Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primii pasi catre adoptie - 2015


Recommended Posts

  • Răspunsuri 569
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Briella74 sau alte fete, aveti idee cam cat dureaza acele cursuri de la Maresal Averescu, ca sa stiu cum sa ma organizez. Stiu ca incep la 17, dar nu stiu pana la ce ora tin. A fost sunat barbatu sa fie anuntat si el nu s-a gandit sa intrebe. [batcap]

Nu stiu exact la ce cursuri te referi,dar daca zici de cursurile pt atestat,la noi au durat cateva ore,cam 4 ore cred.Am facut si pauza de 15 min.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Briella74 sau alte fete, aveti idee cam cat dureaza acele cursuri de la Maresal Averescu, ca sa stiu cum sa ma organizez. Stiu ca incep la 17, dar nu stiu pana la ce ora tin. A fost sunat barbatu sa fie anuntat si el nu s-a gandit sa intrebe. [batcap]

 Cam 3 ore la noi (fără pauză). Noi le aveam dimineaţa, de la 8.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moon16 - asa cum a spus si LIV 88 , primul curs a durat 3 ore, al 2-lea ne-a avertizat ca o sa dureze mai mult, si a tinut 4 ore. Pauza 15 min.In primul mai mult ne-am cunoscut noi intre noi, o discutie lejera, ne intreba daca vrem sa aflam ceva, ne incuraja sa punem intrebari. Al 2-lea curs, a vorbit dl doctor despre pasii adoptiei, pana la finalizarea actului si ne-a pus sa scriem pe o coala ce temeri avem in legatura cu copilul si cum dorim sa fie acesta, atat sotia cat si sotul a trebuit sa scrie.  

Atat 2 cursuri, unul 3 ore tinut de psiholog, altul 4 ore tinut de dl doctor ... asta a fost tot, e bine sa aveti o hartie si un pix sa va notati ce va intereseaza din ce se discuta.

 

Bafta la telefonul mult dorit si asteptat! :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg ce treaba au vecinii...Eu in afara de buna ziua nu am treaba cu ei.

 

 

Corect! Eu inafara de vecina usa in usa cu mine si dl administrator, alti vecini nu cunosc personal, nu interactionez cu ei decat un buna ziua! Nici mie nu mi-au cerut prezenta unui vecin sau sa discute la job ... mi se pare ceva privat, e normal ca detaliile spuse lor sa vrei sa ramana in casa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moon - la noi au fost 3 cursuri care au inceput la ora 17 si au durat in medie 3 ore. Am fost 6 familii, iar in cadrul primului curs ne-am prezentat fiecare, am vorbit despre noi si cum am ajuns la ideea de adopție. Nu esti obligat sa spui nimic din ceea ce nu doresti sa impartasesti. spui doar ceea ce ti se pare tie confortabil. La intalnirea nr 2 am vorbit despre procesul de adoptie, pasii pe care ii parcurgem, proceduri etc.   La cursul 3 am vorbit despre copil - ca sa ne pregătească si sa ne constientizeze un pic in legatura cu problemele care pot aparea. Noua ne-a plăcut foarte mult, in cazul nostru a foarte interactiv. 

Succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moon - la noi au fost 3 cursuri care au inceput la ora 17 si au durat in medie 3 ore. Am fost 6 familii, iar in cadrul primului curs ne-am prezentat fiecare, am vorbit despre noi si cum am ajuns la ideea de adopție. Nu esti obligat sa spui nimic din ceea ce nu doresti sa impartasesti. spui doar ceea ce ti se pare tie confortabil. La intalnirea nr 2 am vorbit despre procesul de adoptie, pasii pe care ii parcurgem, proceduri etc.   La cursul 3 am vorbit despre copil - ca sa ne pregătească si sa ne constientizeze un pic in legatura cu problemele care pot aparea. Noua ne-a plăcut foarte mult, in cazul nostru a foarte interactiv. 

Succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moon - la noi au fost 3 cursuri care au inceput la ora 17 si au durat in medie 3 ore. Am fost 6 familii, iar in cadrul primului curs ne-am prezentat fiecare, am vorbit despre noi si cum am ajuns la ideea de adopție. Nu esti obligat sa spui nimic din ceea ce nu doresti sa impartasesti. spui doar ceea ce ti se pare tie confortabil. La intalnirea nr 2 am vorbit despre procesul de adoptie, pasii pe care ii parcurgem, proceduri etc.   La cursul 3 am vorbit despre copil - ca sa ne pregătească si sa ne constientizeze un pic in legatura cu problemele care pot aparea. Noua ne-a plăcut foarte mult, in cazul nostru a foarte interactiv. 

Succes!

 

 

Multumesc mult Briella de informatii. Acum asteptam cursul nr. 2, si intr-adevar asa a fost la primul curs - si noi am invatat mult de la celelalte familii (mai ales ca am avut si familii "cu experienta").

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

despre Adoptie - acum pe Antena 3 !

 

 

S-a terminat emisiunea - concluzia a fost ca legea adoptiei nu este buna, ca intentionat sunt tinuti copiii in sistem pentru ca sunt o sursa (de venit).

Copiii din centre sunt victime pentru ca schimba 5 centre de plasament  si 5 asistente maternale - iar acest fapt ii afecteaza (s-a discutat si acest aspect).

A mai vorbit despre un centru unde erau tinuti copiii cu handicap alaturi de copiii violenti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...