Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulgi de nea, decembrie 2014 - cap. 5


Recommended Posts

 

 

Mai nou a imbrancit o fetita, tare m am suparat ca nu stiu xum sa combat, ii spun ca nu e frumos, dar nu stiu cat intelege acum, sa o pedepsesc? Sa o ignor? Nu as vrea sa devina batausa ca nu stiu eu cum sa o invat sa nu!!

Anda- cu totii trec prin etapele astea. De ce a impins-o? A vrut sa ia ceva de la Tami si ea nu era de acord? Eu tocmai pt situatiile de acest gen evit sa iau jucarii afara. Ok,luam si ne jucam in masina dar cand suntem la joaca raman tot in masina.

Din experienta iti spun ca pedepsele nu functioneaza si nici nu este ok sa intervii intre ei.

Adica daca un copil vrea ceva si copilul meu nu vrea sa dea nu il oblig sa dea sau mai rau i-l iau eu ca sa il dau. Las-o sa vina de la ea sa vrea ea sa dea de bunavoie nu obligata. Altfel intelege ca TREBUIE, ca e obligata. O sa vezi ca o sa vina si vremea sa dea singura, cand o sa fie si ea imbrancita, etc.

Cum gestionezi? Pai in momentul cand imbranceste, ii spui pe un ton calm( fara amenintari, pedepse, in general vorbarie multa, pt ca trebuie sa ne axam pe mesaj. Cu cat vorbim si spunem mai multe cu atat exista riscul sa nu priceapa mesajul, esentialul) ca a gresit si ca daca mai repeta intram in casa. Musai sa te tii de promisiune.

La fel daca este ea cea imbrancita urmareste-i reactia si abia apoi intervii. Nu interveni inaintea ei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu sunt profund dezamagita la ce observ in jur cu copiide varsta Iuliei, dar si ai Ioanei. Ma refer la modul de abordare al parintilor.

Si astea ne ingreuneaza mult misiunea ca sa zic asa. Adica eu incerc sa- mi indrum copilul pe un drum si in momentul in care se joaca cu alt copil, sfaturile mele deja sunt puse sub semnul indoielii pt ca si acum dau un exemplu: Pai X are voie sa se plimbe PE STRADA cu trotineta, eu de ce nu pot?

Si atunci ia-o de la capat cu explicatiile. Greu...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vazut MAMICI care arunca ambalajul gol pe strada :( si nu am stiut ce sa fac... nu am zis nimic, mi-a parut rau dupa aceea, dar nici nu aveam chef de scandal, ca eram sigura ca nu se va schimba doar ca ii atrag eu atentia... :(
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...