Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primii pasi catre adoptie - 2015


Recommended Posts

Fetelor, nu mai are nimeni noutati? Si-a mai finalizat cineva atestatul? a vazut cineva poze cu copil? Si-a cunoscut cineva copilul?

  [flo2]

 Moon şi eu mă gândeam la asta zilele trecute. Am mai mult de un an de când citesc forumul şi de atunci nu am citit nici o veste bună, nici o familie căreia să i se prezinte un dosar/copil. Trist..foarte trist :(

Şi noi trebuie să redepunem actele pentru reatestare....

Până o să văd un dosar..o să devin o tânără pensionară :(( 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 569
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 Moon şi eu mă gândeam la asta zilele trecute. Am mai mult de un an de când citesc forumul şi de atunci nu am citit nici o veste bună, nici o familie căreia să i se prezinte un dosar/copil. Trist..foarte trist :(

Şi noi trebuie să redepunem actele pentru reatestare....

Până o să văd un dosar..o să devin o tânără pensionară :(( 

 

Eu ma gandeam ca poate fetele is prinse cu vizitele pe la copii si de aia nu au mai scris. Incerc sa raman optimista, desi nu sunt cea mai rabdatoare persoana, dar ce altceva putem face?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, cum planuiesc sa fac eu dupa ce imi iau atestatul: eu am de gand sa o sun pe responsabila de caz o data la 3 luni sa o intreb si sa aflu status - despre dosarul nostru.

 Asa cum si ea ne-o sunat si ne-o sucit si noi am incercat sa fim cat mai flexibili si transparenti, asa si eu am de gand sa o sun - pana la urma ele trebuie sa isi faca meseria.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Somebody, sa stii ca si la Ilfov exista acea intalnire. Din ce ne-a zis responsabila de caz la aceasta intrevedere vorbim pe ce lista am mai aparut, pe ce loc, un fel de status.

 Interesant. Bravo!

Uite că în Bucureşti nu e aşa.

Mi-ar fi plăcut şi mie să ştiu pe ce loc sunt "în clasament" :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Isabella, am optat perntru fetita, 2-4 ani, adica 5 ani fara o zi, Dar ma gandesc foarte serios ca atunci cand voi reinnoi atestatul sa maresc cu inca un an, sa merg pana la 6 ani fara o zi. Am sa vad ce ma sfatuieste si doamna de la directie.

 

Somebody, intalnirile trimestriale sunt mai mult ca sa ne incurajeze, sa nu disperam. Ajungi, la un moment dat, sa crezi ca numai tie ti se intampla asteptarea asta si...cand ii vezi pe toti acolo, la fel de neputinciosi, parca te inarmezi cu rabdare. Da, iti spun si pozitia pe care te afli. Un numar care nu stiu daca spune ceva, doar ca mai e muuult de asteptat.

 

Eu astept acum legea noua, ca e mai permisiva si nu mai trebuie sa caute rudele copilului pana sa il declare adoptabil. Tot m-am uitat pe site-ul Camerei Deputatilor, ca acolo a ajuns. Trebuie sa mai treaca de Comisia Juridca si de Comisia pentru munca. Vad ca la finante a fost, insa nu e publicat vreun raport. Tare greu merge.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kristiana,daca mai cresti varsta cu un an vei adopta sigur in tp celui de.al doilea atestat. In iasi sunt ceva copii declarati adoptabili, plus in orasele din proximitate. Intreaba la directie cate familii mai sunt atestate pentru maxim 6 ani si.ti faci o idee ref timpul de asteptare. In general, familiile din tara opteaza pt varste f mici. In bucuresti familiile sunt ceva mai deschise in a accepts copii mai mari, de etnie, pt ca aici nu ai mukte variante, astepti f multi ani pt un copil de etnie romana fara probl de sanatate. Sa ne spui si noua pe ce loc esti cu actuala optiune si cate fam sunt atestate pt fetita max 6.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

      Isabela, multumesc pentru sugestii. Voi intreba sigur la urmatoarea intalnire trimestriala. Luna viitoare va avea loc. Oricum, va tin la curent. Am sa vad si daca s-a micsorat cumva semnificativ numarul pozitiei pe care eram in decembrie.

      E regretabil ca o lege prost gandita a creat atata suferinta. Si noi, eventualii parinti, dar mai ales copilasii care sunt declarati adoptabili la varste mari, cand, din pacate, nu mai sunt atat de usor de adoptat. Si mai este un paradox: majoritatea mamicilor insarcinare declara ca isi doresc baiat, dar cu toate astea, la adoptii, majoriteatea vrea fetita. Ciudat, nu? :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nici sotul meu nu a fost de acord cu adoptia prima data cand am discutat. Dupa o saptamana am reluat discutia explicandu.i foarte clar ca imi doresc foarte mukt un copil si punandu.l sa aleaga intre a merge impreuna la doctor pt a identifica motivul pt care nu am ramas insarcinata(i.am punctat ca este posibil sa fie nevoie de anumite interventii, tratamente, etc.) si adoptia...:) A ales varianta a doua, mie imi era indiferent. Poate info este de folos si altora. Succes!

 Isa, noi am facut tratamente(adica eu si el a venit cu mine la dr si si-a facut analize). acum cateva luni era dispus sa strangem pt vitro dar s-a razgandit pt...un concediu facut in afara. o sa discut serios cu el si il voi pune sa aleaga: copil impreuna sau... copil singura! 

 va multumesc mult pt raspunsuri

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...