Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primii pasi catre adoptie - 2015


Recommended Posts

 

fiind o mamica cu un copil adoptat ..vin in ajutorul vostru cu vesti bune

 

vi se pregatesc schimbari in bine legislative

 

Proiect de Lege pentru modificarea şi completarea Legii nr.273/2004 privind procedura adopţiei, precum şi a altor acte normative

 

proiectul se afla pe

Ordinea de zi a şedinţei din 16 februarie 2016, orele 10:00

 

la camera deputatilor

 

http://www.cdep.ro/img/spacer.gif

 

 

 

Multumesc din suflet, Pogonici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 569
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna. Urmaresc de mult acest forum si m-am gandit sa intreb si aici, la ce m-am gandit in ultima vreme. Ca persoana singura as avea vreo sansa la adoptie? Sunt din Cluj si acum 2 ani m-am dus la Directia de aici sa ma interesez cum pot sa devin asist maternal, si s-au uitat la mine ca la felul 14 zicand ca nu accepta decat persoane casatorite. Ma gandesc sa nu faca la fel si in cazul adoptiei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gata, am dat de ea. Are numar de inregistrare 

http://www.cdep.ro/img/bile.gif PL-x nr. 830/2015

 

Din pacate, nu se afla pe Ordinea de zi a Sedintei Camerei Deputatilor de maine (astazi nu sunt sedinte!), dar se afla pe Ordinea de zi a Comisiei buget, finante si banci, pentru raport. Urmeaza alte 2 comisii pentru raport si alte 2 comisii pentru avizare. Doamne ajuta sa ajunga in Plen, pentru votul final, pana in mai. Din mai va incepe campania electorala si, mai mult ca sigur, se va ajunge cu ea in toamna. 

Si, da, Camera Deputatilor este camera decizionala. 

 

Multa bafta tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Urmaresc de mult acest forum si m-am gandit sa intreb si aici, la ce m-am gandit in ultima vreme. Ca persoana singura as avea vreo sansa la adoptie? Sunt din Cluj si acum 2 ani m-am dus la Directia de aici sa ma interesez cum pot sa devin asist maternal, si s-au uitat la mine ca la felul 14 zicand ca nu accepta decat persoane casatorite. Ma gandesc sa nu faca la fel si in cazul adoptiei.

 

Da. Se poate.

În lege se menţionează peste tot, sintagma: "adoptator / familie adoptatoare" sau "persoană / familie" deci, nu se face menţiunea expresă că doar "familia".

Doar că, vei fi evaluată puţin mai riguros (nu că familia în sine, nu ar fi evaluată la fel de riguros), atât dpdv financiar (buget), cât şi dpdv psihologic (de ce eşti singură, de ce nu eşti într-o relaţie/căsătorie, de ce nu te-ai putut ataşa de cineva..etc.).

Am citit pe net/blog povestea unei femei (foarte) puternice, care, după un divorţ a decis să adopte. Nu mai ştiu exact cum se numea blogul mămicii respective, dar, caută pe net, că sigur găseşti.

 

Succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Urmaresc de mult acest forum si m-am gandit sa intreb si aici, la ce m-am gandit in ultima vreme. Ca persoana singura as avea vreo sansa la adoptie? Sunt din Cluj si acum 2 ani m-am dus la Directia de aici sa ma interesez cum pot sa devin asist maternal, si s-au uitat la mine ca la felul 14 zicand ca nu accepta decat persoane casatorite. Ma gandesc sa nu faca la fel si in cazul adoptiei.

 

 

kate_tina  - Se poate.

Cand am facut cursurile era o doamna care depusese dosarul sa adopte (singura).

La cursuri, dl doctor ne-a spus ca acolo unde exista o singura persoana care adopta (facea referire la dna!) sa se aiba in vedere un model masculin pentru copil - acesta poate fi bunicul, fratele  sau oricare alt barbat din familia extinsa, dar sa existe un model masculin pentru copil.

 

Cand am fost prima data sa ma interesez de acte pentru dosar, m-au intrebat daca adopt singura sau cu sotul, noi adoptam ca familie.

Cand sotul nu se alatura adoptiei, trebuie sa dea o declaratie cu motivele pentru care nu se alatura adoptiei.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...