Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Primii pasi catre adoptie - 2015


Recommended Posts

  • Răspunsuri 569
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna Briella,

 

Spune-mi si mie, te rog, daca ti-au spus ceva referitor la timpul de asteptare, daca au copii, etc. Eu m-am reatestat in Bucuresti si s-ar putea sa ma mut cu dosarul in Ilfov deoarece in Bucuresti nu sunt copii si familiile din Bucuresti sunt selectate pentru copii refuzati de cei din provincie dupa 1-2-3 ani.

In orase mici gen Targoviste ti se prezinte 6 copii cu varsta 1-3 ani in primul an de atestare, iar in Bucuresti astepti 2-3 ani pentru un copil de 4 ani care a fost refuzat deja de cateva familii din provincie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa.ti faci cel putin viza de flotant in alt judet. Dosarul sunt aproape convinsa ca il poti muta pt ca iti schimbi domiciliul, persoana ramane aceeasi si vechimea atestatului ar trebui sa se pastreze. De vizitele la noul domiciliu nu cred ca poti scapa. O sa ma interesez  daca nu se intampla nimic pana in primavara. Sper ca in Ilfov lucrurile se misca mai repede. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Isabela23,

 

Ne-au spus ca analizeaza dosarul si la urmatoarea intalnire ne vor da mai multe detalii. Ar trebui sa ne sune in urmatoarele 10 zile. Va voi tine la curent.

 

Dar voi nu ati optat pentru a vedea copii si din alte judete? La inceputul lunii septembrie cand am fost la ei sa cerem detalii despre dosarul de adoptie si despre procesul de adoptie ne-au spus ca daca vrem sa vedem mai multi copii trebuie sa mentionam in nu stiu ce formular ca suntem dispusi sa ne deplasam oriunde in tara.

 

O sa mai intrebam si la urmatoarea intrevedere cu ei.

 

O seara buna!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Briella, te rog sa.i intrebi care este timpul mediu de asteptare pentru un copil sanatos, de 2-4 ani, etnie romana in ilfov. Nu se complereaza nimic pe niciun formular referitor la optiunea de a vedea copii din alte judete. Teoretic, pe lists unui copil apar familii din toate judetele in ordinea proximitatii, varstei, etniei pt care a optat fiecare. Problema cu bucurestiul este ca singura proximitate este cu judetul ilfov si din cate stiu sunt ceva familii si in ilfov. Pe lista fiecarui copil vor apare mai intai familiile din judet, dupa care cele din imediata apropiere si abia apoi cele care sunt mai departe. O alta problema este ca nu se respecta oricum ordinea in care apari pe lista. Daca asistentul social considera ca familia cu numarul 10 de pe lists este cea potrivita pt copil, aceea este cea care va vedea prima copilul. In concluzie, daca nu ai un profil atragator astepti mult si bine. O data cu noua lege pe lista unui copil vor fi toate familiile care au optat pt categoria sa de varsta si nu cred ca vor fi avantajati in vreun fel nici atunci cei din Bucuresti. Nu cred ca se va obosi cineva sa parcurga o lista cu 50 de familii si se vor face aranjamente in judete. Radiografia sistemului este usor sumbra si asta pt ca suntem in romania si lucrurile nu se vor schimba prea repede.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La anul o sa fie mai usor dupa ce intra in vigoare noua lege,totul se intoarce in judet si nu mai asteptam listele de la Bucuresti.Copii de etnie romana sunt putini si e bataie pe ei.De obicei,intr-un judet cu f multe familii atestate,asteptarea e de ani de zile pentru un copil roman.Eu am fost atentionata ca voi avea de asteptat,si ca voi vedea f multi copii la inceput.(am pus indiferent de etnie)Am atestat din martie 2015 si nu am fost sunata nici acum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

(...). In concluzie, daca nu ai un profil atragator astepti mult si bine. (...).

 Oare, cum trebuie să fie profilul unei familii, ca să fie "atrăgător" pentru sistem / asistentul de caz / sau cel care decide pe care familie să sune, pentru a vedea copilul, din toată lista de 10-50 familii aferentă copilului respectiv?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

:) Nu exista niste reguli clare, este clar ca va fi o alegere subiectiva. Cei din judete aleg cu prioritate famillile din propriile judete si apoi alte familli pe care le considera cele mai potrivite pentru copil. Teoretic se face cea mai buna alegere pentru copil, pentru ca "se cauta o familie pentru copil si nu un copil pentru familie". In practica, nici nu vreau sa ma gandesc cum se fac aceste alegeri.

Vom fi dezavantajati noi, cei din Bucuresti, pentru ca pe lista fiecarui copil vor apare toate familiile din judetul respectiv care vor fi alese cu prioritate pentru ca nu se respecta oricum ordinea de pe lista. 

In contextul in care ti se va spune ca acel copil care iti este prezntat a fost refuzat de 5 familii, ar trebui sa ne gandim ca si noi am fost refuzati de catre asistentul social de 5 ori, am fost a 5-a familie ca prioritate. :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...