Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

10 lucruri importante despre tensiunea arteriala pe care trebuie sa le stii


Recommended Posts

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

depinde ce doza de betabloker iei.  ce doza iei?

Eu am luat la inceput o pastila dimineata,si m-am procopsit cu vreo 10 kg in timp de citeva luni.

 

Nuuuu...nu m-am gindit niciun moment ca ele sunt cauza,insa stind de vorba cu mai multe persoane,citeva de specialitate(clar ca nu stiam de ce se audna kg ca doar nu schimbasem nimic in stilul de viata care s apreceada asa ceva)...acestea m-au indrumat sa ma consult cu emdicul de familie.

 

Mi-a scazut doza(la jumatate d epastila),am reusit s adau ceva kg jos,ins anu tot.Insa daca tensiunea o ia razna,trebuie iar sa maresc doza de betablocker.

 

Oricum periculoasa pentru noi este diastola,aia daca sare de 90 ...nu e bine.

 

Eu o minitorizez sub supraveghere medicala ,macar odata pe an.Ultima oara a fost in decembrie...cu recomandare s aincat sa traiesc fara stress!!!!! [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe 16 mai, în intervalul orar 09:00-18:00, bucureștenii sunt invitați să își testeze gratuit tensiunea arterială, în incinta Spitalului Colțea, unde vor primi sfaturi utile în prevenirea și controlul afecțiunii. Sunt invitate, în acest demers, atât persoanele care doresc să își verifice nivelul tensiunii arteriale, ca metodă de diagnosticare precoce, cât și cele care suferă de hipertensiune arterială, pentru a primi informații despre controlul afecțiunii."

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iau enap, concor si indapamid (tertensiv). Cred ca Concor - bisoprolol e un betablocant. 

Il iau doar seara. Il luam dimineata si seara, dar constantand niste efecte psihiatrice - sa le zic - si in urma unor discutii cu sora mea apoi cu  medicul de familie il iau doar seara.

Dar la pastila de dimineata am renuntat incetisor.

 

Deci la mine nu a avut efecte adverse la nivel de nutritie ci la nivel de bibilica (depresie, stima de sine scazuta, lipsa dorintei de orice, apatie generalizata, pesimism)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...