Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Grupul in miscare cu motiv important


Recommended Posts

  • Răspunsuri 987
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

ajuta la muschi Anda2 :-)) , dar la muschii aia de biciclit, nu la cei de alergat. insa... ajuta enorm respiratia, e hard cardio; ceea ce e excelent pt alergat. si da, topeste... cred eu

de cand cu spinning-ul cred ca mi-am desfundat glandele transpira-cioase ;-)) . inainte vreme, niciodata, oricat am alergat, n-au curs asa apele de pe mine. pe cand acum la spinning curg siroaie si mai nou transpir si la alergat.

cred ca e de bine, sper eu sa iasa toxinele. de hidratat, ma hidratez bine. beau multa apa in timpul zilei si cand biciclesc la fel, aproape 1L la 40min de pedalat intens

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmm.... Eu oricum transpir si când dau cu aspiratorul, dar suna interesant cu respirația. Mai hard ca la viteza? Eu mai fac, exact pt respirație, lansate pe 100 de m, si nu am pb cu revenitul respirației. Mi-era teama ca spinningul topește mușchii, ca daca e hard ma gândeam că e mai simplu pt corp să consume din mușchi decât din adipos, sau poate vorbesc prostii?!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Până la urmă graba e motivul principal pentru care oamenii adoptă diete extreme și pierd masă musculară. Care e motivul pentru care vrei să slăbești așa de repede? Ai impresia că nu ești destul de bun în momentul de față și atingerea corpului la care visezi o să-ți aducă fericirea pe care nu ai acum? Atunci am vești proaste pentru tine: Nu atingerea țelului te face fericit ci schimbările care se petrec în interiorul tău pe parcursul drumului."

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a plăcut ce zice băiatul ăsta, dintr-un articol despre sport, dar tot nu m-am dumirit cu alergat si spinningul pentru masa.musculara, ca toți vorbesc de sala si exerciții cu greutăți, iar eu nu ajung la sala sau când ajung fac aiurea ca nu-mi prea place si mai mult ma vaicaresc si ma încăpățânez să fac cum vreau eu , nu cum zice instructorul....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anada2, nu cred ca topeste muschii spinning-ul.

colegul meu care-i mare sportiv de alergat (face maratoane, trail-uri prin padure, d-alea dure rau) face 1X/sapt spinning si sunt convinsa ca la un nivel de dificultate mare (strange bine robinetul de la roata :-)) ). de altfel, el mi-a recomandat spinning-ul pt ameliorarea performantelor de alergat. si a avut dreptate

acum nici eu nu-mi pun dificultate mare caci n-am chef sa am picioare, mai ales gamba, de fotbalist. sunt "dura" cu mine, dar nu cred ca exagerez. efortul meu e sa raman la 70rotatii/min pe perioada lucrului (5min), si sa urc la 80-90 rotatii/min in timpul "relaxarii" (1-2min)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a plăcut ce zice băiatul ăsta, dintr-un articol despre sport, dar tot nu m-am dumirit cu alergat si spinningul pentru masa.musculara, ca toți vorbesc de sala si exerciții cu greutăți, iar eu nu ajung la sala sau când ajung fac aiurea ca nu-mi prea place si mai mult ma vaicaresc si ma încăpățânez să fac cum vreau eu , nu cum zice instructorul....

parerea mea: cred ca cel mai important e sa ajungi la o consecventa cu sportul. indiferent ce practici. adica iti fixezi 2, 3zile/sapt (zile fixe) si incerci sa nu te abati. nici ca ploua, nici ca ninge, nici ca te opreste vecina. sigur ca poti varia cele 2sedinte: un alergat, o sala. asa iti limitezi si "scuzele". daca ploua, mergi la sala si in ziua de sala mergi la alergat 

si cu timpul, incepi sa-ti fixezi si obiective.

 

eu alerg pt ca-mi place; am inceput sa o fac cand chiar n-aveam probleme de greutate sau de burta. (aveam 50kg la vremea respectiva). pt mine obiectivul a fost sa fac miscare, dar mai ales, sa capat disciplina. am zis sport marti si joi, apai asa ramane, indiferent de propunerile colegilor de mers la masa pe terasa ca-i soare afara :-))

dupa care am inceput cu competitiile si mi-a placut. mi-a placut atmosfera, mi-a placut sa vad ca pot. si OK, de la o competitie la alta mi-am spus, ce-ar fi sa dau mai mult, caci simteam ca pot, ca mai am resurse

dupa care, a venit sarcina :-)) ; am diminuat efortul, dar n-am rarit prea mult. si cand n-am mai putut alerga, m-am pus pe biciclit (in sala, sa evit orice risc de cazatura) si pe mers km. pana cu cateva ore inainte de nastere

dupa aparitia bebelinei... m-am pus pe tanjeala. si n-am nici o scuza; as fi putut gasi o ora pt mine, doar ca am preferat sa-mi gasesc scuze. noroc ca n-am stat mult acasa :-)) . n-am luat in greutate in timpul sarcinii, nici cat am alaptat (3luni). am inceput sa pun pe mine dupa ce am terminat cu alaptatul si am re-inceput job-ul cu juma de norma (2-3zile/sapt). nu rontaiam intre mese, dar mancam prea mult seara. si iarasi, sportul era tot timpul maine, maine

si iaca dupa un an mi s-a terminat jumatatea de norma si m-am intors la program normal. si cum nu mai suportam sa ma vad in oglinda, si cum am primit si felicitari pt bb2 ... mi-am zis ca pana aici mi-a fost si e timpul sa ma mobilizez

continuarea o cunoasteti, caci am tot scris pe aici. repet (oare a cata oara? :-)) ) ca cei 20km de Bruxelles mi-au dat o satisfactie enorma si ma tin inca in priza; in ciuda faptului ca uriciosul ala de cantar mi-arata tot timpul aceeasi cifra: 60

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc ,dragi miscatoare! [:)] [pup]

 

Azi am o zi infernala,cu foarte multe de facut ca din lipsa de timp ,nici macar bagajul nu l-am conturat,cu cumparaturi (ca trebuie sa-o las mincare pruncului)cu ceva alergatura(am vazut ca baga in Lidl fleecejacke si vreau sa merg sa-mi iau si eu una,chiar daca nu-s mare,mare,fan,insa se anunta frig si oricit de calduroasa as fi eu [:D] ,parca tot trebuie ceva intre tricou si geaca la cele sub 10°C care se anunta pe perioada concdeiului),

 

iau laptopul cu mine,deci in princpiu o sa fiu conectata macar seara,insa sa vad cum oi sta cu puterile ca avem in plan drumetii zilnice si nu tocmai usurele.

 

Sper sa ne recreem macar un pic,sper sa scap macar citeva zile de stresul asta infernal ce ne macina zilnic,sper sa pot dormi noaptea din nou,de la cap al coada! [:D]

 

Va mai dau de veste si...ramineti in miscare!!! [pk] [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...