Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primii pasi catre adoptie - 2015


Recommended Posts

Buna.

Deci, pe 24 februarie am depus dosarul la directia din Ilfov.

Azi la ora 17.00  avem prima intalnire din cele 3, la Directia Sect 1. Vom avea aceste intalniri 3 luni ( 07,14,21 martie). Am mai cautat in ce ati scris voi sa stiu la ce ma astept la aceste intalniri.

Azi m-au sunat si de la Ilfov ca pe 29.03 avem intalnire cu ei pentru evaluare.

Si cam atat deocamdata.

Intrebarea mea este: chiar daca se termina relativ repede cu toate intalnirile, atestatul tot dupa 120 zile iese?

Va pup fetelor. Va spun maine ce am facut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 569
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna.

Deci, pe 24 februarie am depus dosarul la directia din Ilfov.

Azi la ora 17.00  avem prima intalnire din cele 3, la Directia Sect 1. Vom avea aceste intalniri 3 luni ( 07,14,21 martie). Am mai cautat in ce ati scris voi sa stiu la ce ma astept la aceste intalniri.

Azi m-au sunat si de la Ilfov ca pe 29.03 avem intalnire cu ei pentru evaluare.

Si cam atat deocamdata.

Intrebarea mea este: chiar daca se termina relativ repede cu toate intalnirile, atestatul tot dupa 120 zile iese?

Va pup fetelor. Va spun maine ce am facut.

 

Gogosar,  eu si Briella suntem la tine la Directie.

 Teoretic da, ca am intrebat si eu, practic nu prea.

Eu si sotul meu am depus dosarul cu acte pe 22 decembrie 2015, pe 24 martie 2016 avem ultima intalnire - evaluarea psihologica de cuplu.

 Dupa aceasta intalnire, cred ca ar trebui sa primim raportul final, care va fi nu se stie cand.

 

   Mult succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gogosar si Moon, termenul de 120 de zile se respecta. Nu am auzit sa se fi depasit, dar nici nu am auzit sa se elibereze in mai putin de 110 zile de la depunere dosar. Din cate am mai citit pe forum, atestatul se elibereaz cu 2-3 zile inainte de finalizarea perioadei de 120 zile. Si la noi a fost la fel, atestatul a fost emis cu 3 sau 4 zile inainte de implinirea celor 120 de zile. Raportul final il fac in 1-2 sapt de la ultima intalnire. Dupa ce il cititi si daca sunteti de acord cu ceea ce e scris acolo, se emite atestatul.

Succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut si de prima zi de curs. A fost ok. Am fost 15 persoane : 7 cupluri si o fata singura. Am stat 3 ore. A trecut timpul repede, s-a discutat mult, ne-am cunoscut intre noi, fiecare si-a spus dorintele  si temerile vis-a - vis de copil.

Dintre toti, un cuplu era la al treilea dosar, timp in care ii sunase pt copil o singura data, anul trecut pt 2 fetite care aveau retard sever.Si inca un cuplu care era la al doilea dosar, primul dosar la Bucuresti, la al doilea s-au mutat in Ilfov.

Mi-au placut doamnele, super deschise la orice fel de discutii si ne-au raspuns la toate intrebarile noastre.

Luni urmatoarea intalnire. atunci vom vorbi despre copilaria noastra si eventualele traume.

Chiar daca am vazut cuplul care venise pt al treilea dosar, nu ne-am descurajat, vrem sa credem ca fiecare cu sansa si norocul lui. 

O zi buna fetelor.

Anca

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://www.news.ro/politic-intern/rizea-cere-deputatilor-un-vot-negativ-pe-motiv-ca-este-in-curs-procedura-de-adoptie-a-fiului-sau-1922404009002016031215399424

 

 

Buna,

 

am gasit articolul de mai sus, un deputat al Romania a luat in plasament un baietel la 2 ore dupa ce a fost nascut, oare in baza carei legi? Ah, si acum in noiembrie ii va fi definitivata adoptia.

 Si pe voi va intreaba cunoscutii cand aduceti copii acasa? sau numai pe mine?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://www.news.ro/politic-intern/rizea-cere-deputatilor-un-vot-negativ-pe-motiv-ca-este-in-curs-procedura-de-adoptie-a-fiului-sau-1922404009002016031215399424

 

 

Buna,

 

am gasit articolul de mai sus, un deputat al Romania a luat in plasament un baietel la 2 ore dupa ce a fost nascut, oare in baza carei legi? Ah, si acum in noiembrie ii va fi definitivata adoptia.

 Si pe voi va intreaba cunoscutii cand aduceti copii acasa? sau numai pe mine?

Acesta este unul din motivele pentru care nu exista copii adoptabili in Bucuresti. Acesti copii sunt identificati din spital de catre familiile cu relatii si apoi luati imediat in plasament. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://www.news.ro/politic-intern/rizea-cere-deputatilor-un-vot-negativ-pe-motiv-ca-este-in-curs-procedura-de-adoptie-a-fiului-sau-1922404009002016031215399424

 

 

Buna,

 

am gasit articolul de mai sus, un deputat al Romania a luat in plasament un baietel la 2 ore dupa ce a fost nascut, oare in baza carei legi? Ah, si acum in noiembrie ii va fi definitivata adoptia.

 Si pe voi va intreaba cunoscutii cand aduceti copii acasa? sau numai pe mine?

 

Buna,

Eu sunt mai veche pe aici, sunt la al doilea atestat, tot astept sa sune telefonul...Si toata lumea ma intraba de ce nu adoptam un copil, ca sunt atatia copii amarati care au nevoie de parinti...Asa suntem noi cei care asteptam la rand si nu avem relatia care ne-ar scurta asteptarea...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am verificat în ce stadiu se află legea adopţiei, în camera Deputaţilor. Zice cam aşa:

 

""09.03.2016     primire raport favorabil de la:

http://www.cdep.ro/img/icon_pdf_small.gif Comisia pentru buget, finanţe şi bănci 
Comisia pentru muncă şi protecţie socială 
Comisia juridică, de disciplină şi imunităţi

face parte din categoria legilor organice

http://www.cdep.ro/img/spacer.gif 14.03.2016     înscris pe ordinea de zi a plenului Camerei Deputatilor""

 

Credeam că poate nu mai apucăm să ne reatestăm, dar se pare că, la cât de greu se mişcă lucrurile...vom începe procedurile de reatestare. Am tot sperat că Legea va fi promulgată măcar până la 1 martie, dar, cum deja suntem în 15...trece şi luna asta şi tot degeaba.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://www.news.ro/politic-intern/rizea-cere-deputatilor-un-vot-negativ-pe-motiv-ca-este-in-curs-procedura-de-adoptie-a-fiului-sau-1922404009002016031215399424

 

 

Buna,

 

am gasit articolul de mai sus, un deputat al Romania a luat in plasament un baietel la 2 ore dupa ce a fost nascut, oare in baza carei legi? Ah, si acum in noiembrie ii va fi definitivata adoptia.

 Si pe voi va intreaba cunoscutii cand aduceti copii acasa? sau numai pe mine?

  Da..şi eu cunosc o familie care a "adoptat" copilul la 2 zile de la naştere. Familia respectivă avea atestat de familie adoptatoare, deci, clar, copilul nu a fost luat în "plasament de urgenţă", pentru că nu aveau cum, din moment ce erau atestaţi (erau deja la al doilea atestat).

Se pare că dacă ai bani / relaţii şi omul potrivit ca să te ajute, rezolvi orice.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Eu sunt mai veche pe aici, sunt la al doilea atestat, tot astept sa sune telefonul...Si toata lumea ma intraba de ce nu adoptam un copil, ca sunt atatia copii amarati care au nevoie de parinti...Asa suntem noi cei care asteptam la rand si nu avem relatia care ne-ar scurta asteptarea...

 Eu am obosit să explic tuturor cum este procedura adopţiei. Din exterior, pentru cineva care nu este implicat, lucrurile par a fi foarte uşoare. Oricum, chiar şi după ce explic de ce durează atât de mult, tot primesc replici de genul: " e..dacă vreţi, puteţi să luaţi copil din maternitate..dar nu vreţi".

Şi atunci..renunţ să mai dau explicaţii, că nu am cui...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...