Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primii pasi catre adoptie - 2015


Recommended Posts

multumesc ptr. raspuns!

succes speranta cu vizita, sigur va fi bine, ptr. ca or sa vada si doamnele ca esti in lucru si oricum te vor mai vizita de-acum incolo!!!!

 

intrebare....pot avea sansa ca imediat dupa ce obtin atestatul sa intru in potrivire cu un copil, nu-i asa? avand in vedere ca am optat ptr. un copil marisor?

ma mint singura? imi fac iluzii?

 

succes tuturor fetelor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 569
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hello!  [flo2]  [:)]

 

A fost vizita acasă,  prima :)

Au fost foarte ok, au intrat doar în sufragerie,  la bucătărie se vedea ca e șantier,  la plecare am deschis eu peste tot și le-am arătat ( balcon  dormitor, baie), ei ar fi plecat .... probabil, si-au dat seama după sufragerie ca suntem curați,  ordonați :)

Au completat un chestionar, m-au sfătuit din nou sa cresc vârsta la 3-6 ani, asta însemnând maxim 7 ani. Așa am făcut :)

 

O sa-mi trimită pe email un formular care trebuie completat, despre familia extinsa. Următoarea întâlnire va fi după 22.06 .

 

Dacă copilul nu va fi din București,  mi s-a spus ca analizele îi voi face în zona în care sta copilul, în timpul celor 4 vizite, va trebui sa ne descurcam cu drumul, cazarea și clinica medicala (privata).

Ei ne arata dosarul copilului,  dacă ne place și hotărâm sa-l vedem, vom lua legătura cu direcția copilului din localitatea respectiva. Nu ne insoteste nimeni de la dgaspc. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Spuneti- mi și mie, va rog, de când incepe numărătoarea celor 120 zile ? Azi mi-au dat o înștiințare cu nr de inregistrare, stampilata, în care scrie ca nu avem interdicții pt adoptie și echipa de evaluare, este datata 03.06. Eu dosarul l-am dus pe 21 mai (joi) și mi-au zis ca de luni, 25 mai se vor ocupa de el. Număr de pe 03.06 -120 zile ?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur pentru tine Speranta! eram sigura ca va iesi bine si la tine cu vizita, dar....pana nu treci tu sa te convingi.....

si-ti multumesc ptr. ca mi-ai intarit convingerea, de fapt marea speranta ca va fi bine! am inteles ca timpul de asteptare este mare pentru cei care opteaza ptr. varsta de 0 -3 ani. prin urmare.......cu pasi mici....ne apropiem, nu-i asa?

nici nu stiu...cred ca trebuie sa le intreb pe doamne daca sa-mi mai programez concediul in luna august, asa cum fac in fiecare an. e primul an in care concediul nu ma mai atrage mai deloc!!!!!!!!!!

pupici la toate fetele! [flo2]

 

eu stiu asa: ca cele 120 zile curg de la data depunerii dosarului de catre tine...cu toate actele...de-atunci.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Speranta, felicitari [flo2] ! ma bucur ca a decurs bine intalnirea; de fapt nici nu ma gandeam ca ar fi altfel [:)]

 

Cred ca cele 120 de zile decurg de la data depunerii dosarului. Depinde si cum decurg lucrurile, cand se fac acele sedinte, etc.

 

Sa inteleg ca v-au spus ca puteti fi potriviti si cu copii din alte sectoare/judete? Stii cumva pe ce principiu?

 

Eu iar nu inteleg anumite chestii si ma revolt asa  [:)]   

Eu inteleg ca voi va doreati un copil mai marisor, si ca nu v-a fost asa greu sa schimbati categoria de varsta, dar ce nu pricep este cum adica nu au copii in categ 2-4 ani asa cum aveati voi trecut? Unde sunt oare acei copilasi mai micuti abandonati? Ce se intampla cu ei? De ce sunt tinuti oare ani de zile intr-un sistem care stim cu totii cum e ???!!!!....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur pentru tine Speranta! eram sigura ca va iesi bine si la tine cu vizita, dar....pana nu treci tu sa te convingi.....

si-ti multumesc ptr. ca mi-ai intarit convingerea, de fapt marea speranta ca va fi bine! am inteles ca timpul de asteptare este mare pentru cei care opteaza ptr. varsta de 0 -3 ani. prin urmare.......cu pasi mici....ne apropiem, nu-i asa?

nici nu stiu...cred ca trebuie sa le intreb pe doamne daca sa-mi mai programez concediul in luna august, asa cum fac in fiecare an. e primul an in care concediul nu ma mai atrage mai deloc!!!!!!!!!!

pupici la toate fetele! [flo2]

 

eu stiu asa: ca cele 120 zile curg de la data depunerii dosarului de catre tine...cu toate actele...de-atunci.

Alessandra, da, voi veti intra in potrivire cu copilasi mult mai repede, avand in vedere varsta pentru care ati optat.

Asa ma gandeam si eu la concediul din august si, in naivitatea mea, ma gandeam ca o sa fie primul concediu in care o sa mergem cu copilul, asa ca nici nu m-am gandit sa renunt la concediu.

Acum ma intreb: daca ai avea deja incredintat copilul pentru cele 90 de zile (asa se procedeaza, nu?) ai putea sa-l iei cu tine in concediu? Ma gandam ca i-ar placea si lui si s-ar consolida relatia, ai avea mult mai mult timp pentru el ... Sau o fi traumatizant pentru el dupa ce l-ai luat acasa, sa-l mai duci si in alte locuri straine lui ? Ma intreb ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Și eu mă mir ca nu sunt copii mai mici adoptabili , la tv vezi atâtea cazuri, cum sunt luați sau le mor părinții în accident.

În sect 6, ei  spun ca nu sunt decât copii mari, peste 7 ani,  cel mai probabil o  sa-mi caute în alte județe ... am înțeles că șansele sunt minime pt București,  prea norocoasa sa fiu sa îmi găsească din Buc.

Eu  îmi făceam probleme unde îi fac un RMN copilului, aici mă descurcam mai ușor cu analizele.

M-a asigurat ca  toti copii sunt iubiți de AM, nu sunt traumatizați în privința asta,  numai schimbarea mediului îi afectează.  Singurul minus la provinciali exista la educație, nu sunt puși sa se spele zilnic, sunt mai introvertiti, etc. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flo, te înțeleg în privința concediului, și eu as fi tentată sa-l fac undeva ... munte, mare, etc. 

Dar, gândind la rece, as renunță și as sta numai cu el ... pentru acomodarea lui cu mine, pt acea legătură de atașament ... mă gândesc ca sunt prea multe schimbări pt el, dacă l-am lua în concediu cu noi,   acum depinde și de copil, poate greșesc,  nu știu ... eu l-as dedica copilului, acasă :)

Și anul următor as pleca, nu acum ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi mi-am făcut o agenda ,, Jurnalul unei mămici ,, , în care îmi trec gândurile, etapele, sper întâlnirile cu AM și copilul ... sunt visătoare dar cu picioarele pe pământ, știu ca e greu, de durata [:)] Vreau sa am notat tot, din prima zi pana în ultima zi a finalizării adopției :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...