Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Primii pasi catre adoptie - 2015


Recommended Posts

Dragele mele,

desi nu sunt o persoana activa in ale scrisului pe forum ,mi-au fost de mare ajutor toate informatiile citite aici sau pe alte bloguri de mamici adoptive.Sunt fericita mami a unui pui mic de 2 ani si 7 luni,pe care il avem acasa in incredintare de 2luni si jumatate iar acum am depus actele pentru incuviintare(,sper ca nu v-au derutat termenii juridici  [:)] )

Noi am intalnit minunea noastra la al doilea atestat ,desi si in timpul primului atestat am vazut un copilas din alt judet si unul din orasul nostru(in formularul initial ne-am exprimat disponibilitatea de a vedea si copii din judetele limitrofe).Din tot sufletul va doresc sa aveti rabdare pentru ca minunea voastra va asteapta si nu,nu este un cliseu veti vedea ca este adevarat...

Numai bine !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 569
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Bună fetele! 

Noi încă nu ne-am luat atestatul.  Am înțeles că mai avem două întâlniri.

Sunt și eu puțin dezamăgita .... Am cunoscut săptămâna trecută o familie din Bucuresti aflată la al treilea atestat.  În această perioadă  nu au fost sunați deloc să vadă vreun copil. ... și eu mă gândeam că de la doilea atestat vom începe și noi sa vedem copii. ... La ultima întâlnire pe care am avut-o ni s-a mai spus că din păcate sunt foarte multe familii doritoare dar insuficienți copii (in București aproape deloc)... Plus că ni s-a spus din nou toată procedura până un copil e declarat adoptabil ,  aceasta fiind ultima soluție.  Și statul ăsta. ... prefera sa îi lase în familii de ceea mai joasă speță când sunt atât de multe altele de condiție bună dornice sa se ocupe de ei.....

Și eu știu ca Dumnezeu la aranjează pe toate cum știe el mai bine. .. Sper din suflet să ne păstrăm răbdarea și credința și că nu vom ceda la un moment dat scârbiți și dezamăgiți de tot sistemul. ....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, fetelor!

 

Am fost azi la DGASPC Ilfov pentru prima intalnire din cele 13, iar incepand de luni vom merge la "cursul" pentru parinti.

 

Cele aflate azi de la Directie nu sunt prea incurajatoare. Ne-au spus ca pentru un copil cu varste intre 1-3 ani putem astepta 2-3 ani. Au cupluri care se atesteaza acum pt a treia oara si nu au nici o certitudine ca acum isi vor intalni copilul. Si in Ilfov sunt putini copii sanatosi adoptabili, iar judetele alaturate care au mai multi copii, sunt multi de etnie roma.

Ne-au spus ca daca vrem sa adoptam in primul an sau, mai curand in primele 6 luni de la atestare, ar trebui sa optam pentru un copil de 5-6 ani. Au avut de curand 3 familii care au adoptat copii cu varste intre 5 - 9 ani si nu au asteptat mai mult de 6 luni.

 

Totodata, ne-au spus inca o data ca sansele de a gasi un copil vor creste daca suntem dispusi sa mergem oriunde in tara. Multe familii opteaza pentru a merge sa vada copii doar in judetele limitrofe, dar judetele limitrofe Bucurestiului si Jud Ilfov nu au indeajuns de multi copii. Se pare ca in prezent un judet cu multi copii adoptabili si familii doritoare putine este Bihor.

 

In ceea ce priveste modificarea legii adoptiilor, nu stiau daca a trecut de toate forurile necesare si a fost publicata in monitorul oficial.

 

Cam atat am aflat azi, daca mai aflam ceva nou la cursuri, voi reveni cu informatiile respective.

 

Va pup si va doresc asteptare usoara!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Briella,

 

Multumesc pentru informatii. Parea mea este ca lucrurile se misca totusi putin mai bine decat in Bucuresti unde astepti 2-3 ani pentru un copil de 4 ani si asta in contextul in care esti dispus sa mergi oriunde in tara dupa copil.

 

Eu nici nu-mi aduc aminte sa ma fi intrebat daca sunt dispusa sa merg sau nu oriunde in tara; daca iti exprimi dorinta de a vedea copii doar din Bucuresti si judetele limitrofe nu mai adopti niciodata.

 

Unde au sediul cei de la protectia copilului Ilfov? Cum este personalul?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Totodata, ne-au spus inca o data ca sansele de a gasi un copil vor creste daca suntem dispusi sa mergem oriunde in tara. Multe familii opteaza pentru a merge sa vada copii doar in judetele limitrofe, dar judetele limitrofe Bucurestiului si Jud Ilfov nu au indeajuns de multi copii. Se pare ca in prezent un judet cu multi copii adoptabili si familii doritoare putine este Bihor.

 

In ceea ce priveste modificarea legii adoptiilor, nu stiau daca a trecut de toate forurile necesare si a fost publicata in monitorul oficial.

 

Cam atat am aflat azi, daca mai aflam ceva nou la cursuri, voi reveni cu informatiile respective.

 

Va pup si va doresc asteptare usoara!

 Nu există un formular pe care să îl completezi şi în care să spui că vrei să vezi copii din toată ţara. Cel puţin în Bucureşti nu ni s-a pus la dispoziţie acest formular. Am întrebat, la momentul când am depus actele/dosarul, dacă trebuie să specificăm undeva că vrem copil de oriunde, din ţară şi ne-au spus că nu există în formularele actuale, această opţiune.  CHiar am sunat la direcţie, ulterior obţinerii atestatului si am întrebat dacă pot menţiona undeva că suntem dispuşi să vedem copii de oriunde şi din nou, ne-a spus că nu... :( 

Chiar sunt curioasă, cum e în alte judeţe..dacă bifează vreo opţiune, pe vreun formular, în privinţa asta...

 

Din păcate legea încă nu a trecut de Parlament..  [bang]  e tot blocată acolo. Şi după ce va trece de Parlament..se va publica în Monitorul Oficial şi va intra în vigoare abia peste 4 luni... Deci, ne apucă oricum primăvara 2016 tot aşteptând noua lege.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!

 

Isabela23 cei de la Ilfov isi au sediul in Voluntari, undeva in spatele magazinului Metro. Doamnele de acolo sunt dragute, dar eu nu am fost acolo decat de 3 ori si nu am stat mai mult de 10 min. Din cate am inteles sunt doar 2 echipe asistent social + psiholog care analizeaza cazurile si atesta familiile doritoare sa adopte, dar se descurca.

 

In seara aceasta am fost la prima zi a cursului pentru parinti si ne-am dat seama ca lucrurile nu sunt prea bune nici la Ilfov. Si aici astepti ani intregi pana sa adopti un copilas mai mititel.

 

In aceeasi serie cu noi sunt 6 familii, 3 la primul atestat (printre care si noi), si 3 familii care se reatesta si toate au optat pentru copii cu varste intre 1 - 4 ani:

- O familie care a venit pt atestatul nr 4 si care in cei trei ani a vazut 2 copii din care 1 bolnav si a fost sunata sa mai vada inca un copil, dar la care nu au mai ajuns pentru ca din dosar rezulta ca este bolna si nu au mai mers sa il vada;

- O familie care a venit pt atestatul nr 3 si care in cei doi ani de pana acum a fost sunata doar o singura  pt  a vedea o fetita de 3 ani si jumatate, de etnie roma. Iar cand au ajuns la directie sa li se arate dosarul li s-a spus ca familia care o are in grija vrea sa o adopte motiv pentru care alte 10 familii inaintea lor s-au retras. Nu au mai mers sa vada fetita desi le placuse mult din poza. 

Doamnele de la curs ne-au spus ca tot mai multi asistenti maternali procedeaza asa in ultimul timp, dar nu este decat un tertiplu pentru a pastra copii. Motive sunt mai multe, cel mai plauzibil - vor sa pastreze copii cu care s-au acomodat, copiii cuminti, buni deoarece in locul lor ar putea primi copii care sa le dea adevarate batai de cap. Si pentru ce sa se complice?!?

- O familie care a venit pt atestatul nr 2 si care in pimul an de atestat nu a ajuns pe lista nici unui copil nici la nivel de Ilfov, nici la nivel de tara.

Se pare ca la Ilfov optezi daca vrei sa vezi copii doar in judetele limitrofe sau oriunde in tara. Nu stiu daca exista un formular, pentru ca aceasta optiune se face inainte de obtinere atestat.

 

Spre exemplu, familia care se atesta pentru a patra oara, a fost pana la Caras Severin pentru a vedea dosarul copilului pe care au decis ulterior sa nu il mai vada.

 

Din cate ne-au explicat lucrurile stau cam asa: pe lista unui copil apar familiile din orasul sau judetul sau, apoi daca nici una din aceste familii nu il doreste, pe lista sa vor aparea familii din judetele alaturate judetului de resedinta, daca nici asa nu are noroc, se trece la judetele invecinate judetelor alaturate si tot asa.

 

Totodata, mai toate cuplurile fusesera sfatuite de doamnele de la DGASPC Ilfov sa mareasca varsta copiilor pentru ca altfel cresc sansele sa adopte mai repede.

 

Cam atat am aflat azi. In cazul in care aflu alte noutati, va voi tine la curent.

 

Asteptare usoara!

 

Gabriela

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  Iooiii... atestatul nr. 4 ??? Atestatul nr. 3 ??? Mi se face rău doar când citesc :( 

O să ajungem nişte moşulici (avem 40 ani acum :(  când o să apărem pe listele unui copil.

 

Da. Aşa ştiam si eu că este procedura când vezi copii din alt judeţ. Aşa cum ai explicat şi tu. Sunt copii refuzaţi de toate familiile din judeţul respectiv :(

 

Dar...rămân pozitivă şi optimistă. O să adoptăm la anul. Aşa mi-am setat creierul să gândească şi aşa va fi. Punct. :D 

 

Buna seara!

 

(...)

- O familie care a venit pt atestatul nr 4 si care in cei trei ani a vazut 2 copii din care 1 bolnav ...;

- O familie care a venit pt atestatul nr 3 si care in cei doi ani de pana acum a fost sunata doar o singura  pt  a vedea o fetita de 3 ani si jumatate, de etnie roma. I...

- O familie care a venit pt atestatul nr 2 si care in pimul an de atestat nu a ajuns pe lista nici unui copil nici la nivel de Ilfov, nici la nivel de tara.

 

Se pare ca la Ilfov optezi daca vrei sa vezi copii doar in judetele limitrofe sau oriunde in tara. Nu stiu daca exista un formular, pentru ca aceasta optiune se face inainte de obtinere atestat.

 

 

Din cate ne-au explicat lucrurile stau cam asa: pe lista unui copil apar familiile din orasul sau judetul sau, apoi daca nici una din aceste familii nu il doreste, pe lista sa vor aparea familii din judetele alaturate judetului de resedinta, daca nici asa nu are noroc, se trece la judetele invecinate judetelor alaturate si tot asa.

 

Totodata, mai toate cuplurile fusesera sfatuite de doamnele de la DGASPC Ilfov sa mareasca varsta copiilor pentru ca altfel cresc sansele sa adopte mai repede.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Briella, situatia prezentata de tine nu pare deloc roz nici in ilfov, dar trebuie sa fim optimiste.

 

Lucrurile vor incepe treptat sa intre intr-o stare de normalitate. Mi se pare un lucru bun si un pas inainte faptul ca nu vor mai putea fi luati copii in plasament si de asemenea injumatatirea termenelor odata cu noua lege a adoptiilor, astfel incat vor fi declarati adoptabili mai multi copii.

 

Va recomand celor care aveti o situatie financiara buna sa optati pentru adoptia a doi copii frati, pentru ca sunt foarte multi copii care pot fi adoptati doar impreuna- aproximativ 400 grupuri de cate 2 sau 3 frati. Cei care doresc sa adopte 2 copii frati asteapta mult mai putin, adoptia se poate finaliza in maxim 6 luni. Sunt foarte putine familii astestate sa adopte 2 sau 3 copii.

 

Succes tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...