Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fulgi de nea, decembrie 2014 - cap. 5


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Anda treaba cu virusii si microbi e relativa. Poate sa ia sau nu. Oricum primul an de colectivitate este destul de presarat cu treburi din astea, indiferent ca intra la 1,9 anisori sau mai tarziu. Eu ma gandesc ce voi face de la anul din septembrie. Oricum la o gradi particulara sunt mai putini copii in grupa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai am tot citit in dorinta de a afla mai multe despre sistemul imunitar, și asa cum banuiam oricum, el depinde de fapt e un rezultat al bunei functionari a tuturor sistemelor corpului, o corelare intre toate cele... buuun, acum am lamurit asta, intrebarea/dilema/tema mea de cercetare este următoarea: la ce varsta se pot denumi toate sistemele corpului ca sunt dezvoltate complet?! Din primele  "cercetări" se vorbeste de vârsta de minim 3 ani... dar mai aprofundez, oricum :)

 

Ideea e ca totusi , cred ca e de preferat sa nu expui organismul la toate cele pana la o vârstă de macar 2-3 ani, de aia ziceam... 

Dar cum situatia ideala in care am bani sa stau eu cu ea acasa nu se poate,  o sa ma gandesc serios si la gradi :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Buna dimineata. Multumesc de urari. Acum este stabil a fost operat de ruptura de splina si are un picior rupt unde i s-a pus o tija dat tot raul spre bine. Se para ca zilele astea o sa-l externeze. Multumim lui Dumnezeu ca a fost doar atat pt ca masina e distrusa in proportie de 60%. In legatura cu sistemul imunitar nu stiu ce sa zic; cred totusi ca foarte mult ajuta vitamina C. Teuta nu a fost racita deloc pana acum cu toate ca noi  am fost de foarte multe ori muciosi, am tusit, febra. Ea musca din lamaie ca din ciocolata; se stramba dar nu o lasa. Nu stiu cum sa o pacalesc sa i-o iau din mana ca plange de mama focului . Mi-e teama ca prea multa sa bu-i slabeasca inima. Va pup [zid]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai Alis prin cate a trecut mititelul. Sanatate multa in continuare [flo2]

Anda-legat de imunitate a fost mai de mult o emisiune la tv din care am prins si eu putin. Dr respectiv vorbea ca pana la varsta de 5ani e normal si firesc ca, copilul sa raceasca de muuulte ori(ceva de genul parca 500 [fal] ,dar nu bag mana in foc ca am retinut corect), nu neaparat cu febra de fiecare data. El spunea ca asteptand si identificand cauza racelii (virala,bacteriana), apoi tratandu-l in mod corespunzator ii oferim organimului sansa sa se imunizeze. Exclus antibioticele pe post de preventie sau cauza virala,dar nici sa cadem in extrema cealalta sa lasam copilul prea mult in suferinta. E f important sa observam semnalele transmise de corpul lor.

Eu am lasat-o pe Ioana la gradi de la 4 ani si primul an a fost asezonat cu destule raceli-mai mari sau mai mici. Altii n-au nicio treaba. Cred ca depinde si de mostenirea genetica.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...