Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Primii pasi catre adoptie - 2015


Recommended Posts

"...copiii adoptabili sunt acei copii pentru care instanţa de judecată a încuviințat deschiderea procedurii adopţiei interne, în urma demersurilor specialiştilor direcţiei de a reintegra, respectiv, de a integra copilul în familia biologică sau extinsă şi pe baza consimţământului la adopţie exprimat în instanță de către părinţii biologici.( Părinții decăzuți din drepturile părintești, precum și cei cărora li s-a aplicat pedeapsa interzicerii drepturilor părintești păstrează dreptul de a consimți la adopția copilului lor)." 

 

Directiile dorm.Tribunalele la fel.

Se vor trezi poate la anu'. [zirea]  [viki]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 569
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

In Bucuresti cred ca este aceeasi situatie indiferent de sector pt ca sunt f multe familii si f putini copii. In contextul in care in Buc nu exists copii adoptabili de etnie romana( daca ar fi existat cu siguranta as fi aparut pe o lists macar), speranta este in provincie. Din pacate insa nici probincia n.a dat vreun semn in toata aceasta perioada, chiar daca am optat pt un copil indif sex si varsta maricica.                 V.am mai spus eu de acele alegeri subiective, daca un copil este ok va fi oprit de prima familie. Ar fi fost bn ca organizarea sa fie la fel ca la iasi peste tot, respectiv sa se respecte ordinea de pe lista. Cei din Iasi stiu clar a cata familie ca prioritate sunt pe lista de fam din iasi si isi pot face o idee ref la timpul de asteptare.     In contextul in care nu se respecta ordinea totul depinde de ce noroc ai sa.ti citeasca un asistent social profilul si sa te aleaga. In fine, ma declar depasita de subiect.         Sistemul este corupt, bolnav si nu exists interes ca acesti copii amarati sa aiba o familie.            

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca verificati pe net datele statisticd ora din anul 2013 datele sunt criminale la propriu....in sect 4,5 si 6 au fost decl adoptabili doar 3 copii, in celelalte sect in jur de 15 si familii cu atestat aprox 40.  Deci din pc meu de ved ai sanse 1 %sa adopti din buc pt ca efectiv nu exista copii adopt in buc.    Sa ne rugam sa li se faca mila celor din provincie....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Se pare ca Legea Adoptiei a primit aviz favorabil de la Camera Deputatilor (in noiembrie a trecut de Senat si a intrat spre analiza, in Camera Deputatilor). 

Am atasat fisierul aici (sper ca e vizibil).

Dar, in mare zice cam asa: ""In data de 8 decembrie 2015, membrii Comisiei au examinat proiectul de lege, in conformitate cu prevederile art. 61 din Regulamentul Camerei Deputatilor si in urma dezbaterilor, au hotarat, in unanimitate de voturi, sa îi acorde aviz favorabil"".

 

Sa speram ca Legea va fi promulgata si cat de curand va fi publicata in Monitorul Oficial. :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"V.am mai spus eu de acele alegeri subiective, daca un copil este ok va fi oprit de prima familie. Ar fi fost bn ca organizarea sa fie la fel ca la iasi peste tot, respectiv sa se respecte ordinea de pe lista.        Sistemul este corupt, bolnav si nu exists interes ca acesti copii amarati sa aiba o familie."            

Ce inseamna pentru tine copil "ok"? crezi ca e ca la masini: km reali, fara zgarieturi, revizii la timp, etc unde toata lumea are cam aceleasi criteria (si chiar si acolo exista diferente intre criteria)? Cand o sa inteleaga parintii care asteapta sa adopte ca se intampla o chimie si o potriveala peste puterea umana de intelegere cand iti cunosti copilul....

Si cand o sa recunoastem cu totii ca alegerea adoptiei este una la fel de egoista ca aceea de  a face copii sau de a cumpara casa sau masina, etc. o facem pentru ca vrem noi si ne face fericiti. faptul ca pe langa asta  un copil are o viata mult mai buna decat fara familie e un effect minunat de pozitiv insa secundar.

Jelirea asta continua cu "protectia copilului nu are inima, ncii tribunalul, nici ala nici ala e f unilateral privita, Copiii aia tzigani, bolnavi, mari de varsta pe care tu nu vrei sa ii vezi ca nu indeplinesc criteriile tale de fericire sunt mai putin amarati sau mai putin indreptatiti sa isi doreasca o familie?

Si eu am avut criteriul meu egoist : sa fie sanatos/sanatoasa. Insa dupa ce am cunoscut copilul am inteles ca putea fi oricum, asta este copilul pe care il iubesc pina la sfarsitul sufletului si pamantului, si au trecut 7 ani de atunci si am din ce in ce ai putina compasiune fata de parintii care se atesta si se jelesc ce fara inima sunt altii...

si daca as putea sa-l fac sa fie verde, albastru, pui de zebra, copil de criminal, oricum, numai sa imi garanteze cineva ca va fi sanatos si fericit, nu as ezita nici un moment.

scuze pentru efervescenta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca Legea Adoptiei a primit aviz favorabil de la Camera Deputatilor (in noiembrie a trecut de Senat si a intrat spre analiza, in Camera Deputatilor). 

Am atasat fisierul aici (sper ca e vizibil).

Dar, in mare zice cam asa: ""In data de 8 decembrie 2015, membrii Comisiei au examinat proiectul de lege, in conformitate cu prevederile art. 61 din Regulamentul Camerei Deputatilor si in urma dezbaterilor, au hotarat, in unanimitate de voturi, sa îi acorde aviz favorabil"".

 

Sa speram ca Legea va fi promulgata si cat de curand va fi publicata in Monitorul Oficial. :) 

 

 

 

 

Superr, multumim mult :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitări, Manuelita, pentru efervescență, dar mai ales pentru coerență! Ai mare dreptate! Asta cred și sper și eu ca e soluția tuturor așteptărilor și neașteptărilor noastre, ceva mai presus de noi, ceva invizibil și inexplicabil. E nașterea din duh, nu din trup (ca să parafrazez vorbe sacre).

Mă bucură (paradoxal) și traseul, firesc de altfel, al legii adopției.

Toate se întâmplă atunci când trebuie, nici mai devreme, nici mai târziu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Manuelita, daca ai citi mesajele din urma ai vedea ca impartasesc punctul tau de vedere si al Ancai.  Nu stiu din ce oras esti, dar in Bucuresti situatia adoptiilor in perioada actuala este dezastruoasa pentru ca nu exists copii adoptabili in acest oras minunat.   Frustrarea mea si a celor din bucuresti este ca noi avem nesansa de a vedea dupa multi ani de asteptare doar copii refuzati de cateva familii din provincie.             Si eu sunt de acord ca fiecare copil indiferent de varsta, etnie, stare de sanatate are dreptul la o familie, dar, din pacate, fiecare duce cat poate - nici mai mult si nivi mai putin in functie de istoricul personal al fiecareia dintre noi.         Nu mi se pare normal si admisibil ca in Romania - anul 2015,  sa fie diferente atat de mari in ceea ce priveste timpul de asteptare, respectiv in orasele mici astepti cateva luni pana vexi un copil de un an si in buvuresti perioada nedeterminata dar nu mai putin de 2 ani pana apari pe lista unui copil de 5 ani.      In ceea ce priveste acea chimie despre care vorbesti, eu personal nu cred in asa ceva.   Relatia cu acel copil se va crea in timp. Daca cei din bucuresti asteapta sa cunoasca un copil fata de care sa simta ceva special nu vor mai adopta niciodata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte multe familii care refuza peste 10 copii, nu vor sa se duca sa vada un copil al carui dosar le.a fost prezentat pentru ca nu simt nimic, nu simt acea chimie despre care vorbeste Manuelita si unele chiar renunta in final.     Ar fi extraordinar sa avem norocul sa fim potriviti cu un copil fata de care sa simtim o atractie deosebita, din pacate insa acestea sunt cazuri izolate care nu ar trebui mediatizate pentru ca vor crea celorlalti confuzie, frustrare si neimplinire.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...