Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Grupul in miscare cu motiv important


Recommended Posts

  • Răspunsuri 987
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pai "trece"imediat ce trec la suprafata plana sau urcat,ins ala vale,apare.In rest e doara sa o presiune acolo...

 

Nu stiu ce sa spun,ca am ciclic durerile astea...au fost la inceput destul de des,apoi au disparut,acum au aparut iar.

 

Scriam anterior intr-un mesaj,aceasi distanta,acelasi drum,aceasi pantofi,acelasi rimt(ca desi ma doare incerc si reusesc sa pastrez ritmul,chiar daca incetinesc la un moment dat ...ajung in acelsi interval de timp sa absolv distanta),acelasi personaj cu 11 kg mai putin!!! [:D]

 

Oricum am stat foarte,foarte mult(comparativ cu restul kg poerdute)la 10 si 11kg...stiam ca nu voi mai pierde in asa ritm bun kg,insa parca prea greu merge acum!(desi am vreo 2-3 saptamini nu mult mai multa miscare)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andacos, 17 km ai facut intr-o zi? Mereu faci acesti 17 Km? Cat timp iti ia sa parcurgi aceasta distanta?

 

Tocmai m-am intors de pe Via Sacra unde am fost cu sotul. In prima zi am facut peste 30 km... in vreo 9 ore, nemaiavand conditie fizica si din cauza unor probleme de sanatate cu aproape 20 kg in plus. (Drum intins, urcat, coborat, combinat.) kg acelea in plus ma seaca, sper sa incep sa le dau jos sa revin la forma de dinainte. Nu am facut febra musculara deloc, doar niste basici cu apa, dar nu ceva grav. Evident, incaltarile conteaza foarte mult. Am vazut foarte multe persoane cu "bete". Inainte credeam ca e o fita batranicioasa (nu dati cu rosii, asa e cu neinitiatii), dar acum la asa drum lung si deloc usor parca ar fi fost utile. Daca ai timp si chef, detaliaza putin despre nordic walking din punctul tau de vedere, caci altfel am inceput sa cercetez pe net.

Sper sa reusesc sa ma tin in continuare de miscare afara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andacos, 17 km ai facut intr-o zi? Mereu faci acesti 17 Km? Cat timp iti ia sa parcurgi aceasta distanta?

 

Nuuuu...nu fac 17 km zilnic!!!

 

Cred ca ce ai citit tu se refera la vreo drumetie facuta,drumetiile le facem in general duminica!Distantele astea le facem in vreo 5 ore,insa avem pauza de mincare,chiar nu facem sub crinimetru distantele astea,drumetiile de duminica-

 

Nordic walking fac eu singura,am inceput cu de 2 -3 ori pe saptamina,undeva la 4 km(nu mai retin exact ce-mi arata pedomentrul atunci) si am ajuns sa fac de cite ori imi permite timpul,uneori imi iau echipamentul si vin chiar d ela servici in "ritm de nordic walkin"cum ma laud eu pe aici!

 

Betele alea,nu-s deloc de decor,ele "protejeaza"genunchii(mersul pe suprafata tare afecteaza foarte tare genunchii,chiar daca e carare pe pamin,tot are efect asupra genunchilor),coloana,preaiau o parte din fortele ce actioneaza asupra lor(oase,coloana) si a muschilor.

 

Eu de multe ori cind ajung acasa,mai degraba ma dor bratele deci picioarele,probabil ca si apas mai tare ,nu stiu exact motivul.

 

Nu fac apologia nordic walkingului(am citit si eu ca ar fi o "fita"sa mergi cu bete [:-)))] [:-)))] ),insa pe mine m-a ajutata la slabit,nu stiu daca ai citit de la inceput,dar d ela sfisirul lui aprilie(atunci m-am cintarit ,insa de nrodic walking m-am apucat cam prin a doua saptamina a lui mai)si pina acum am dat jos 11 kg.

 

Si am dat de peste tot,ceea ce e foarte,foarte ok.

 

Mie a  ajuns sa-mi placa s afac nordic walking,chiar daca doare uneori [:D] ,insa cumva ma elibereaza(si de stresul pe care-l am d evruen an si ceva si care a dus la o stare de sanatate nu tocmai buna).

 

La betele aste trebuie avut grija cind le cumperi,ca se cumpara in functie de inaltimea persoanei.Eu nu am echipamente sofisticate sau ultra tech [:D] ,sigur acum mi-am cumparat ceva tricouri care lasa pielea sa respire,ins asunt si no name ,pe linga cele de firma.Adica daca vrei s ate apuci(nu ma refer la tine personal acum)te apuci si gata ,nu cauti motive de echipament.

 

Incaltaminte ada,trebuie sa fie buna,eu folosesc pantofii de drumetie,insa eu am traseu si prin padure,e noroi uneori,ma doare sufletul sa iau pantofi de sport sofisticati.Insa pantofii de drumetie sunt buni.

 

Si sigur am doua aplicatii pe mobil,care ma distreaza la maxim cu numarul d epasi si calorii consumate,bineinteles ca imi arata diferit,iar eu arat publicului [:D]  ce-mi e mai usor sa postez! [balo] (e si varianta cu pasii cei mai multi  [:-)))] [:-)))] )

 

Nu tiu s aspun mai multe,pentru ca nici eu nu m-am informat asa mult inainte,eu m-am apucat si gata si a dat rezultate,ceea ce a fost cel mai important.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca am uitata,am masat astazi un pic muschii aia care ma dor,e drept ii simt cind masez piciorul,insa durerea apare doar la mers.

 

Si picioarele mi s-au subtiat,ceea ce ma face foarte fericita,picioarele erau un fel de ...marca a mea [:)] ,si ma cam enerva cind vedeam glezna ingrosata si pulpa prea mare ind iametru! [smulgpar]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mercic de raspuns! Da, drumul asta (cam 125-130km in total parcursi in 4 zile) mi-a aratat ca betele nu sunt o fita. La urcat mai ales, am mai luat cate un bat, ce am gasit pe drum si m-am ajutat. Mai aveam si rucsac pe spate. Mi-a parut rau ca nu ne-am cumparat inainte. Betele telescopice sunt bune sau nu? Ar fi practic la pus pe rucsac cand nu ai nevoie, dar sunt oare bune? Sunt atatea tipuri si nu-mi vine sa dau banii pe incercari. Tricouri, echipament, nu ma tin in loc. Pana sa am probleme de sanatate faceam aproape zilnic sala, asa ca am, chiar daca acum tipa pe mine  [batcap] No name am si eu, de pe la hofer, eduscho etc, dar isi fac treaba. ​

 

Felicitari pentru kg minus si picioarele sexi [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Felicitari pentru kg minus si picioarele sexi [flo]

Multumesc,mi-a placut aia cu picioarele desi "nu mai e ce a fost"!!!!

 

Eu am pe inaltime cumparate,insa nu am auzit nimic rau de alea telescopice,trebuie doar sa stii la ce lungime sa le fixezi.

 

Te sfatuiesc sa cauti mai multe surse inainte de a stabii lungimea potrivita inaltimii tale.

Pe ale mele(cumparate din Aldi [:D] )scria pentru ce inaltime sunt.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca am uitata,am masat astazi un pic muschii aia care ma dor,e drept ii simt cind masez piciorul,insa durerea apare doar la mers.

 

Si picioarele mi s-au subtiat,ceea ce ma face foarte fericita,picioarele erau un fel de ...marca a mea [:)] ,si ma cam enerva cind vedeam glezna ingrosata si pulpa prea mare ind iametru! [smulgpar]

Cum era " mersul pe jos face piciorul frumos".

Si mai era cu "obrazul subtire cu cheltuiala se tine " ....eu in ultima perioada mai mult pe a doua am aplicat-o  [:-)))]

Dar gata cum am spus m-am apucat de biciclit. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Timpul trece pentru toata lumea egal. Nimeni nu mai e cea fost.

Important sa nu ne lasam si sa fim impacati cu noi. Zic si eu.

Eeee, sunt la ora de filozofeala dupa aceasta via sacra, iar eu sunt total antifilozofeala. [:-)))] Habar n-am ce m-a lovit. M-o fi muscat o ganganie pe munti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...