Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Primii pasi catre adoptie - 2015


Recommended Posts

La multi ani!

Imi expira in martie atestatul.Daca nu ma duc eu la directie sa fac actele din nou,nu suna nimeni dupa mine.Normal ar fi sa sune sa te atentioneze ca iti expira atestatul si sa te intrebe daca mergi mai departe.Astept sa treaca zapada asta nesuferita si ma duc.Am o lehamite sa intru in caldirea aia....  [mai]

 

Normal ar fi sa aiba un centralizator in calculator, unde sa vada atestate care expira in ultimele 6 luni - 3 luni, de ex.

Ei se bazeaza pe faptul ca e interesul nostru, dorinta noastra - ei sunt 2-3 asistenti, familii doritoare sunt multe,  este mult mai usor sa ne lase sa ne ducem de grija decat sa ne-o poarte ei!

 

[flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 569
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna fetelor,

 

Am gasit pe net 2 povesti de adoptie foarte frumoase pe care vreau sa le impartasesc cu voi.

 

http://www.decatorevista.ro/pana-la-luna-si-inapoi/

"După ce ani de zile n-a reușit să rămână însărcinată, Raluca Mohanu s-a decis să adopte, în ciuda scepticismului apropiaților. Când l-a găsit pe Alex, problemele lui de dezvoltare au făcut viața lor și mai complicată. Dar Raluca a crezut întotdeauna în combinația dintre recuperare medicală și iubire necondiționată, iar astăzi familia lor e mai fericită ca oricând."

Continuarea pe syte, primul link http://www.decatorevista.ro/pana-la-luna-si-inapoi/

 

 

http://copilulsufletuluimeu.blogspot.ro/2015/12/copil-biologiccopil-adoptat.html

 

"Sunt mama unei fetite si a unui baietel. Fetita este nascuta de mine si baietelul este adoptat. Intre ei este o diferente de 1 an si doua luni, fetita fiind mai mare. Cand a venit baietelul acasa, fetita avea 3 ani si 2 luni. Nu pot spune ca a fost usor. In primele 6 saptamani, fetita nu a avut nicio reactie, se purta ca si cand baietelul ar fi fost un vizitator ce urmeaza sa plece, apoi a inceput sa puna tot felul de intrebari (unde este mama lui, cand pleaca, daca putem sa il schimbam cu alt copil etc.). I-am reexplicat de vreo 10000... de ori ca baietelul acesta este fratele ei si ca va ramane definitiv si a urmat perioada de crize. Era absolut furioasa pe mine, pe noi si pe el. Nu a mancat nimic zile intregi, facea crize si se inchidea singura in camera (la nici 3 ani si jumate!!!). Noaptea refuza sa doarma singura. Pe baietel il agresa si ii spunea ca "nu ai nicio mama si nico tata". A durat vreo doua luni faza asta. Usor, usor a inceput sa accepte, apoi sa ii placa. Au inceput sa isi faca jocuri impreuna, sa aiba activitati comune, ba chiar sa ii ia apararea. In prezent lucrurile au intrat pe un fagas normal. Chiar, as putea spune, prin comparatie cu fratii naturali din jurul nostru, ca se inteleg foarte bine si ca se iubesc. Ei ii place sa fie leader, iar el o are pe ea ca punct de reper in tot ceea ce face. Analizand in urma, cred ca existenta fetitei in viata baietelului i-a facut adaptarea lui mai usoara, ea i-a fost si este cel mai bun terapeut. Iar pe ea,a invatat-o generozitatea, rabdarea, protectia si iubirea frateasca.
Nu te speria, sa cresti un copil e greu, sa ai doi copii este si mai greu. Toate lucrurile frumoase din viata noastra nu se obtin pocnind din degete. In plus, povestea noastra, e doar povestea noastra. Cu siguranta, la voi va fi altfel, dar la sfarsitul zilei vei fi la fel de obosita si fericita ca si mine ca ai copii minunati! "

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim Isabela de articol

 

Pe cel de-al doilea il stiam (de fapt citesc mereu acel blog)

 

Dar primul m-a impresionat maxim - tot respectul pentru acea mamica. Nu stiu cate persoane au aceeasi disponibilitate si putere - toata admiratia mea - iar copilul e minunat....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua doamnelor,

 

de saptamana viitoare incepem si noi cursurile, si apoi urmeaza vizita acasa. Am emotii cat caru, chiar daca se spune ca asta e partea usoara. Ni s-a cerut sa chemam un vecin si un prieten sa fie prezenti la vizita, plus sa le pregatim datele despre familia largita (domiciliul, venit, etc.); ei ar mai fi vrut si prezenta unui membru din familia largita, dar aceasta ne-a fost imposibil.

 Am citi diverse despre aceasta intalnire acasa, experienta voastra care a fost?

   Mult succes in noul an!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua doamnelor,

 

de saptamana viitoare incepem si noi cursurile, si apoi urmeaza vizita acasa. Am emotii cat caru, chiar daca se spune ca asta e partea usoara. Ni s-a cerut sa chemam un vecin si un prieten sa fie prezenti la vizita, plus sa le pregatim datele despre familia largita (domiciliul, venit, etc.); ei ar mai fi vrut si prezenta unui membru din familia largita, dar aceasta ne-a fost imposibil.

 Am citi diverse despre aceasta intalnire acasa, experienta voastra care a fost?

   Mult succes in noul an!

 Hmm..interesant. Nouă (deşi suntem tot din Bucureşti) nu ni s-a spus să chemăm nici vecin, nici prieten şi nici pe altcineva din familia extinsă. Şi nici nu i-au interesat veniturile membrilor din familia lărgită. Interesantă abordare. La ce sector esti?

 

Referitor la întâlnire, nu trebuie să-ţi faci probleme. Va fi ceva în genul unei discuţii libere, despre viaţa voastră de până acum, trăiri, experienţe, întrebări referitoare la voi doi, despre familie, despre copii, despre modul în care vă trăiţi viaţa, etc.

Succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Hmm..interesant. Nouă (deşi suntem tot din Bucureşti) nu ni s-a spus să chemăm nici vecin, nici prieten şi nici pe altcineva din familia extinsă. Şi nici nu i-au interesat veniturile membrilor din familia lărgită. Interesantă abordare. La ce sector esti?

 

Referitor la întâlnire, nu trebuie să-ţi faci probleme. Va fi ceva în genul unei discuţii libere, despre viaţa voastră de până acum, trăiri, experienţe, întrebări referitoare la voi doi, despre familie, despre copii, despre modul în care vă trăiţi viaţa, etc.

Succes!

 

Da, Somebody, de asta am si intrebat, ca am tot citit si nu am retinut la nimeni asta. Ni s-a spus asa: la intalnirea de acasa sa fie prezent un vecin, un prieten si un membru din familia largita - din familie nu se poate ca nu locuieste nimeni aproape, si asa short notice nu putem aduce. Au acceptat, insa ni s-a zis sa pregatim cateva date despre parinti si frati: domiciliu, scoala absolvita, venit, sotii si copii la frati si la acestia la fel - domiciliu, scoala absolvita si venit.

 P.S. am depus la DGASPC Ilfov.

 Ma gandesc ca rationamentul este ca daca patim noi ceva ar avea cine sa aiba grija de copil. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună și la mulți ani!

Moon, pe noi (în Neamț) ne-au întrebat toate aceste detalii despre familia lărgită în cadrul ultimei întâlniri înainte de atestare. Probabil se organizează diferit, informațiile trebuie precizate la dosar. Să auzim numai vești bune!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai Moon, rationamentul nu este asa bun, ca doar nu o avea vecinul sau prietenul grija de copil daca ti se intampla ceva. Pe acelasi principiu ar trebui sa fie chestionate toate mamele inainte de a naste copii si daca nu corespund sa nu li sa permita sa mai  nasca  [alcool] [alcool] [alcool]

Pe de alta parte ma gandesc ce obligatie are vecinul sa vina la tine acasa la acea intalnire.. Sau poate tu nu vrei sa stie toata strada ca vrei sa adopti un copil.... Mi mi se pare tare aiurea mai ales ca nu se intampla la fel la toate directiile.

 

In orice caz, stai linistita ca nu e un capat de tara intalnirea asta. Fiti naturali si o sa fie ok, nu iti fac griji [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

(...) ni s-a zis sa pregatim cateva date despre parinti si frati: domiciliu, scoala absolvita, venit, sotii si copii la frati si la acestia la fel - domiciliu, scoala absolvita si venit.

 P.S. am depus la DGASPC Ilfov.

(...)

Într-adevăr, informaţii cu privire la părinţi / fraţi, ne-au cerut şi nouă. Am şi completat ceva formulare despre asta. Dar, nu ni s-a cerut să fie prezenţi şi membri ai familiei extinse &co. Şi nici veniturile familiei extinse nu i-au interesat.

 

Hai, că o să fie bine!  [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor.

 Nu vreau sa comentez prea mult cerintele lor, incerc sa le suplinesc cat se poate, asta cu familia extinsa chiar nu s-a putut si au inteles. 

 Ma interesa mai mult ce se face la aceasta intalnire, se arata casa, eventualele camere ale copilului, si ...? Voiam oarecum sa aproximez cam cat ar dura, pt ca nu ne-am lua o zi de CO, ca o sa mai tot avem nevoie.

 Mai vedem pana atunci, ca mai avem timp.

   Speram fetelor sa fie bine, pana la urma binele acestor copii este mai presus de orice.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...