Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primii pasi catre adoptie - 2015


Recommended Posts

Buna seara mamici si viitoare mamici! [flo2]

Am reusit si eu sa strang toate actele, iar luni vom merge sa depunem dosarul...sper sa fie complet si sa il primeasca..

Am asa mari emotii...ma simt de parca as duce actele la starea civila pt casatorie, desi stiu bine ca adevaratele emotii si asteptari de abia acum incep.

Doamne ajuta sa fie bine pentru noi toate si sa avem familia intregita cat mai repede!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 569
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ne-am hotarat sa nu trecem sexul copilului , sa il lasam pe el sa ne aleaga ... [:)] 

Asta pentru ca in desele si emotionantele noastre discutii despre  adoptie , ne-am imaginat rand pe rand , ca am putea fi parintii unei fetite cu codite a carei rochita sa oglindeasca toate culorile curcubeului , sau al unui baietel poznas care sa deprinda pasiunea tatalui pentru masini sau pentru fotbal. Ne-am dat seama recent ca nu este atat de important sexul copilului , ca este doar o banala particularitate si ca , in egala si dorita masura , am fi fericiti intr-o prima ipostaza de parinti ai unei fetite sau al unui baietel.

Prin urmare , nu vom face noi aceasta alegere ci il lasam pe el sau pe ea sa ne aleaga ,lasam destinul si pe Dumnezeu sa scrie cea mai frumoasa pagina a vietii noastre si stim ca acolo , undeva , copilasul nostru ne va astepta cu aceeasi dragoste de oferit si de primit similara cu a noastra !

Ne dorim un copil cu varsta cuprinsa in intervalul 1- 3 ani( stim ca acest interval inseamna extensie spre 4 ani) , indiferent de sex , in principiu sanatos sau cu foarte mici carente de dezvoltare , care ar putea fi recuperate prin dragostea si atentia noastra...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru gandurile bune ...sa fie bine pentru noi toate si pentru copilasii nostri!

Pe data de 30 luna aceasta vom incepe cursul , astept cu nerabdare sa aflu lucruri noi...

 Nu este propriu-zis un "curs". cel puţin la noi, nu a fost.

La noi a fost aşa: Am fost un grup de 6 familii, care am fost chemate în aceeaşi perioadă, la "cursuri". Persoana care ţine "cursurile", este de fapt fie, psiholoaga, fie şefa de la adopţii. Este un fel de curs interactiv, în care vă veţi descoperi pe voi, foarte mult şi în care veţi avea de îndeplinit anumite roluri, de făcut un fel de "teme"...O să vezi, o să-ţi placă!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...