Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Remisie diabet dupa operatie


astridhappy

Recommended Posts

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dar doar daca sunt supraponderali, nu?

Sunt operati cei ce au diabet de tip doi, sunt supraponderali si nu mai fac fata cu medicatie asa ca sunt trecuti pe insulina cred.

Eu am o prietena foarte buna ce are tipul doi. Cativa ani a fost pe medicatie acum are deja vreo 5 ani de cand e pe insulina. E in regula, e asistenta deci stie ce face si cand dar nu e deloc supraponderala. Ea de exemplu nu poate intra in categoria asta pentru ca logic la ea diabetul desi de tip doi nu are nici in clin nici in maneca cu greutatea. Chiar nu a fost niciodata grasa.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Am revenit la discutia asta dupa un timp in care, am avut timp sa ma lamuresc si eu pentru ca, dupa operatie am tot mers la control si am mai pus intrebari. Asa este, cum a mai spus cineva aici, in primul rand, la copii diabetul este de tip 1. Si, in al doilea rand, si doar daca nu sunt cazuri de obezitate morbida excesiva (ca cel mediatizat si la TV) copiilor nu li se fac operatii bariatrice.

Dar la Ponderas era plin de parinti cu copii la medicii care se ocupa cu bolile metabolice si de nutritie. Sunt acolo cateva doctorite foarte dragute (cu una tin si eu legatura dupa operatie- doamna doctor Plesea- e un fel de cea mai buna prietena a mea cand nu sunt sigura daca este cazul sa combin sau nu un aliment cu altul :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Diabetul apare si la copiii cu obezitate morbida si nu sunt putini acestia. Iar ca parinte, te interesezi ce sa faci cnad vezi ca dietele nu dau nici un rezultat si apoi copilul este apatic, are tendiţa de a se izola sau are tendiţa de a deveni agresiv, de a-i lovi pe cei care îl catalogează sau îl ironizează. Copii sunt deseori sarcastici, pun porecle urâte, îl umilesc pe cel care are o problemă fizică. La noi în societate, kilogramele în plus sunt asociate cu nesimţirea, nu sunt asociate cu problema medicală şi atunci copii aud asta şi în famili, accentuează asta în interacţiunile cu copii, sunt uşor priviţi drept penibili, pentru că nu pot vea diferite mişcări sau nu au rezistenţa fizică la un simplu joc banal din spatele blocului.

In aceste cazuri singura solutie este operatiea de micsoare a stomacului. Am citit intr-un interviu ca spunea doctorul Smeu de la Ponderas, ca intr-un an opereaza cam 15-16 minori, sub 18 ani. Si ca au existat cazuri de obezitate morbida la copii de 12-13 ani si nu au mai putut astepta varsta de 16 ani sa ii opereze pentru ca pana atunci se declansa deja diabeul de tip II si erau insulino-dependenti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...