Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primii pasi catre adoptie - 2015


Recommended Posts

LiV 88 - e util ce ai scris, bine de stiut!

 

M-a sunat de la adoptii, ca ne trebuie o declaratie notariala, l-am intrebat de lege si a zis ca dureaza pana intra in vigoare, nu stie daca voi beneficia de concediu si  bani - a zis ca de prelungirea valabilitatii atestatului voi beneficia, pt ca se da retroactiv, de restul nu stie ...

Aveti idee, cat poate sa dureze pana ajunge  in Monitorul Oficial, cca 1 luna ? 

Plus cele 4 luni pana intra in vigoare ... deci, abia prin martie e posibil sa se aplice ?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 569
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cam asa cred ca va dura. Ceea ce nu inteleg eu din ceea ce ti-au spus e prelungirea atestatului...retroactiva. Cum adică? Si daca e posibil, de ce doar una din conditii e retroactiva si restul nu? Nu merg la pachet, toate? Probabil ne vom lamuri pe parcurs. Pe mine ma mananca degetele sa sun la Directie, ca nu ne-au sunat nici macar pentru a merge la cursuri si au trecut 2 luni...Dar astept sa vina toate atunci cand trebuie, oricum, nu depinde de noi si de cate telefoane dam. Cu rabdare si credinta...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Ma bucur tare mult ca existati! In momentul in care am decis sa adoptam un copil (dupa ani si ani de analize, tratamente si incercari de tot felul), nici nu stiam de unde sa o apucam. Apoi am gasit forumul vostru, am citit tot ce s-a scris inca de la inceput si am purces la drum. Am mers la DGASPC, iar acum deja ne-am apucat de strans actele.

Vrem ca pana la sfarsitul lunii sa depunem dosarul ca sa obtinem cat mai repede atestatul. Avem ceva emotii in ceea ce priveste procesul acesta de atestare, dar, cu ajutorul lui Dumnezeu, totul va fi OK si vom avea si noi copilasul nostru. Va pup si va doresc numai bine tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Briella74!

Bun venit pe forum si in randurile noastre al viitorilor parinti adoptivi. Dupa cum ai mai citit si pe aici, atestatul vine fara probleme la fiecare, cel mai greu va fi dupa atestat, asteptarea e destul de grea. Treci prin tot felul de stari, de la speranta la ingrijorare, la nerabdare, iti pierzi speranta si multe altele. Daca ajungi la reatestare abia atunci te mai detasazi putin si astepti fara sa mai tresari la fiecare telefon. 

Sa fie cu noroc si ce doresti sa se realizeze.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LiV 88 - e util ce ai scris, bine de stiut!

 

M-a sunat de la adoptii, ca ne trebuie o declaratie notariala, l-am intrebat de lege si a zis ca dureaza pana intra in vigoare, nu stie daca voi beneficia de concediu si  bani - a zis ca de prelungirea valabilitatii atestatului voi beneficia, pt ca se da retroactiv, de restul nu stie ...

Aveti idee, cat poate sa dureze pana ajunge  in Monitorul Oficial, cca 1 luna ? 

Plus cele 4 luni pana intra in vigoare ... deci, abia prin martie e posibil sa se aplice ?

 În 30 de zile după aprobarea de către Parlament, Legea va fi publicată în Monitorul Oficial. Apoi, va intra în vigoare, peste 4 luni de la publicarea în Monitor. În plus, trebuie elaborate Normele de Aplicare a legii. Abia după ce se publică şi HG cu normele de aplicare, vom şti exact ce este retroactiv, cum se aplică şi cum se interpretează legea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 (...)  fara sa mai tresari la fiecare telefon. (...)

 

 Sincer, eu nu tresar deloc la nici un telefon. (sunt la prima atestare). Am ştiut din start că durează, aşa că mi-am setat creierasul să înţeleagă că e de durată. Ştiu că nu are cum să ne sune nimeni de la Direcţie, atât de repede.

Poate că voi începe să tresar (la fiecare telefon) după reatestare, pentru că atunci ştiu că mă apropii mai mult de "podiumul premianţilor" şi de acces la copii declaraţi adoptabili. 

DAR, dacă Dumnezeu are alte planuri cu noi şi vrea să ne surprindă cu telefoane în primul an de valabilitate al atestatului...zic mulţumesc şi sunt recunoscătoare :), însă prefer să stau relaxată şi să-mi văd de viaţă. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monil si Somebody13 va multumesc pentru ca mi-ati impartasit din experientele voastre! Stiu ca am in fata un drum anevoios, dar sper ca noua lege, prin faptul ca a mai simplificat procedurile, sa ajute cat mai multe cupluri sa isi gaseasca copilasii inca din primul an de atestat.

Dumnezeu sa ne ajute atat pe noi, cat si pe micutii care isi doresc parinti, sa ne regasim cat mai repede!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Somebody13, exact aceeasi atitudine o adopt si eu. M-am programat sa fiu rabdatoare. E ca si cum ai sti ca la anul va veni un copil...Nicio emotie. Azi m-au sunat sa mergem la primul curs, e bine, chiar foarte bine. Le luam progresiv. Nimic nu se misca mai repede daca noi vrem. Traim in continuare asa cum traiam pana acum, cu toate ale zilei, pana cand, in ziua Z, se vor schimba lucrurile. Atunci vom vedea cum ne adaptam. Va fi foarte bine, sunt sigura. Nu trebuie sa avem asteptari, ca sa nu avem dezamagiri. Totusi...a se evita pesimismul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...