Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primii pasi catre adoptie - 2015


Recommended Posts

Briella74 - daca pe parcurs  ai nedumeriri, legate de acte, de caracterizari, etc. - poti sa ne intrebi si te vom sfatui /  ajuta  ... aici sau in privat  [;)]

Multa determinare iti doresc!  [greutati]

 

 

Hellooo!   [batetoba]

Astazi am semnat procesul verbal ( raportul final )  ... s-a incheiat procedura de atestare, suntem atestati [:D] , urmeaza asteptarea ... :)

Doamne ajuta sa avem noroc de un copil bun, care sa ne iubeasca si pe care sa-l iubim.

La fel va doresc si voua!  [grup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 569
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Felicitari, Speranta_2015! Așteptare rodnică și scurta îți urez! Noi mergem maine la primul curs...

Briella74, totul este mai ușor când e dragostea la mijloc. Nici nu simti efortul depus. Toate vor fi perfecte!

Sa avem parte de copii buni, frumosi, sensibili, deștepti și veseli!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Anca0103, doamne ajuta asa sa fie, la toate aspirantele la meseria de mamica, pentru ca meritam, ne dorim mult acesti copii, nu ca alte mamici, care ii fac si ii abandoneaza sau nu-i ingrijesc.

La mine o sa fie mai scurta asteptarea (sper!) pentru ca am optat pentru o varsta mai mare (3-6 ani),  e posibil sa nu ma opresc la primul copil propus, nu stiu, depinde de istoricul medical ... doar istoricul ar putea sa prelungeasca asteptarea ... e loterie, fiecare cu norocul lui.

Am temeri/emotii in privinta asta ... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca noile modificari sa ajute

Chiar este necesar sa ai dreptul ca mama care nu a nascut sa stai acasa cu puiul

Eu am avut un fel de noroc pt ca baietelul meu nu are 2 ani inca

Dar dpdv al venitului o sa resimt rau acest concediu credtere copil pana la 2 ani

Dar ei zic mersi ca am putut sta cu el chiar daca la 1 an si 11 luni tb sa ma duc la servici adica la sfarsitul lui octombrie

Ca pana intra in vigoare si pana se misca rotitele mie imi trece perioada de incredintare

Bine ca mai avem si eu si sotul co neefectuat

Doamne ajuta sa fie bine pt cei care urmeaza

Va spun fetelor petreceti cat mai mult timp cu copilul in aceste 90 de zile de incredintare

E vorba de atasamentul pe care trebuie sa il faca copilul

Aceast atasament nu se formeaza in 90 de zile dar macat ajuta

Vorbesc in cunostinta de cauza

Noi mai avem putin si facem 1 luna de cand il avem acasa pe piticul nostru

E foarte greu dar trebuie sa avem rabdare

F multa rabdarw

Nu am crezut niciodata ca este asa de greu inca nu vorbim 

Zice asa putin tata mama cateodata cu toate ca eu stau cel mai mult cu el

Dar nu stresez copilul aiurea

Inca descopera ce e in oras in casa prieteni familia

Dar nu as mai putea sta fara el

Noapte doarme pe noi cu funduletul pe fata lui tata la mine la piept

Ne cauta in somn si ne gaseste

Va mai povestesc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce frumos mykaya! Bine ca v-ati gasit. In privinta dificultatii...nimic nu e usor pe Pămant...Rabdare si incredere va urez! Cu banii, vom vedea, oricum, nu te imbogatesti in 3 luni, dar e important acel timp pe care i-l dedici exclusiv copilasului. Acesta e castigul urias. Speranta_2015, asteptarea cred ca va fi mai scurta, mai ales ca de la 8 septembrie a intrat in vigoare asa-zisa lege a plasamentului. Ne-a spus azi, la curs. Asta inseamna ca nu vor merge copiii decat la asistenti maternali profesionisti, sau la rude...n-am inteles eu prea bine...Ideea e ca vor fi mai multi copii declarati adoptabili mai repede decat de obicei. Eu nu stiam despre legea asta, o sa ma mai informez, sa ma clarific. Va urez o toamna optimista!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca0103 ai dreptate, dragostea te ajuta sa treci peste toate.

Speranta_2015 felicitari pentru atestare si asteptare cat mai scurta iti urez!

Mykaya ma bucur ca ati reusit sa-l gasiti pe puiutul vostru!

 

Daca voi avea nedumeriri, voi apela la voi pentru ajutor. Pentru moment am facut toate copiile necesare, am vorbit cu colegii si prietenii pentru caracterizari si am obtinut adeverinta de la medicul meu de familie. Cu restul vom continua dupa ce iese buletinul sotului, el avea buletinul pe adresa parintilor, in Bucuresti, iar de la DGASPC ni s-a spus ca trebuie sa avem amandoi buletinul pe adresa unde locuim efectiv. Sper sa ii iasa buletinul la sfarsitul saptamanii viitoare ca sa finalizam actele si sa depunem dosarul.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor , mult succes  [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

eu va citesc , timpul este limitat cu un copil . noi am reusit in primul atestat sa adoptam . ne-am gasit printesa . am specificat 0-2 ani . am vrut un bebe pana in 3 ani . credem ca afectiv este cel mai bine la varsta asta . cred ca am avut dreptate . este la noi din ianuarie si acum are 2 ani si 6 luni . daca am fi luat-o acum cred ca era mai greu afectiv pentru ea . acum realizeaza orice i se intampla , are amintiri cu amanunte .  a fost perioada optima , s-a atasat imediat , a spus mami si tati de la o doua vizita . as maternala ne-a ajutat foarte mult . ea micuta se trezea dimineata si la fiecare masina care trecea pe strada era fericita si striga : a venit mami si tati . 

 

cand a venit acasa parca aici statea de o viata . ne iubeste enorm , nu sta fara noi . avem provocari multiple cu ea , dar suntem fericiti . 

 

va dorim sa va gasiti minunile si sa le aduceti acasa cat mai curand . copiii vor deveni adoptabili mai repede . sansele sunt mari acum . 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce frumos mykaya! Bine ca v-ati gasit. In privinta dificultatii...nimic nu e usor pe Pămant...Rabdare si incredere va urez! Cu banii, vom vedea, oricum, nu te imbogatesti in 3 luni, dar e important acel timp pe care i-l dedici exclusiv copilasului. Acesta e castigul urias. Speranta_2015, asteptarea cred ca va fi mai scurta, mai ales ca de la 8 septembrie a intrat in vigoare asa-zisa lege a plasamentului. Ne-a spus azi, la curs. Asta inseamna ca nu vor merge copiii decat la asistenti maternali profesionisti, sau la rude...n-am inteles eu prea bine...Ideea e ca vor fi mai multi copii declarati adoptabili mai repede decat de obicei. Eu nu stiam despre legea asta, o sa ma mai informez, sa ma clarific. Va urez o toamna optimista!

  Am văzut că s-a publicat în Monitorul Oficial, Legea Plasamentului. Nu înţeleg (din ceea ce ai scris tu) cu ce ne avantajează pe noi, cei care vrem să adoptăm - familiile atestate şi în aşteptare, această lege? Ce v-au spus vouă la cursuri?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ne-au spus ca acei copii mici, mare parte din ei, erau luati in plasament si de alte persoane, care nu aveau atestat de asistent maternal profesionist. Acum, pentru noi e bine, deoarece persoanele respective nu mai pot lua copii, ei merg doar la rude sau asistenti profesionisti. Așadar, vor fi mai multi copii mici pentru adoptie. Ne-a spus doamna clar acest lucru. Nu mi-e nici mie foarte limpede, mai intreb vineri, cand avem a doua intalnire.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adica , erau persoane care aflau de un nou-nascut parasit in maternitate , cereau plasament de urgenta , deveneau as maternali si cand copilul devenea adoptabil il adoptau . riscant si complicat .

 

acum nu se mai poate . oricum mi se parea prea riscant . daca fam nu renunta la el sau daca are probleme cu mersul/vorbitul/vazul etc . ca nu toate mamicile "studente" renunta la copii . multe dintre ele se lovesc in burta , inghit pastile, eram cu o prietena care a nascut cand a fost adusa o tanara care inghitise otrava sa scape de sarcina sa nu afle familia ; din pacate tanara a decedat imediat dupa nastere, copilul a supravietuit  , dar cu ce pret nu se stie inca ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...