Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primii pasi catre adoptie - 2015


Recommended Posts

Se poate.

Eu  cand am facut cursurile era o doamna care depusese dosarul sa adopte (singura).

La cursuri, dl doctor (sef) ne-a spus ca acolo unde exista o persoana care adopta (facea referire la dna!) sa se aiba in vedere un model masculin pentru copil - acesta poate fi bunicul sau oricare alt barbat din familia extinsa, dar sa existe un model masculin pentru copil - nu doar mama ... 

 

 

Asa e Speranta, si noi am avut in grupa de la curs o doamna care nu avea partener si adopta singura; exact acelasi lucru i s-a zis.

Iar fetele care tine-au cursul ca au avut si un tatic care a adoptat singur.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 569
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu in luna mai trebuie sa depun actele pt atestatul cu numarul 3 si am optat pt copil de aproape 6 ani. Pana acum nu am vazut niciun dosar.

Ar fi fost bine sa se voteze  minunata lege astfel incat sa nu mai depun actele inca o data; slabe sperante insa, pentru ca mai sunt 2 luni pana in luna mai.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Persoanele ncasatorite pot adopta copii si nu se fac diferente in ceea ce priveste evaluarea. trebuie sa demonstrezi insa ca ai o locuinta si surse de venit pentru a creste un copil, la fel ca orice familie cu 2 membri. Am auzit de situatii in care doamne singure au adoptat chiar 2 copii frati, deci se poate fara niciun fel de probleme.

Nu  pot adopta impreuna cuplurile care nu sunt casatorite. In astfel de situatii se atesta unul din membrii respectivului cuplu. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In luna mai se implinesc 2 ani de cand am depus actele pt primul atestat si nu am vazut niciun copil. In buc nu exista copii adoptabili si pe listele copiilor din provincie nu ai cum sa apari printre primele familii pe liste pt ca se tibe cont in primul rand de proximitate. Situatia este tragica in buc pt cei care vor sa adopte in aceasta perioada si nu se vor sch lucrurile prea curand.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca sotul tau nu doreste sa adopte pt ca are retineri in ceea ce priveste un copil abandonat cu siguranta nu va vor atesta. Parca am citit undeva ca poti adopta singura doar dc sotul lucreaza in afara tarii. Ai nevoie de un argument foarte solid. Nu poti sa te duci sa le spui ca sotul nu vrea sa adopte, dar copilul va locui in aceeasi casa cu el si exists sanse mari sa.l respinga. Cel mai bine intrebi la directia de care apartii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici sotul meu nu a fost de acord cu adoptia prima data cand am discutat. Dupa o saptamana am reluat discutia explicandu.i foarte clar ca imi doresc foarte mukt un copil si punandu.l sa aleaga intre a merge impreuna la doctor pt a identifica motivul pt care nu am ramas insarcinata(i.am punctat ca este posibil sa fie nevoie de anumite interventii, tratamente, etc.) si adoptia...:) A ales varianta a doua, mie imi era indiferent. Poate info este de folos si altora. Succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Am o  intrebare: daca sotul meu nu vrea sa adopte....ce inseamna asta? Comisioa clar nu ne va considera ca si cuplu eligibil sa adopte, nu?

 

 

Dream_girl imi pare tare rau pt situatia ta, aceasta inseamna ca nu puteti adopta, doar persoanele necasatorite pot adopta singure sau daca unul din soti este cetatean strain.

 Vorbiti si orice ati hotari sa hotarati impreuna. Cand eram prieteni am vorbit ca am dori sa adoptam 1-2 copii dupa ce vom avea copii biologici, dar planurile se schimba.

 Ii asteptam cu drag, inca nu am primit nici atestatul, dar facem planuri; sotul meu a spus ca dupa ce vom avea copii acasa va da pizza la toti colegii ca sa ii anunte ca a devenit tatic.

 E grea asteptarea, si inca suntem la inceput, dar ... ii asteptam cu drag.

   [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...