Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de Octombrie 2014 - Capitolul 6


Recommended Posts

Va salutam mamici si bebici ! Noi facem azi 10 luni ! Avem 10 dintisori ,10 kilograme, facem pasi cu ajutor, dam din gurita toata ziulica , ne plac cantecelele si povestioarele , papam cat mai diversificat , si ne trezim de vreo 2 ori pe noapte pt tzatzika,ne place afara la copilasi si adoram natura ! Va pupam . 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 123
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

  • Administrators

la muuuuuulte lunite frumoase! 10 dintisori? wow, noi de abia 2 si ii asteptam pe urmatorii doi de acum. Ce bine ca papa! ma bucur cand aud de micuti care papa, fiindca al meu nu vrea nici pace...

 

ma bucur ca ai intrat mary! te mai asteptam!

 

mamici? hellllooo, mai e cineva ? va pupam :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici, buna pitici, 

 

Da suntem, cum sa nu? Va citim mereu, mai greu cu scrisul. 

Noi suntem binisor, cu papica stam mai prost, prefera tot titi, noaptea inca avem treziri dese. Avem 10,5 luni, 4 dintisori fara probleme (febra, diaree), 9 kg, cm aveam 74 acum 2 luni, de atunci nu ne-am mai masurat. Se ridica in picioruse pe tot ce prinde, face pasi sustinuta, de-a busilea merege cam ciudat dar se descurca :) , zice mama, baba, papa, tata( mai rar), arata cu degetelul, zice "ite" la "uite", aplauda, face pa, danseaza dupa anumite melodii ( dansat insemnand ca da din manute si caput). Cam atat imi amintesc acum :), in rest e toata o energie ca de obicei si nu se omoara cu somnicul.

Eu incerc sa ma adun si sa-mi incarc bateriile pentru ca pe 1 septembrie incep munca. Ma tot gandesc la Alexandra ca-i foarte micuta si-i va fi greu fara mine, fara titi, off, off, eu la fel nu stiu cum voi sta fara ea. O voi lasa cu bunicile, va sta o zi cu una, o zi cu cealalta. 

Va pupam si va dorim noapte buna.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara mamici!

Geo ma bucur ca Teo intra in clubul "dintosilor"! O sa ii iasa si urmarorul cat de curand.

 

Mary,nu imi vine sa cred ce de dintisori are bebelusa!E bine ca este sanatoasa si voioasa!

 

Anda,bebelusii sunt foarte smecheri,nu ii pacalim usor.Bine ca ati scapat cu bine si la al 3 lea dintisor.

 

Eu am avut niste zile de cosmar cu bebe. A facut o enteroviroza (din fericire nu rotavirus) si de sambata il pazesc non-stop. A facut febra, nu foarte mare 38,5, dar constant (nu vrea sa ia antitermice) si ffff multe scaune diareice! Nu a mancat absolut nimic altceva decat titi. Abia azi a fost mai bine putin, a facut decat vreo 4.

Eu sunt zombie la propriu si data peste cap rau de tot pt ca i-am facut si analize si e anemic rau de tot! Asta in conditiile in care ii dau fier de la 6 luni si mananca si mancarica foarte bine. Joi mergem la hematolog sa vedem ce facem.

Chiar recomand mamicilor sa faca bebelusilor un set complet de analize pentru ca va puteti trezi cu surprize indiferent de cat de bine arata si sunt hraniti!

Va pup si va tin la curent cu starea noastra de sanatate!

 

PS.Genotiparea mea pt HPV a iesit proasta...sa vedem mai departe ce facem! Acum important e copilul

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxyc,acum am vazut postarea ta! Nu trebuie neaparat sa o lasi fara titi,poti sa te mulgi si sa ii lasi la bibi.Eu asa fac de cand avea bebe o luna.Ziua papa la bibi si cum ajung acasa si pana dimi la titi.E un pic mai greu cu mulsul la serviciu,dar nu imposibil.Parerea mea e sa nu renunti la alaptat! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ellennas sanatate multa si tie si puiului tau, doamne doamne sa va aiba in paza. Si eu sunt putin speriata cu papanicolaul, mi-a iesit o inflamatie, trebuie sa-i trimit dr-lui analizele pe email sa vedem  ce-i de facut.

Va pupam si ne rugam pentru voi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu-mi doresc sa renunt la alaptat mai ales ca acum e mare si stie, se bucura cand vede titi in fata ochilor si ma trage de imbracaminte sa caute titi, imi e asa draga. 

M-am gandit si eu la muls dar cand sa ma mulg ca dimineata sunt supta toata daca ea papa des noaptea. Voi vedea dar oricum nu vreau sa renunt. 

Mai speriat  cu analizele micutului mai ales ca-i dai fier, eu nu i-am dat fier si nici nu se  omoara cu papica, oare noi cum suntem? Offf cate probleme, sa ne apere D-zeu pe toti de rele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

chiar m-ai pus si pe mine pe ganduri cu analizele....oof

multa sanatate mamici, fiti tari, ganditi-va la bebei care cresc atat de repede si cu speranta ca totul va fi bine!

roxy, e buna ideea lui ellennas cu suptul doar dintr-n san si celalalt sa fie lasat pe dimi pt pompa

 

cred ca da sa ii sparga dintucul nr 3 ca tare e marait nici in brate nici pe jos...si se

 

bi la fel zice "ata" (asta) "ete" sau "ite" (uite) Sunt asa dragalasi!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit cu informatii! Bebe e mai bine,tot mai are 2-3 scaune pe zi,dar din pacate nu e enteroviroza ci infectie cu Salmonella! Eu nu i-am dat pana acum ou pt ca eu sunt alergica la ou si am zis sa mai astept.Dar pe data de 06.08 l-am lasat pt prima (si ultima data) cu soacra-mea cam 2 ore.Abia ieri am aflat ca i-a facut dintr-un galbenus de ou OMLETA! De aici si Salmonella! 

Sunt plina de nervi pt ca eu am exclus Salmonella atata timp cat stiu ce i-am dat sa manance! Nu i-am dat nici antibiotic pt ca la enteroviroza nu are niciun efect antibioticul,iar idioata de soacramea a omis sa imi spuna!

Nu va inchipuiti ce scandal am facut!

Acum treb sa ii dau 7 zile atb, dupa sa ii repet analiza si sa vad dc s-a sterilizat.Daca nu...alte 7 zile de atb.Imi vine sa o omor!!!

Aveti grija cu cine lasati copii sa nu patiti ca noi!

 

Am mers la hematolog cu bb si ne-a schimbat fierul si repetam analizele peste o luna.Dc nu sunt ok,vedem ce masuri mai luam

 

Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...