Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primii pasi catre adoptie - 2015


Recommended Posts

Am avut intalnirea, mi-au spus ca ei stabilesc profilul, in raportul final ei scriu concluziile si propunerile, iar la propuneri ei trec fata, chiar daca eu am optat pentru baiat, ei considera ca este mai bine pentru mine si pentru copil, sa fie fata. M-a durut putin, eu am inteles ca ei stabilesc profilul copilului dar ma gandeam la trasaturi, caracter nu la sexul copilului. Acolo am crezut ca este decizia mea! Mi-au spus ca daca nu imi convine pot sa fac contestatie si voi fi evaluata de alta comisie!

Mi-au zis ca avand in vedere istoricul meu (decesul baiatului)  indicatia lor este fata. Daca eram o familie normala nu era nici o problema, avand in vedere istoricul nostru  ei considera ca voi face comparatie, daca iau baiat, il voi compara cu copilul meu. Daca iau fata, nu am cum sa fac comparatie - fata cu baiat nu ai cum sa faci comparatie ... Am acceptat sa treaca fata ... important e sa ne gaseasca repede si sa fie sanatoasa :)

E prima oara cand aud asa ceva si sunt in 'domeniu' din 2007.Cum sa propuna ei sexul copilului?Chiar sunt socata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 569
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am avut intalnirea, mi-au spus ca ei stabilesc profilul, in raportul final ei scriu concluziile si propunerile, iar la propuneri ei trec fata, chiar daca eu am optat pentru baiat, ei considera ca este mai bine pentru mine si pentru copil, sa fie fata. M-a durut putin, eu am inteles ca ei stabilesc profilul copilului dar ma gandeam la trasaturi, caracter nu la sexul copilului. Acolo am crezut ca este decizia mea! Mi-au spus ca daca nu imi convine pot sa fac contestatie si voi fi evaluata de alta comisie!

Mi-au zis ca avand in vedere istoricul meu (decesul baiatului)  indicatia lor este fata. Daca eram o familie normala nu era nici o problema, avand in vedere istoricul nostru  ei considera ca voi face comparatie, daca iau baiat, il voi compara cu copilul meu. Daca iau fata, nu am cum sa fac comparatie - fata cu baiat nu ai cum sa faci comparatie ... Am acceptat sa treaca fata ... important e sa ne gaseasca repede si sa fie sanatoasa :)

Si mie mi se pare ciudat sa propuna ei sexul copilului pe care voi il veti adopta. E adevarat ca voi ati avut o situatie speciala, dar au vazut ca nu ati ramas cu probleme, ca ati depasit situatia respectiva. La fel de ciudat e sa iti impuna etnia(pe noi au incercat sa ne convinga pt etnia roma). Cum sa il poti integra in familie pe copil daca tu ca adult nu poti sa acceptia anumite lucruri. Din cate ne-au spus si noua sunt foarte multi copii romi si multi baieti, deci incearca si ei...Acum depinde numai de noi cat de tari suntem pe pozitie. Daca ai adoptat un copil o faci pentru toata viata, nu e un obiect care daca nu iti mai place il poti inlocui.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

corect, Monil :)

 

Ei mi-au zis ca daca vedeau ca nu am depasit momentul, nu imi dadeau atestatul, dar .. ei considera ca sunt echilibrata si mi-l da, numai ca ... propunerea lor este pentru fata, exclusiv! NU "indiferent", nu "baiat" ... mi-au zis ca daca bifeaza indiferent, eu sigur voi refuza fetele in favoarea baietilor :)

In alte familii nu se impun la alegerea sexului, doar la noi, din cauza istoricului. Totusi, eu le-am zis ca asa simt, daca am de ales intre fata si baiat, simt atractie mai mare spre baiat.  Le-am spus,  daca mie imi este bine, ii este si copilului. Ca nu fac comparatie, fiecare este unic. A zis ca nu ai cum sa nu compari, orice parinte care are 2 copii, fara sa vrea, face comparatie intre ei, dar eu ...

Mi-au zis ca ma lasa sa ma gandesc la o motivatie clara, sincera,  sa-i sun si sa-i fac sa se razgandeasca, ce as putea sa le spun incat sa-i intorc din hotararea lor?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

     Dragă Speranţa arată-le că eşti o luptătoare şi luptă până la capăt!!!Motivaţia e clară îţi doreşti să oferi dragoste şi tot ce ai mai bun în creşterea şi educaţia unui băieţel...Dacă râmâi la ambele la atestare, decizi pe moment când eşti potrivită dacă mergi sau nu mai deaparte. ...în cazul unei feţite ..eu am mai spus, toată viaţa mi-am dorit o feţită ,am fost potrivită cu minunea vieţii mele un băieţel ...doamna as.socială care se ocupa de cazul nostru  mi-a spus că speră să nu fie probleme pentru că ştia că vreau cu ardoare  fetiţă....acum  în iunie când ne-am atestat pentru feţită iarăşi au spus nu credeţi că foarte bine cresc împreună doi băieţei...am spus clar vrem fetiţă!!! La noi în judeţ cei care consideră ei că nu sunt pe aceaşi lungime de undă soţul cu soţia ...nu sunt atestaţi ...au fost câteva cazuri şi acum şi acum 4 ani la atestarea şi reatestarea pentru băieţel...aşa că stai liniştită draga mea căci ei ştiu că eşti pregătită să fi mama unui băieţel adorabil  şi bunul Dumnezeu vă va ajuta !!!Doamne ajută tuturor să aveţi copilaşii acasă cât mai repede!!! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In loc sa se bucure ca vrei baietel,sunt mai putin ceruti de familii...Majoritatea opteaza pt fete.Nu stiu ce s-a intamplat cu copilul tau,banuiesc ca a plecat intr-o lume mai buna.La ce varsta l-ai pierdut de tot insista ei ca o sa faci comparatie?

O prietena a pierdut trei copii ,doi baieti si o fata,dupa nastere la ceva timp mureau din cauze necunoscute.Dar nu am auzit sa -i fi propus ei sexul la atestare.Acum are o fetita superba de 7 ani .Suna-i si spune-le ca vrei indiferent,si lasi destinul sa aleaga.Cum vrea ,Dumnezeu ca stie mai bine ce ti se potriveste.Sa nu decida ei.Soarta stie mai bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am avut și noi vizita astăzi. A fost bine,  din punctul meu de vedere :-)

A venit doar doamna responsabila de caz- eu mă așteptam să vină și cu d.na psiholog. 

Ne-a rugat să-i spunem istoricul familiei noastre (când și cum ne-am cunoscut, informații despre fiecare din noi de la naștere: studii,  boli,  locuri de muncă) dar și al părinților și fraților noștri. 

Apoi am vorbit despre adopție în general,  reglementari legislative,  ne-a mai povestit despre copii care au fost adoptați și cum s-au integrat ei în familii. 

Mi-a spus că sunt familii atestate de 3 ani care așteaptă și acum pentru grupa de vârstă 0-3 ani. Deci, așa cum se discuta și pe aici sunt șanse aproape inexistente să te sune pentru un copil la prima atestare.

Ideea e să nu ne pierdem răbdarea și credința! 

[flor] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna sunt noua aici si as vrea sa infiez un copil nou nascut

 Bună :)

Hmm...nu cred că poţi înfia un "copil nouă născut", în condiţiile actualei legi a adoptiei, din România. Cred că, înainte de a-ţi seta priorităţile, e bine să te documentezi bine..ca să nu fi dezamăgită.

Văd la profilul tău, că eşti din Chişinău. Nu ştiu cum este şi ce prevede Legea Adopţiei din ţara ta; poate că este uşor mai flexibilă şi mai permisivă. Dar, în RO, este destul de dificil să poţi adopta un copilaş nou născut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...