Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Primii pasi catre adoptie - 2015


Recommended Posts

Buna!

 

Cand a fost publicata in Monitorul Oficial, stii data exacta ? 

Inseamna ca acum numaram 4 luni pana la aplicare ? :) Yeeee :D

 Legea nu a fost încă publicată în Monitorul Oficial. Săptămâna trecută a trecut de Senat. Urmează să intre spre dezbatere, în Camera Deputaţilor (for decizional). După ce trece şi de Camera Deputaţilor, se va publica în Monitorul Oficial. Legea va intra în vigoare, la 4 luni distanţă, de la publicarea în M. Of.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 569
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Este obligatoriu sa primesti un exemplar al raportului final, cum adica ai semnat fara sa citesti ce au scris in el????

 

HG 350/2012 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 273/2004 privind regimul juridic al adoptiei

 

 

 

  Nici noi nu am primit Raportul Final. Nici noi şi nici altă familie din grupa noastră. Am semnat că am luat la cunoştinţă despre ceea ce conţine Raportul. Am primit doar Decizia şi Atestatul. Probabil depinde de sectoare/direcţii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  Nici noi nu am primit Raportul Final. Nici noi şi nici altă familie din grupa noastră. Am semnat că am luat la cunoştinţă despre ceea ce conţine Raportul. Am primit doar Decizia şi Atestatul. Probabil depinde de sectoare/direcţii. 

Ennni -  Stiu ca nu este o scuza, dar eram c/cronometru pt ca trebuia sa ajung la munca, mi-au prezentat raportul - mapa - au derulat foile la ultima, unde scria " sex, varsta, etnie, sanatos" , m-au intrebat daca este corect, le-am zis ca da si am semnat.

Am crezut ca este confidential, de aceea pe moment m-am blocat si n-am intrebat daca imi da o copie  .. tarziu mi-a venit ideea ... chiar am vorbit cu cineva despre asta si imi spunea ca nu crede ca se da o copie a Raportului final si ca mai bine sa nu cer :)

 

Bine ca m-ai informat, multumesc :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună seara! Astăzi am terminat și noi cu atestatul, am semnat și am primit o copie a raportului final al evaluării. Deci, DA, se dă și familiei o copie. Am fost pregătiți pentru așteptare și sperăm să fim...De-acum...Doamne-ajută! Sunt sigură că fetița noastră va veni atunci când trebuie, nici prea devreme, nici prea târziu. Vă urez numai bine și să trăiți doar întâmplări frumoase!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Probabil în unele Direcții nu se pune preț pe detaliile astea, dacă familia nu ține morțiș...

Ba da..noi chiar am "ținut morțiș" sa-l primim, dar ne-au spus ca este confidential. Nu am insistat si nu am vrut sa le contrazic, stiind ca pe viitor, ne vom intersecta din nou (cand vom apărea pe liste..,cand vor decide ce familie sa sune prima, din cele 10).

Consider ca nu era chiar atât de important să am Raportul final (raport, al carui continut oricum nu-l puteam schimba). Important este ca am obtinut atestatul. Si importantveste sa apărem curând, pe listele unui copil .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum de e diferit de la o directie la alta?

Da. E diferit de la o directie la alta. Nu inteleg nici eu, de ce...

Am observat, citind pe forumul asta, ca unor familii (din alte judete/alte directii) li se pune la dispozitie un formular, sau cel putin sa bifeze o optiune, pe undeva, sa opteze (si) pentru copii din alte judete, din toata tara.

La DGASPC-ul nostru ni s-a spus ca nu exista nici un formukar de completat in acest sens (exista, dar până la modificarea legii, in anul 2012) si ca "din oficiu" vom apărea pe listele copiilor, din toată țara, daca acestia sunt refuzati de catre familiile din judetele lor de resedinta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...