Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Primii pasi catre adoptie - 2015


Recommended Posts

Buna flo.flo,

 

Si eu sunt in proces de reatestare. Indicat este sa vorbesti cu reprezentantul tau de caz. Acesta iti va spune precis ce documente trebuie sa refaci. Cred ca este vorba de cum se organizeaza fiecare sector in parte. Noi am refacut declaratia la notariat ca in ultimele 12 luni am locuit in Romania, adeverinte medicale, certificatele de la psiholog si cazierele. Am avut o intalnire cu reprezentanta de caz si una cu d-na psiholog. Nu s-au mai organizat cursuri pentru familiile care se reatestau(probabil eram prea multe...). Acum trebuie sa ne iasa atestatul. Cam atat. Succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 569
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Este posibil sa fie ceva mai relaxati in ultima perioada cei de la directie si sa solicite mai putine acte, avand in vedere ca noua lege va exclude multe din etapele existente acum la reatestare si atestatul va fi valabil 2 ani. Cel mai bine o suni pe asistenta sociala si te va lamuri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca din punct de vedere moral,da,ar fi frumos sa adoptam orice copil,de orice etnie,de orice varsta,chiar si cu probleme de sanatate.

Dar vedeti voi,nu e asa usor..Ca oameni suntem diferiti,gandim diferit,simtim diferit,fiecare suntem rezultatul unui destin specific.Nu avem aceeasi perspectiva,nu avem aceleasi emotii si nici aceleasi vise.

Sunt care intra pe forum si incep sa judece."dar de ce nu vreti copii rromi,de ce nu vreti copii cu probleme,de ce nu vreti copii mai mari?" 

Fara sa arat cu degetul,vorbind general,cu tot respectul,nu trebuie sa ne justificam in fata nimanui ce fel de copil ne dorim.De ce?Pentru ca _ce am scris mai sus_ gandim diferit,simtim diferit.Si pentru ca asa vrem,e viata noastra si nu o traieste nimeni in locul nostru.E usor sa spui diverse,si mai greu sa le faci tu.

Si nu e frumos sa ne impunem propriile convingeri asupra altora.

E o tara libera,aveti dreptul la opinie,inteleg.Dar nu ne judecati daca nu facem ca voi.

Adoptia si asa e o chestie dureroasa,grea,si complicata,nu mai zic de durata procesului.....

Suntem oameni cu diverse dureri in suflet,nu avem nevoie si de judecatile altora.

Da,vreau o fetita pana in 4 ani,romanca,turcoaica,tatara,rroma,nu conteaza,si sanatoasa.Si daca trebuie sa vad 10 copii pana o intanlesc,fie.Nu trebuie sa dau explicatii nimanui de ce nu plec la subtioara  cu primul copil vazut.

Si daca alte familii vor copii mai mici,si de-ai nostrii,romani,e strict problema lor,alegerea lor.Haideti sa nu judecam.E destul de multa ura in lume.Macar noi sa ne intelegem.

 

 

LIV 88 -  Ai perfecta dreptate .. eu am optat  "sanatos" si nu as putea accepta un copil bolnav .. psihic nu ma simt in stare sa trec iar prin spitale ...medici ...am suferit in trecut, am umblat mult prin spitale ...acum vreau un copil sanatos ... racelile minore nu ma sperie dar nu accept boli cronice .

Ai dreptate, fiecare avem un trecut, o istorie, o cruce dusa in tacere ...este dreptul fiecaruia sa doreasca ce simte ca-l face fericit, ce simte ca poate duce mai departe la bun sfarsit!

 

Eu am optat pt o varsta mai mare, max. 7 ani ... exclus rrom ... pentru ca vreau sa  semene la piele cu noi, ei fiind mai creoli ... nu am nimic cu alte etnii atata timp cat sunt OAMENI,  cat timp nu ma afecteaza personal. La mama la bloc este administrator o familie de rromi, dar sunt romanizati ...curati, respectuosi, sunt si oameni ok printre rromi asa cum sunt si la noi, ok si mai putin ok :) 

 

Stiti cumva traseul legii, a ajuns la Monitor ?

Beneficiem de ea prin martie, avem sanse ? 

 

O saptamana frumoasa sa aveti :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar voi nu ati optat pentru a vedea copii si din alte judete? La inceputul lunii septembrie cand am fost la ei sa cerem detalii despre dosarul de adoptie si despre procesul de adoptie ne-au spus ca daca vrem sa vedem mai multi copii trebuie sa mentionam in nu stiu ce formular ca suntem dispusi sa ne deplasam oriunde in tara.

 

 

 

Nu am avut de completat decat sex, varsta, stare sanatate si etnie ... atat! Nimic despre deplasare .. daca sunt sau nu de acord , vad ca difera formularul :)

 

Stiti cumva daca se poate solicita o copie a raportului final, facut de echipa de la Adoptii, care ne-a evaluat ?

Eu doar l-am semnat, fara sa citesc ce au scris in el ... erau mai multe pagini, vreo 3 parca :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal, nu cred ca se mai pot face aranjari. E un soft care face o potrivire intre niste criterii de baza (de multe ori problemele medicale din dosarul copilului nu sunt detaliate atat de mult astfel incat trierea aceasta computerizata sa se poata face la sange). De aceea de multe ori chiar daca nu optezi pentru un copil cu "probleme" vei aparea pe lista lui tocmai pentru ca un calculator nu poate face selectia atat de specific. Selectia de care vorbesc se face la directie de catre AS care din cele 10 familii pe care calculatorul le selecteaza, alege familia care se potriveste cel mai bine copilului respectiv. Ei, aici poate fi vorba de "aranjamente" sau nu...dar ma indoiesc ca sunt asa multe care se fac. In plus difera f mult de la directie la directie interpretarea. Unii iau in ordine lista de 10, altii aleg din primii 3 etc...si asta se datoreaza faptului ca nu exista metodologie clara.

 

In ceea ce priveste profilul, nimeni nu trebuie sa se justifice si nici sa fie judecat. Trebuie sa analizezi f bine ce poti duce si ce nu, la ce poti face fata si la ce nu pentru ca adoptia nu e ca si cand te-ai duce la magazin sa iei o bluza si daca nu-ti vine o returnezi sau o schimbi. Adoptia e pe viata, trebuie sa pasesti cu inima deschisa, fara sa judeci, fara sa ai ganduri care sa te macine, fara sa compari, fara..., fara.... De aceea aceasta etapa in care trebuie sa decideti un profil, fie el si minimal, trebuie tratata cu mare seriozitate. Pana la urma nu e vorba ca va chinuiti voi ca si cuplu, dar il chinuiti si pe copil. Se poate ca undeva sa existe o familie care poate sa faca fata nevoilor acelui copil mult mai bine si mai usor.

E dreptul vostru sa refuzati, si sunt sigura ca toti parintii adoptivi cand sunt potriviti cu un copil pentru care nu pot merge mai departe analizeaza f bine situatia, nu fac mpofturi ca n-are ochi verzi si par blond. Sunt multe aspecte care sunt luate in calcul, aspecte de viitor, pentru o viata intreaga.

 

Pana una alta, noi ne pregatim dosarul pentru fetita, dar asteptarea va fi mult mai usoara. Baietelul nostru ne ocupa tot timpul si n-avem timp sa ne dam seama cand trece timpul. Si tocmai am aflat ca avand deja un copil adoptat, trebuie sa ii facem si lui control psihiatric si sa punem la dosar :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiti cumva daca se poate solicita o copie a raportului final, facut de echipa de la Adoptii, care ne-a evaluat ?

Eu doar l-am semnat, fara sa citesc ce au scris in el ... erau mai multe pagini, vreo 3 parca :)

 

Este obligatoriu sa primesti un exemplar al raportului final, cum adica ai semnat fara sa citesti ce au scris in el????

 

HG 350/2012 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 273/2004 privind regimul juridic al adoptiei

 

 

Art. 32

(1) Raportul final se comunica adoptatorului/familiei adoptatoare in termen de 5 zile lucratoare de la aprobarea acestuia de catre directorul directiei. Dovada comunicarii raportului este pastrata la dosarul adoptatorului/familiei adoptatoare.

(2) In cazul in care raportul final contine recomandarea de eliberare a atestatului de persoana/familie apta pentru adoptie, directorul directiei emite dispozitia privind eliberarea atestatului dupa expirarea termenului pentru formularea contestatiei.

(3) In cazul in care raportul final contine recomandarea de neeliberare a atestatului de persoana/familie apta pentru adoptie, acesta poate fi contestat la directia care a realizat evaluarea in termen de 5 zile lucratoare de la comunicare.

(4) Dispozitia se comunica solicitantului in termen de 5 zile de la emitere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este posibil sa fie ceva mai relaxati in ultima perioada cei de la directie si sa solicite mai putine acte, avand in vedere ca noua lege va exclude multe din etapele existente acum la reatestare si atestatul va fi valabil 2 ani. Cel mai bine o suni pe asistenta sociala si te va lamuri.

  Da, dar, ea trebuie să se reateste pe legea actuală, care încă este în vigoare. Aşa că, paşii care trebuie urmaţi, rămân aceeaşi conform legii în curs.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...