Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primii pasi catre adoptie - 2015


Recommended Posts

Buna ziua,

Moon, si eu sunt tot din Ilfov si ne-au cerut aceleasi info + prezenta vecin si / sau cineva din familia largita.  

Vizita a decurs ok. Au vizitat toata casa, au cerut info in legatura cu tipul de incalzire (centrala proprie sau de bloc, pe gaz sau electricitate etc), au discutat cu mama (nu a venit nici un vecin pt ca toti erau la servici), si apoi cu noi  despre relatiile cu parintii, fratii, nepotii, despre viata noastra etc.

Doamnele de la Ilfov sunt dragute, din cate am vazut, asa ca nu-ti face griji, Moon, totul va fi ok. 

Noi am terminat cursul si acum asteptam telefon de la Directie pentru a merge mai departe cu intalnirile. 

Toate bune!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 569
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am uitat sa precizez ca vizita a durat  putin peste 1 ora. 

 

Multumesc, Briella74 de informatii, imi sunt ff utile. Despre modul de incalzire, apa si canalizare ne-au intrebat deja cand am avut intalnirea de la ei la sediu.

  Felicitari pt pasii repezi, noi abia incepem saptamana viitoare cursurile, cu rabdare trecem prin toate etapele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg ce treaba au vecinii...Eu in afara de buna ziua nu am treaba cu ei.Cum sa chem unul in casa sa asiste la discutii private despre familie si venituri?Astia sunt cretini?La vizita se discuta chestii personale.Eu refuzam din start.Vreau sa vad legea,unde scrie ca trebuie sa fie prezent un vecin.

Tin sa precizez ca nu ne-au cerut asa ceva,iar daca ne cereau refuzam categoric.Mi se pare absurd.Chiar si o ruda prezenta...poate nu vreau sa stie rudele treaba mea.

Cum ar fi sa bag o vecina in casa sa asiste la tot si apoi sa ma stie tot blocul si cartierul,ce am in casa,ce venituri am,etc.Si sa-mi mai arate si copilul cu degetul apoi...Doamne fereste!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liv, eu nu cred ca vor asista, noua ne-a spus ca discutia cu vecinii si prietenii de familie va dura cam 10 minute, si ca ori putem sa ii chemam inainte ori dupa ce vor vedea casa si vor discuta cu noi.

Cred ca e diferit de la Directie la Directie, noua ne-au spus ca dupa aceasta intrevedere acasa, va urma sa vina la locurile noastre de munca sa discute cu un coleg.

 Intr-adevar nu scrie explicit aceste lucruri, dar in foaia aia in care se solicita documentele standard, scrie la urma ca au voie sa ceara orice alt document considera ei ca este nevoie.

 Si duoa cum spunea si Briella, astea sunt cerintele de la noi de la Directie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

(...)

Cred ca e diferit de la Directie la Directie, noua ne-au spus ca dupa aceasta intrevedere acasa, va urma sa vina la locurile noastre de munca sa discute cu un coleg. (...)

 

Clar, Direcţiile lucrează diferit. Iar cei de la Ilfov, sunt, cu siguranţă, diferiţi.

La dosar am depus doar caracterizările colegilor de la locul de muncă.

Nu a venit nimeni de la DGASPC, la locul de muncă, ca să discute cu vreun coleg. 

Iar mi se pare absurd să se procedeze aşa. 

Ce treabă au colegii mei / ai soţului, cu faptul că eu vreau să adopt. Da. Ok. Am rugat pe trei dintre ei să-mi facă caracterizare, dar, să vină şi la serviciu...mi se pare aiurea. Poate, peste 1-2 luni îmi schimb locul de muncă..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot zic ca nu mai scriu ca vad ca scriu numai nemultumiri, frustari. As vrea sa fiu zen, asa, sa vin cu vesti bune, sa fiu optimista. As vrea noi toate sa discutam aici despre copilasi, despre lucruri frumoase, dar ...

 

Dar cand vad astfel de aberatii ma ia capul. Cum adica sa vina la mine la servici? Eu nu as fi de acord cu asa ceva. De ce sa stie toti colegii ce fac eu, m-as simti foarte prost sa vina sa ma controleze la munca. Dar ce sunt vreun infractor? Mi se pare inacceptabil.Da, am dus 2 caracterizai de la locul de munca cu numarul de telefon, cu date personale, cnp, pot fi sunati colegii respectivi

 

La fel si cu vecinii - eu nu impartasesc chestii personale cu vecinii: buna ziua si atat. cum ar fi sa ma duc la unu' la usa sa i zic sa vina la mine acasa sa-l chestioneze cei de la directie .. [batcap] [batcap]  Hai ca un prieten apropiat, cineva din familie, poate mai inteleg. dar un vecin?

 

Nu stiu voua, dar mie mi se pare asa  penibil , eu una m-as simti foarte prost sa fiu controlata si expusa la tota lumea in halul asta.

 

Totusi, legea nu e aceeasi pentru toata lumea?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...