Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Scapam de Ponta?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 153
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

 

Ai dreptate Rufus, are dreptate si Iohanis ca nu il suspenda :D Mi sa luat de politica asta! Mickyyy nici un om cinstit nu are puterea financiara pt o sustine o campanie electorala. Si pt a face rost de banii astia politicienii fac deseori compromisuri. Asa ca daca nu esti corupt si borfasi devi :))) concluzie!

 

Repet, asta vor ei sa ne faca ei sa credem!

Ca puterea e a celor cu bani si reastul nu au ce cauta acolo!

Inca vreo 2-3 ani si o sa iti poti face campanie cu costuri minime pe net!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

mesajul e clar: furi, falsifici, faci ce vrea muschiul tau insa te faci politician si scapi.

 

Asta e la fel ca in tarile bananiere si mafiote.

 

Puterea e a lor, justitia e facuta altfel pentru ei.

 

Nu pot sa inteleg cum accepta romanii asa ceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In tara asta sa ajuns sa trebuiasca tu sa-ti dovedesti nevinovatia, nu cei care acuza sa aduca dovezi ca un om e vinovat...

Si daca se pune la dispozitia justitiei si se dovedeste ca nu au dovezi pt retinere il pune cine inapoi pe post?

Acel procuror de 26 de ani caruia i sa pus in brate acest dosar? 

Pai ideea era ca un lider de tara (este seful executivului, da?) trebuie sa fie mai presus de astfel de "suspiciuni".

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela, nu ai dreptate. Justitia abia a inceput sa functioneze. Si functioneaza chiar bine.

Din pacate multi romanii sunt usor de dus nas:

- pentru ca li se pare normal sa ajungi intr-o functie mai curand pe criterii de prietenii, pe sintagma o mana spala pe alta, pe bani, decat pe criterii de competenta

pentru ca si ei la o adica ar prefera sa-si aduca rudele sau prietenii ca subalterni si vor sa-si lase o portita

- pentru ca li se pare firesc sa se acorde doctorate prin copiere

pentru ca si ei s-ar ingramadi sa beneficieze

- pentru ca li se pare normal sa ia comisioane din privatizari si din licitatii

pentru ca le place cand castiga licitatiile firmele lor fara sa-i caute cineva la competente

- pentru ca li se pare firesc sa faca afaceri cu statul acesata vaca buna de muls

- pentru ca ce poate fi ma frumos decat atunci cand construiesti o autostrada sa o faci mai ingusta cu 10 cm si cu betonul ramas iti ridici o casa

- pentru ca ...

 

In fapt multi romani nu vor justitie. Le e teama ca ei nu vor beneficia de "facilitatile" astea. Nu sunt constienti ca NU E LEGAL.

 

Crescuti intr-o societate pusa pe capatuiala cu munca cat mai putina au constat ca e mai usor sa le dea naibii de principii. Si vor si ei.

 

Eu altfel nu imi explic rezistenta asta fata de justitie si dorinta de a albi cu orice pret pe cei care ne fraudeaza vietile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

PM-ul nu trebuie sa treaca prin campanie electorala, e numit de presedinte la propunerea partidului majoritar...gasesc ei PSD-istii o copie a lui Mickyyy undeva si prost platita sa i se para 6000 ron un super salariu.

Asa esta Marina, dar in campaniile electorale se merge in tandem.

Daca sunt alegeri parlamentare partidele isi fac campanie cu prim-ministru cu tot: daca ne alegeti pe noi, asta vi-l dam prim ministru ca e bla, bla

 

La asta se refera Ponta cand spune ca l-a vrut poporul. E un artificiu care tine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand vezi ca justitia o da in bara, cand judecatorului ii e lene sa citeasca dosarul si merge pe mana procurorului la gramada, cand acelasi procuror e numit mai mult sau mai putin politic, cand vezi ca legea se face prin denunt ca sa scapi....

Asta nu e lege! E inchizitie. 

 

Cand mai auzi si ca Nastase a contribuit la campania lui Iohanis... 

arata-mi tu luminita de la capatul tunelului ca eu nu o mai vad!

 

Ponta cinstit???? Numai un om cu un retard serios isi poate inchipui asa ceva...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Multora li se pare că Victor Ponta a repurtat o victorie în Parlament, dar eu vă spun că acest tânăr politician nu mai are mult timp la Palatul Victoria. O să încerc să vă explic de ce etapa imunităţii lui Ponta are un cu totul alt sens decât protejarea acestuia în faţa Justiţiei… Ponta joacă de fapt rolul urmei, care poartă grija turmei. Și o va scăpa. 

N-am sesizat din prima, dar azi mi-e clar – bătălia are o miză mult mai mare decât soarta premierului Victor Ponta şi, până la acest moment, gaşca acestuia din urmă a jucat impecabil. Ieri îl comparam pe Ponta cu un rege prins în şah de către DNA. Am greşit, Ponta este de fapt regina. Se mişcă repede pe tablă şi în final va fi sacrificat pentru un scop superior. La fel ca într-un joc de şah, poziţionarea pieselor pe centrul tablei era gata deja la începutul lunii iunie. Atunci când DNA-ul a declanşat procedura de începere a urmăririi penale împotriva premierului, în Parlament fuseseră introduse 20 de iniţiative de modificare a Codului Penal, un număr impresionant de senatori şi deputaţi dorindu-şi din suflet să rupă dinţii DNA-ului. Totuşi, introducerea iniţiativelor nu a reprezentat atacul propriu-zis. Acela abia urmează. Vinera trecută, în momentul în care DNA a declanşat începerea urmăririi împotriva lui Ponta, acesta a mimat foarte inteligent surpriza, a strâns din dinţi şi a rezistat primelor cereri de demisie, ceea ce i-a permis, în acelaşi timp, să evalueze consistenţa atacului… De fapt, ceea ce a vrut Ponta să afle a fost reacţia societăţii civile la acuzaţiile pe care i le aducea DNA-ul, opinia publică fiind singura de care Ponta se teme de fapt. Iar reacţia a fost una slabă, la fel ca la imunitatea lui Șova. (Au trăncănit câţiva jurnalişti, în stradă au ieşit susţinătorii unui partid mic şi vreo câţiva hipsteri numa’ buni să protesteze, după caz, şi la respingerea Codului Silvic, dar şi la aprobarea lui, fix în aceeaşi formă.) Buuun! a zis premieru’… Constatând o stare generală cam de derută, dar şi replica anemică a românilor, Ponta s-a repliat rapid, a preluat iniţiativa, (pe care doar lăsase impresia că o pierduse, căci, aşa cum am spus, surpriza la iniţiativa DNA-ului a fost de fapt una mimată) iar acum, victimizându-se, poate declanşa liniştit masacrarea Codului Penal, cu larg tupeu şi entuziasm din partea parlamentarilor, folosindu-se şi de cazul Rarinca, dar şi de propriul său caz de conflict de interese. Iată! şi omul de rând, dar şi premierul, suferă solidari în faţa abuzurilor Justiţiei! Urmăriţi ştirile despre audierile din Parlament a preşedinţilor Curţii Supreme şi Consiliului Superior al Magistraturii… E o nebunie ce se întâmplă acolo, o nebunie bine mascată mediatic de povestea cu imunitatea lui Ponta… dar haosul este doar aparent, totul este bine organizat… Regina face piruete pe tabla de şah, fiind gata chiar pentru sacrificiu, căci în final matul îl vor da alte piese, mai mărunte. La finalul acestei luni, DNA-ul va lucra pe un Cod Penal mult îmblânzit, unul care să-i limiteze semnificativ activitatea. Și dacă opinia publică totuşi se trezeşte, sunt convins că premierul este gata să şi demisioneze. Asta ar oferi o distragere suficientă a atenţiei de la modificarea Codului Penal. De altfel, devine din ce în ce mai probabil ca DNA să îl pună pe fostul avocat Ponta sub control judiciar, situaţie în care premierului Ponta îi va fi imposibil să-şi mai desfăşoare activitatea. Demisia sa este inevitabilă, într-un număr de zile sau săptămâni. Vă daţi seama că, ocupaţi cu negocieri pentru formarea unui nou guvern, dar şi satisfăcuţi de un astfel de sacrificiu, noi toţi vom fi mult mai puţin interesaţi de o eventuală modificare a Codului Penal. Dar Victor Ponta nu mai este o miză. Refuzând ridicarea imunităţii, el oricum nu mai are autoritate, nici ca politician şi, cu atât mai puţin, ca premier. Nici Iohannis, nici Opoziţia nu pot opri acest joc. N-au instrumentele necesare şi oricum sunt în capcană. Singura care contează acum este opinia publică… dar mă tem că aceasta este deja cu gândul la vacanţă. În toamnă, când opinia publică se va întoarce din vacanţă, probabil ţara noastră va arăta altfel. "  -  de Moise Guran

 

Sursa : http://www.nasul.tv/moise-guran-urma-scapa-turma/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand vezi ca justitia o da in bara, cand judecatorului ii e lene sa citeasca dosarul si merge pe mana procurorului la gramada, cand acelasi procuror e numit mai mult sau mai putin politic, cand vezi ca legea se face prin denunt ca sa scapi....

Asta nu e lege! E inchizitie. 

 

Cand mai auzi si ca Nastase a contribuit la campania lui Iohanis... 

arata-mi tu luminita de la capatul tunelului ca eu nu o mai vad!

 

Ponta cinstit???? Numai un om cu un retard serios isi poate inchipui asa ceva...

Nu mai vezi luminita pentru ca asculti comentariile altora. Comentariile astea sunt facute in functie de grupul de interes caruia apartine comentatorul.

 

cum ai vrea sa se petreaca lucrurile:

omul sa se duca singur la politie subminat de propria consttinta si sa spuna: arestati-ma, sunt vinovat

sau

cel care este prins cu ocaua mica  in fata anchetatorul sa recunoasca tot?

 

Orice suspect are complici - nu se pot realiza furtisigurile de unul singur. Trebuie sa ai un cap si unul care sa tina de 6.

Este perfect NORMAL ca poltiia sa-i prinda pe toti.  Si atunci suspectului i se ofera niste avantaje pentru cooperare si se pot afla afla "capul" si complicii. 

Este UNICA modalitate de a prinde o intreaga retea de fraudatori si de a face rost de dovezi.

 

Restul ca Nastase a contribuit la campania lui Iohannis, ca judecatorul nu a citit dosarul astea sunt gogoritze.

(doamne, cum poate crede cineva asa ceva? sa ai in mana  dosarul unui prim ministru si sa nu-l citesti? Un asa dosar gras cu ramificatii, cu posibilitatea de a infunda pe unul dintre cei mai puternici oameni din Romania si el sa nu citeasca? [:-)))]  ba eu cred ca il stie pe dinafara)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...