Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Remisie diabet dupa operatie


astridhappy

Recommended Posts

Recent am facut o operatie la spitalul Ponderas si acolo am cunoscut mai multi pacienti care suferisera operatii bariatrice (gastric sleeve, sper sa nu gresesc) care venisera la controlul de un an si spuneau ca analizele de sange sunt bune, desi inainte de operatie toti aveau diabet zaharat de gradul 2.

 

Informandu-ma mai atent, (ca ce altceva sa faci cand esti la spital si te plictisesti, stai de vorba cu unu', cu altu' despre boli, iti arati operatia....., etc) am aflat ca echipa doctorului Copaescu face un studiu clinic despre impactul chirurgiei metabolice asupra remisiei diabetului zaharat de tip 2 la pacientii cu obezitate.

 

Asta nu stiu daca se aplica si la copii sau nu, dar este bine de stiut. Stiu ca nu doar obezitatea este cauza diabetului, dar pe de alta parte stiu si ca diabetul este o consecinta a obezitatii, iar in zilele noastre si copiii care sufera de aceasta boala - obezitatea!- sunt tot mai multi.

 

Daca stie cineva ceva mai mult despre subiectul acesta poate pune mai multe informatii. Sunt convins ca ar fi multi parinti interesati!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

dar de ce face medicul acela studiul respectiv, din moment ce se stie deja ca diabetul tip 2 dispare dupa operatia de micsorare a stomacului si pierderea kg in surplus ?

am tot vazut concluzia legata de diabet in serialul "family fat surgeons". pentru ca asta era si unul dintre beneficiile majore ale acestei operatii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dar de ce face medicul acela studiul respectiv, din moment ce se stie deja ca diabetul tip 2 dispare dupa operatia de micsorare a stomacului si pierderea kg in surplus ?

am tot vazut concluzia legata de diabet in serialul "family fat surgeons". pentru ca asta era si unul dintre beneficiile majore ale acestei operatii.

 

Nu face studiul doar legat de diabet ci de evolutia pe termen lung a pacientilor care au facut operatii de chirurgie bariatrica. Tipul asta de interventii e relative nou, nu prea se stie care sunt evolutiile pe termen lung.

l-am vazut si eu pe medic intr-un reportaj la TV, are un CV impresionant, e unul din chirurgii de top din Romania si foarte bine vazut si in lume din cate am inteles.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, confirm. Copaescu este unul dintre cei mai buni chirurgi (as zice cel mai bun) ai nostri nu numai pe partea de chirurigie bariatrica ci si pe cea de chirurgie laparoscopica.

Iar, Ponderas este si centru universitar de pregatire in chirurgie laparoscopica a medicilor din Europa de est. E recunoscut international.

Iar echipa cu care lucreaza e bine pregatita, aparatura pe care o are este de varf.

Va imaginati ca toata aparatura pentru RMN, tomograful etc sunt de acelea mari care suporta sute de kilograme!

 

Ceea ce face el acolo este extraordinar.

Pe Celcesforaie el l-a operat. 

 

PS: e si barbat bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei, nu as spune ca e cel mai bun chirrug din romania :))))

fatul ca aparatura suporta greutate mare nu inseamna ca e cea mai buna, si oricum degeaba ai aparatura buna (in prinicpiu inseamna doza mai mica de iradiere) daca nu ai radiolog bun.

 

Studiul il face pt ca nu orice pacient care slabeste scapa si de diabet, hipertensiune samd.

In plus e bine de observat tot timpul in cazul operatiile care nu exista de 300 de ani cum evolueaza pacientii ca sa stii daca e de schimbat ceva sau nu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...