Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fulgi de nea, decembrie 2014 - cap. 5


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eh, iar e maraita ,,deja m am obisnuit sa nu i convina mai nimic, canf sa mancam vrea la joaca, cand e ora de joaca vrea somn, nu vrea aia vrea ailalta.... zici ca face special orice contra!! :)) o mai ignor cateodata ca nu mi place sa fac doar ce vrea ea,;cand si cum vrea ea !!

Poate nici ea nu stie exact ce vrea, mai astept sa mai creasca sa ne intelegem mai usor una pe alta... sper!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca asta e personalitatea ei sau am gresit pe undeva, daca imi explica cineva sunt gata sa acept si sa schimb orice comportament al meu greșit. ..

De exemplu.. face prostioare, daca e un loc unde nu are voie si ii spun clar si raspicat Nu, pe moment asculta dar sta cu gandul doar acolo si face ce face .. iar ajunge ..sau ii spun Scoate aia din gura! Ok, scoate, si in 2 min se intoarce cu spatele și. .baga iar , cand ii spun Hai sa te schimb ca ai facut kk, o ia la fuga si se piteste..daca vreau sa ii dau eu bucatelele in gura le scuipa,,daca o las sa se morfoleasca ea, mai mananca, daca vreau sa o spal cu sapun pe picioare se aseaza jos in apa, daca zic bine, te spal oe maini.. se ridica!!!

Ma amuza de cele mai multe ori, ar ma prinde cateodata cam cu nervi si chiar nu am răbdare sa aatept ce vrea ea aa faca si sa ma pliez...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Anda asa ceva nu exista-sa nu planga copilul niciodata. E foarte greu si vorba ta trebuie sa fii un sfant si sa ai un munte de rabdare ca sa-ti iasa.

Din experienta iti spun ca trebuiesc evitate cuvintele cu NU.Il folosesti doar in caz de urgenta. De ex nu-i spui NU ai voie acolo. Cand o vezi ca face ceva gresit ii distragi atentia pe moment. NU-ul incita si cu siguranta va incerca sa faca cand nu esti tu atenta(pt ca sunt foarte dar foarte inteligenti).

Uite alt exemplu pe Ioana o intrebam: mami NU vrei sa mananci? Ea raspundea nu desi era ora de masa(trecusera can 5ore de la ultima masa). Daca ii spuneam :Ioana te pregatesti si in 2min vii la masa(ii anticipam urmatoarea activitate si ii dadeam timp sa proceseze informatia)zicea:bine mami.

Si da ei sunt acum la varsta la care se revolta foarte usor si vor sa faca totul invers decat vrem noi.

Ce mai au si ei personalitatea lor,puii de om.

Este greu dar va trece. Asa cum a trecut si la Ioana si acum am fata de scoala...

Rabdare multa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...