Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primii pasi catre adoptie - 2015


Recommended Posts

despre Adoptie - acum pe Antena 3 !

 

 

S-a terminat emisiunea - concluzia a fost ca legea adoptiei nu este buna, ca intentionat sunt tinuti copiii in sistem pentru ca sunt o sursa (de venit).

Copiii din centre sunt victime pentru ca schimba 5 centre de plasament  si 5 asistente maternale - iar acest fapt ii afecteaza (s-a discutat si acest aspect).

A mai vorbit despre un centru unde erau tinuti copiii cu handicap alaturi de copiii violenti.

 

Mda..nimic nou. Toti constată că legea actuală nu e bună şi tot nu a fost promulgată, încă, legea noua. 

Si, da. Copii chiar sunt ţinuţi în sistem, pentru că într-adevăr, ei chiar reprezintă o sursă de venit, cum de altfel, reprezintă o reală sursă de venit şi pentru faimoşii preoţi, de peste tot, din ţară, care au înfiinţat fundaţii şi care au "în grijă" copii abandonati şi care nici vorbă să fie declaraţi adoptabili, pentru ca dacă sunt declaraţi adoptabili..pierd o sursă de venit.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 569
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Astazi, pe DIGI 24 - TV - la ora 17.30 min. urmeaza emisiunea Bonton, despre Maicuta stareta Serafima care a luat in grija copii mici abandonati, unii dintre ei avand acum si 13 ani. Sa vedem care este motivatia ei ... Eu ce sa va zic? Ma intreaba sefii, colegii, chiar si un vecin m-a intrebat ieri " cum mai merge cu adoptia?" si cand le-am raspuns ca au trecut aproape 4 luni fara niciun telefon, s-au enervat si ei ... stau copii acolo, nu sunt nici fericiti, in plus timpul trece, ei cresc ... fac 8 ani cand rar ii mai adopta cineva :( Pacat de ei si de noi ... avem conditii, le-ar putea fi mult mai bine , ar putea fi stimulati ... acolo sunt doar crescuti, nu cred eu ca AM se ocupa sa-i invete ceva ... mai ales daca AM are si ea copii. In prezent, valabilitatea atestatului este tot 1 an, nu ? Peste 6 luni eu trebuie sa incep reatestarea ... daca pana atunci nu intra in vigoare legea, asa este ?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi, pe DIGI 24 - TV - la ora 17.30 min. urmeaza emisiunea Bonton, despre Maicuta stareta Serafima care a luat in grija copii mici abandonati, unii dintre ei avand acum si 13 ani. Sa vedem care este motivatia ei ... Eu ce sa va zic? Ma intreaba sefii, colegii, chiar si un vecin m-a intrebat ieri " cum mai merge cu adoptia?" si cand le-am raspuns ca au trecut aproape 4 luni fara niciun telefon, s-au enervat si ei ... stau copii acolo, nu sunt nici fericiti, in plus timpul trece, ei cresc ... fac 8 ani cand rar ii mai adopta cineva :( Pacat de ei si de noi ... avem conditii, le-ar putea fi mult mai bine , ar putea fi stimulati ... acolo sunt doar crescuti, nu cred eu ca AM se ocupa sa-i invete ceva ... mai ales daca AM are si ea copii. In prezent, valabilitatea atestatului este tot 1 an, nu ? Peste 6 luni eu trebuie sa incep reatestarea ... daca pana atunci nu intra in vigoare legea, asa este ?

 

 

 Noi suntem in curs de atestare, mai avem intalniri, si am intrebat si noi saptamana aceasta la vizita acasa (dupa ce a plecat lumea) cand si daca va intra in vigoare. Ni s-a zis ca nu se stie, si chiar daca ar intra nu se stie daca se va aplica si noua care suntem in curs de atestare. Deci, asteptam.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi mămici, în legătură cu fundațiile, mănăstirile și asociațiile care au copii în grijă ...eu nu văd nimic rău, din contra chiar, consider că binele se face și copiii sunt fericiți. Știu asta nu din auzite, ci și din văzute. Acei copii nu sunt adoptabili și nici nu vor fi (majoritatea), pentru că familiile lor sunt foarte sărace sau în impas pentru o perioadă mai mare sau mai mică de timp, dar nu renunță total la ei. Așa că nu ar trebui să judecăm, ci să ne bucurăm că altcineva (chiar dacă, din păcate, nu noi) le face viața mai frumoasă, le oferă șansa la educație, masă, decență, confort fizic și psihic. Este adevărat, eu, voi, noi ne dorim foarte mult un suflețel, dar dacă, din pricina legilor absurde nu se poate încă, ne bucurăm că ei nu rămân blocați într-o situație deplorabilă. Am văzut cât de recunoscători sunt acești copii care cresc frumos și cum ar fi putut sta situația, chiar mulți dintre părinții lor recunosc șansa oferită.

Noi, din păcate, mai așteptăm motive de recunoștință. Dar și când vor veni...

Ne urez răbdare și succese în tot ceea ce facem.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi mămici, în legătură cu fundațiile, mănăstirile și asociațiile care au copii în grijă ...eu nu văd nimic rău, din contra chiar, consider că binele se face și copiii sunt fericiți. Știu asta nu din auzite, ci și din văzute. Acei copii nu sunt adoptabili și nici nu vor fi (majoritatea), pentru că familiile lor sunt foarte sărace sau în impas pentru o perioadă mai mare sau mai mică de timp, dar nu renunță total la ei. Așa că nu ar trebui să judecăm, ci să ne bucurăm că altcineva (chiar dacă, din păcate, nu noi) le face viața mai frumoasă, le oferă șansa la educație, masă, decență, confort fizic și psihic. Este adevărat, eu, voi, noi ne dorim foarte mult un suflețel, dar dacă, din pricina legilor absurde nu se poate încă, ne bucurăm că ei nu rămân blocați într-o situație deplorabilă. Am văzut cât de recunoscători sunt acești copii care cresc frumos și cum ar fi putut sta situația, chiar mulți dintre părinții lor recunosc șansa oferită.

Noi, din păcate, mai așteptăm motive de recunoștință. Dar și când vor veni...

Ne urez răbdare și succese în tot ceea ce facem.

 Nici eu nu văd nimic rău în asta. Singurul aspect "rău" pe care îl văd, este acela că, da..în unele astfel de fundaţii sunt şi copii abandonaţi, copii fără familie (şi pentru care se poate deschide procedura adoptiei) preluaţi de către fundaţii, direct din centrele de copii. Însă statul sau nu ştiu cine, nu doreşte ca acei copii să fie declaraţi adoptabili. Din multe motive, pe care nu le expun aici. Mă rog, e o discuţie lungă şi amplă şi nu ne ajută cu nimic. 

Cândva, curând, va veni şi rândul nostru, la fericire. Sunt convinsă. Acum..stăm la coadă, la fericire, până vom ajunge "în faţă".

MOTO-ul meu: "Când Dumnezeu vrea să înfăptuiască un lucru frumos, începe cu o dificultate. Pentru ceva extraordinar, începe cu o imposibilitate!"

Aşadar, pe noi ne aşteaptă lucruri extraordinare!  [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, stiu, e grea asteptarea, mai ales ca nu e numai aceasta asteptare, cred ca fiecare din noi asteapta sa devina mama de multi ani.

  Eu pot sa spun ca nu este zi sa nu ma gandesc la copii, indiferent ce as face, si cand ma gandesc la ei mi se umple inima.

  Noua la curs ni s-a zis ca la 6-8 luni de la primirea atestatului ar trebui sa primim telefon sa vedem copil, daca nu ar trebui sa sunam noi.

  Briella, banuiesc ca ati trecut si pt vizita de la job si peste intalnirea despre buget; dupa acestea mai urmeaza ceva oare?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

(...)   Noua la curs ni s-a zis ca la 6-8 luni de la primirea atestatului ar trebui sa primim telefon sa vedem copil, daca nu ar trebui sa sunam noi.

  Briella, banuiesc ca ati trecut si pt vizita de la job si peste intalnirea despre buget; dupa acestea mai urmeaza ceva oare? (...)

În Bucureşti? Să intri pe listele unui copil, după 6-8 luni de la atestat? Sweet Dreams...

Cunosc familii care sunt la al doilea atestat şi ÎNCĂ nu au fost sunate.

Da..au suntat ele, familiile, la DGASPC (cum de altfel, am tot sunat şi eu..după 6 luni şi înainte de 6 luni) şi tot degeaba. Criteriile alese: 0-4 ani la toţi cu care am vorbit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

În Bucureşti? Să intri pe listele unui copil, după 6-8 luni de la atestat? Sweet Dreams...

Cunosc familii care sunt la al doilea atestat şi ÎNCĂ nu au fost sunate.

Da..au suntat ele, familiile, la DGASPC (cum de altfel, am tot sunat şi eu..după 6 luni şi înainte de 6 luni) şi tot degeaba. Criteriile alese: 0-4 ani la toţi cu care am vorbit.

 

Somebody, nu in Bucuresti. Dar, asa ne-au zis la curs; plus ca una din familiile cu vechime, ne-au povestit ca in primul an au fost sunati pt o fetita cu probleme fizice - au refuzat sa o vada. In al 2 an au vazut o fetita de 2,5 ani frumusica si sanatoasa (am vazut si eu poza). Trebuie sa ne pastram cumva optimismul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Somebody, nu in Bucuresti. Dar, asa ne-au zis la curs; plus ca una din familiile cu vechime, ne-au povestit ca in primul an au fost sunati pt o fetita cu probleme fizice - au refuzat sa o vada. In al 2 an au vazut o fetita de 2,5 ani frumusica si sanatoasa (am vazut si eu poza). Trebuie sa ne pastram cumva optimismul.

 

Mereu uit că tu nu eşti din Bucuresti :) Dar, dacă la profilul tău scrie Bucureşti..., mă raportez la Bucureşti.

Parcă eşti pe Ilfov, nu?

Optimistă sunt. Chiar sunt. Mult prea, uneori. :) Dar, în acelaşi timp sunt şi foarte realistă. Dar, aşa cum am spus mai sus, într-o altă postare de a mea, ne aşteaptă, pe toate, lucruri extraordinare, chiar dacă acum, pare că-i totul imposibil.

 

PS.

Au fost cei de la DGASPC la tine/voi la job? La vizita de acasă, aţi chemat, până la urmă, şi un vecin? Cum au decurs lucrurile?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...