Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Primii pasi catre adoptie - 2015


Recommended Posts

Referitor la acest subiect, pe noi ne-a întrebat chiar ieri dacă suntem dispuși să fim potriviți cu copii din alte județe și am zis, într-un final, da. Nu este formular, probabil trec ei în  profilul familiei. Oricum, în alte județe merg copiii care nu sunt adoptați la ei în județ, ceea ce mi se pare cam imposibil, având în vedere „lipsa” lor și numărul mare de familii adoptatoare. Chiar spuneau doamnele că și la noi, la Neamt, este, în ultima perioadă, un val mult mai mare de cereri depuse, față de câte erau înainte. Pe de o parte, e bine, că vor fi adoptați mulți copii din lumea asta grea și rece, dar e greu cu așteptarea...Poate noua lege, când va intra, va ușura lucrurile de ambele părți.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 569
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Referitor la acest subiect, pe noi ne-a întrebat chiar ieri dacă suntem dispuși să fim potriviți cu copii din alte județe și am zis, într-un final, da. Nu este formular, probabil trec ei în  profilul familiei. Oricum, în alte județe merg copiii care nu sunt adoptați la ei în județ, ceea ce mi se pare cam imposibil, având în vedere „lipsa” lor și numărul mare de familii adoptatoare. Chiar spuneau doamnele că și la noi, la Neamt, este, în ultima perioadă, un val mult mai mare de cereri depuse, față de câte erau înainte. Pe de o parte, e bine, că vor fi adoptați mulți copii din lumea asta grea și rece, dar e greu cu așteptarea...Poate noua lege, când va intra, va ușura lucrurile de ambele părți.

Da. Si noi am spus de la inceput, ca suntem dispusi sa mergem oriunde, in tara. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la raportul final si atestat, acestea sunt inmanate impreuna celor care le solicita la cateva saptamani dupa ce sunt semnate si aprobate de catre sefii de la directie. Eu m.am dus special sa le iau dupa prima atestare. Al doilea atestat nu l

am luat inca, chiar dc e gata de cateba luni.               In ceea ce priveste optiunea de a vedea copii din alte judete, cel putin in Bucuresti, astepti 10 ani dc alegi optiunea de a vedea copii doar din Bucuresti. Oricum in Buc nu exista niciun formular.                    Ar fi foarte bine sa se mareasca numarul persoanelor care vor sa adopte deoarece in prrzent sunt 1700 de familii cu atestat si  4000 de copii. In momentul in care se va adopta noua lege se va ajunge probabil la un numar mult mai mare de copii adoptabili si ar fi minunat sa creasca si numarul de familii care isi doresc sa adopte, cel putin proportional cu numarul de copii adoptati. In caz contrar, se vor deschide adoptiile internationale pt straini si acesti copii vor ajunge in afars tarii.

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Isabela, sper ca tu glumești când spui 10 ani.. Adică știm ca dureaza dar 10 ani?

 

Pe noi nu ne a întrebat nimeni daca suntem dispuși sa vedem și din alte județe...

 

ni  s a spus de la direcție ca dureaza dar în nici un caz 10 ani, asa ca te rog nu mai oferi informații eronate pe aici. Sau știi tu ceva ce noi nu știm? Eu știu familii care au adoptat dar în nici în caz nu au așteptat atât, nici măcar 5 ani

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Isabela, sper ca tu glumești când spui 10 ani.. Adică știm ca dureaza dar 10 ani?

 

Pe noi nu ne a întrebat nimeni daca suntem dispuși sa vedem și din alte județe...

 

ni  s a spus de la direcție ca dureaza dar în nici un caz 10 ani, asa ca te rog nu mai oferi informații eronate pe aici. Sau știi tu ceva ce noi nu știm? Eu știu familii care au adoptat dar în nici în caz nu au așteptat atât, nici măcar 5 ani

 

Eee, nu durează 10 ani. Niciodată nu a durat 10 ani.

Nu le lua ca pe nişte  "informaţii eronate", că sigur a spus-o aşa metaforic...

Mai ales, după ce va intra în vigoare noua lege, nici vorbă de un timp atât de îndelungat.

Keep calm and be positive :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, in Bucuresti nu prea sunt copii adoptabili cu varsta 0-4. Am spus ca daca alegi sa vezi copii doar din Bucuresti astepti atat de mult. 

 

Nu vreau sa descurajez pe nimeni, dar eu astept de 1,5 ani pentru un copil de aproape 6 ani si inca nu am vazut niciun dosar.

 

Ca sa inchei totusi intr-o nota pozitiva, am observat lunile trecute pe syte-urile directiilor ca se fac angajari de asistenti maternali si o data cu noua lege este posibil ca lucrurile sa se miste mai repde. Dar in ce stadiu este noua lege? Cred ca stiti foarte bine raspunsul...

sunt calma si pozitiva, dar asta este realitatea...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu vreau sa descurajez pe nimeni, dar eu astept de 1,5 ani pentru un copil de aproape 6 ani si inca nu am vazut niciun dosar.

 

 

Copii sunt ,dar sunt tinuti in sistem.Vechea problema.Chiar vazusem un reportaj la Protv cu un asezamant pt copii facut de un preot.Ideea e buna,intentiile bune,dar copii aia nu vor fi nicodata adoptabili pt ca sunt in sistem special.Erau multi,cam 150 parca,f  multi orfani,si f multi micuti 2-4 ani .Si eu ma gandeam,uite cate familii asteapta si uite unde sunt copii....Aceiasi problema ca la Valea Plopului.Copii care nu sunt lasati intr-o familie,nu au conceptul de familie.

Nu li se fac dosare pt a deveni adoptabili,le este mai usor sa-i lase in astfel de locuri sa fie crescuti,le este mai usor sa-i trimita inapoi in familiile biologice decat sa-i declare adoptabili.

Sistemul e putred,angajatii statului nu-si fac treaba cu tot sufletul,poate ca multi nici nu au resurse,Ca sa mergi prin sate sa iei declaratii de la rude cum cere legea,ai nevoie de masina,benzina,bani.Daca seviciul nu ofera...

Sun copii,mereu au fost,dar trece timpul lor,se fac mari,nu-i mai vrea nimeni.La 10 ani cand se trezesc astia sa te faca adoptabil e prea tarziu.

Pt cei cu f multi bani si relatii,totul e posibil.Oamenii de rand asteapta.

Stiu ca multe dintre voi sunteti sigure ca nu se fac aranjamente si alegeti sa credeti ca e totul pe bune si transparent,dar va inselati amarnic.In Romania spaga nu o sa moara niciodata.Am vazut multe.Daca voi nu ati vazut,credeti-ma pe cuvant,nu e totul roz.

Da,suntem pline de speranta si vibratii pozitive.Dar vibratiile noastre nu schimba realitatea altora.In timp ce eu sunt zen si astept copilul,altii isi iau bebe direct din maternitate,fara liste ,fara atestate,fara nimic.Si abia apoi se apuca de ele,ca sa intre in randul lumii.

Ne-o veni si noua randul..candva...cand se mai gandesc si ei sa mai ia si din fraierii care asteapta pe listele lor. [zirea]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liv88 mare dreptate ai in tot ce spui in leg.cu adoptiile,dar legiile sunt facute prost ptr.noi cele care vrem sa adoptam copiilasi,ma doare sufletul cand aud ca un copil a fost abandonat,eu nu pot adopta un copil motivul ca am boala cronica eu,dar noua ni se pun miii de condiitii dar la mamele care abandoneaza copiilasi nevinovatii ele scapa,a fost un soc sa aflu ca nici in plasament nu poti lua datorita bol. Cr.,asa ca mam resemnat si numai sper nimic ca voi primi ceva gratis de la stat,apropo nici la fiv gratuit nu poti intra tot datorita b.cr,asa ca numia  ramans decat sa strang banutii ptr fivurii,si sa uit de adoptie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Vai, cum aşa? Credeam că, dacă vârsta copilului este mai mare, cresc şi şansele de a adopta (cât) mai repede. Credeam că la vârsta asta (aprox.6 ani) sunt copii declaraţi adoptabili, doar că nu sunt (atât de) multe cereri pentru criteriul ăsta legat de vârsta (mare). 

Sunt dezamăgită .... 

 

PS. La ce sector eşti?

Nu vreau sa descurajez pe nimeni, dar eu astept de 1,5 ani pentru un copil de aproape 6 ani si inca nu am vazut niciun dosar.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar mă gândeam azi, că de când sunt (activă) pe forum/subiectul ref.la adopţii, nu am văzut nici un anunţ, de la nici una dintre fete, cum că ar fi primit un telefon de la DGASPC să le fie prezentat un copilaş...

Pentru mine, e mult prea devreme, sunt doar 6 luni de când am atestatul, dar, dintre fetele cu vechime..nici una....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...