete.E dreptul vostru sa alegeti ce vreti,nu va obliga nimeni la nimic.Cand e sa fie,puteti refuza fara alte explicatii.Dar e bine sa aveti sulfetul, mintea deschisa.Din cate am inteles eu de la directie,copii de romani sunt ff rari.Eu am discutat etnia cu doamnele de la directie,si mi-au povestit de copii rromi superbi.Multi rromi in Constanta de ex,sunt trecuti in acte turci.Asa zic ei ca nu sunt rromi sunt turci.Eu ii vad prin cartier unde am biroul,intradevar sunt altfel de rromi,ele sunt ff frumoase si toti au pielea deschisa.Cum am mai zis,nu va grabiti sa puneti etichete.Nu stiti de unde va vine o minune.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iată că am primit și eu mult așteptatul telefon astăzi! M-au anunțat că miercuri vor veni la noi acasă  [:)]  Mi-a mai înseninat ziua vestea aceasta dar vă dați seama ce emoții am acum! [biz]

Alexia, stai linistita, asa am avut si eu emotii si dupa ce au plecat mi-am dat seama ca nu trebuia, o sa fie o intalnire calda, relaxata ... vor sa vada casa, nu vor intra daca ai usi inchise, dar e bine sa fie deschise peste tot; in rest ... o cafeluta calda din partea ta si .. fii relaxata, totul o sa fie OK!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am avut intalnirea, mi-au spus ca ei stabilesc profilul, in raportul final ei scriu concluziile si propunerile, iar la propuneri ei trec fata, chiar daca eu am optat pentru baiat, ei considera ca este mai bine pentru mine si pentru copil, sa fie fata. M-a durut putin, eu am inteles ca ei stabilesc profilul copilului dar ma gandeam la trasaturi, caracter nu la sexul copilului. Acolo am crezut ca este decizia mea! Mi-au spus ca daca nu imi convine pot sa fac contestatie si voi fi evaluata de alta comisie!

Mi-au zis ca avand in vedere istoricul meu (decesul baiatului)  indicatia lor este fata. Daca eram o familie normala nu era nici o problema, avand in vedere istoricul nostru  ei considera ca voi face comparatie, daca iau baiat, il voi compara cu copilul meu. Daca iau fata, nu am cum sa fac comparatie - fata cu baiat nu ai cum sa faci comparatie ... Am acceptat sa treaca fata ... important e sa ne gaseasca repede si sa fie sanatoasa :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, cred ca o sa va uimesc prin ce-o sa va spun, DARRRR am ramas insarcinata....nu ma asteptam delocccccc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! era ultimul lucru la care nu ma asteptam. suntttt bulversata de-a binelea. desi sunt la cea de-a doua sarcina, nici nu stiu ce si cum sa fac.

dar....trebuie sa-mi revin!!! va pup si mult succcesssssss tuturor! Doamne Doamne le aseaza pe toate cand si cum trebuie.

Cu speranta si incredere....mergem mai departe, nu-i asa? [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2]

 Mii  de felicitari ! Sa ai noroc de o sarcina usoara si un bebe  sanatos :)

Superrr veste :) [baietel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele ,cu privire la varsta copilului eu va sfatuiesc sa treceti peste doi ani.Da,cu totii am vrea bebelusi ideal,dar din pacate e riscant.

Am o prietena care a nascut  o fetita cu probleme la picioruse. Eu am vazut-o prima data la 3 luni,nu mi-am dat seama de nimic.Fetita are acum 3 ani si ceva , nici acum nu merge,abia misca din picioruse.Dar problema grava e alta.Are si un retard mental ....

Ai dreptate, varsta mai mare are avantajul ca i se poate evalua mai bine starea de sanatate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu as lasa in continuare - indiferent de sex - ptr. ca asa ai mai mari sanse sa apari pe listele unui copil. Apoi...e dreptul tau sa refuzi, dar macar esti in carti......

Am inteles ca sansele de a-ti prezenta copii sunt mai mari daca pui - indiferent de sex.

Asa am si lasat: {indiferent de sex}. La final, chiar am optat si pentru "usoare intarzieri in dezvoltare". 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt copii rromi care nu sunt chiar asa cum ne inchipuim cu totii.Pot sa fie de exemplu facuti cu romani si daca mama e rroma trecuti in acte rromi.Sunt care au pielea f deschisa si chiar ochii verzi am vazut.Sunt copii rromi care sunt blonzi.Nu va grabiti sa puneti etichete.E dreptul vostru sa alegeti ce vreti,nu va obliga nimeni la nimic.Cand e sa fie,puteti refuza fara alte explicatii.Dar e bine sa aveti sulfetul, mintea deschisa.Din cate am inteles eu de la directie,copii de romani sunt ff rari.Eu am discutat etnia cu doamnele de la directie,si mi-au povestit de copii rromi superbi.Multi rromi in Constanta de ex,sunt trecuti in acte turci.Asa zic ei ca nu sunt rromi sunt turci.Eu ii vad prin cartier unde am biroul,intradevar sunt altfel de rromi,ele sunt ff frumoase si toti au pielea deschisa.Cum am mai zis,nu va grabiti sa puneti etichete.Nu stiti de unde va vine o minune.

 Nu pun etichete. Chiar nu pun. Stiu si sunt constienta ca ti se poate prezenta un copil declarat in acte ca fiind român, si el, de fapt, să fie de etnie rommă, la origini. Un exemplu elocvent este si faptul că am optat pentru un copil "cu usoare întârzieri în dezvoltare". Nu vreau sa creez nici un fel de polemici aici, dar este dreptul fiecăruia, sa-si stabileasca criteriile. Nu stau sa explic acum de ce am optat strict pentru "etnie română", pentru ca este irelevant. Vom vedea cum decurg lucrurile. In caz de ajungem in reatestare, vom vedea atunci cum mai stabilim criteriile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...