Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Scapam de Ponta?


Recommended Posts

Ela, parcursul dosarelor e public pt toata lumea, procurorul nu a facut nimic special in cazul lui Ponta. si nu a trimis cererea in parlament personal ci a urmat caile procedurale cunoscute. Ma astept ca Nitu care e prieten bun cu Ponta nu a trimis dosarul la parlament fara sa fie convins ca e beton

 

cu atat mai mizerabila este aceasta respingere si fuga de raspundere...nici macar nu s-a cerut arestare ci doar dreptul de a investiga cauza.

 

Nu Marina, in faza cercetarii penale (cand dosarul e la procuror) acesta nu e public. 

Cf Cpp.

De fapt abia ce se arata avocatilor.

Nu ma intreba de unde stie media ce e in dosarul lui Ponta... ma depaseste.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 153
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu Marina, in faza cercetarii penale (cand dosarul e la procuror) acesta nu e public. 

Cf Cpp.

De fapt abia ce se arata avocatilor.

Nu ma intreba de unde stie media ce e in dosarul lui Ponta... ma depaseste.

Normal ca te depaseste. Asta ar trebui sa te duca cu gandul ca cineva care a vazut dosarul mai spune una alta si apoi presa croseteaza tot felul de scenarii.

 

Sau pur si simplu presa croseteaza bazandu-se pe nimic.

 

De aceea singurii care trebuie crezuti sunt cei implicati intr-un anumit caz, cei care cunosc dosarul nu scenaristii de ocazie de la TV.

Sau atunci cand se pun la dispozitia ziraelor documente oficialle si ele apar in presa asa cum au fost trimise fara floricele si alte pareri de 2 lei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu Marina, in faza cercetarii penale (cand dosarul e la procuror) acesta nu e public. 

Cf Cpp.

De fapt abia ce se arata avocatilor.

Nu ma intreba de unde stie media ce e in dosarul lui Ponta... ma depaseste.

peste tot in lumea asta exista si oameni care se ocupa cu asta. adica cu a stii ceea ce nu ar trebui sa stim.  de aceea s-a nascut media! ( nu ce apare la televizor ). si daca nu s-ar fi nascut media asta poate inca mai traiam in evul mediu. 

 

din punctul meu de vedere ponta va pica urat de tot.   de fapt si de drept fiecare pasare piere pe limba ei ! [clo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal sunt convinsa 100% ca niciunul din cei anchetati de DNA nu e nevinovat, si asta fara sa vad probele de la dosar. Asa ca da, la mine recunosc, prezumtia de nevinovatie in cazul politicienilor nu functioneaza :)

Bine ca nu sunt judecator, ca as fi avut o mare problema in a fi obiectiva!

 

Oricine incearca sa ma convinga contrariul, ca x sau y e victima a procurorilor nu are sanse. Pentru ca argumentele lor se leaga de vicii de procedura, de prescriere, de forma si nu de fond, de basescu sau kovesi, etc. Nu cred eu ca averile lor sunt din munca cinstita si salarii de bugetari nici sa ma pici cu ceara! Asa ca a venit si momentul notei de plata!!

 

DNA-ul se ocupa de varfuri, nu de oamenii de rand. Asa ca sansele sa dea gres sunt minime. Si are sustinerea mea neconditionata, indiferent pe cine ancheteaza! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyy, asa gandesc si eu.

La DNA nu intra informatii despre furtul gainii vecinului.

Provocarea cea mai mare sunt probele, caci de multe fapte stiu inclusiv oamenii de pe strada. Un procuror bun este cel care administreaza probe pe baza caruia inculpatul este condamnat.

Asta se pare ca-l califica pe "tanarul procuror" (de care Tariceanu mintea ca are 27 de ani si el are 37) care l-a incalecat pe Ponta: eficienta.

 

Daca imunitatea nu-i este ridicata pentru a fi cercetat pentru conflict de interese, pentru fals si spalare de bani drumul e liber, nu s-a prescris nimic. Si probele ies la iveala (pentru noi, ca ele erau cunoscute de cine trebuie).

 

http://www.gandul.info/stiri/copy-paste-partea-a-doua-dna-cum-si-a-copiat-victor-ponta-actele-de-avocat-de-la-4-angajati-ai-lui-dan-sova-inclusiv-cu-greselile-de-ortografie-14435257

 

Adevarul este ca la nivelul lor, cand orice gainar zice ca-i anchetat politic, ca are dosar fabricat si apoi se dovedeste ca este doar un mafiot ordinar, nici mie nu-mi vine sa astept vreo sentinta, eventual definitiva si irevocabila, ca sa cred ca e vinovat. Noroc ca pot avea pareri subiective.

Asa ca cum sa nu cred eu (pana la proba contrarie, etc, etc) ca Ponta l-a pus pe Sova ministru, din interes, prietenie, cumetrie, complicitate, cand au mancat o paine buna furata impreuna, au apelat la falsuri si, pe deasupra Sova nici n-a facut ceva, ceva cat de mic, in functia aia?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal nu consider asta justitie. Imi pare rau... 

poate pt voi este... o sa vedem in timp...

Le-am spus amicilor cu problema sa mearga la presa dar nu vor... 

Mai mult nu pot sa fac.

[flo2]

DNA l-a retinut pe Cosmin Metescu, functionar in cadrul Serviciul Urbanism al Primariei Municipiului Bucuresti, dupa ce a acesta ar fi cerut o mita de 40.000 de euro pentru a modifica un plan urbanistic zonal astfel incat un teren sa fie scos din categoria "spatii verzi" si a deveni construibil.

 

Acesta ar fi primit joi banii, procurorii organizand un flagrant."

 

Daca nu ar fi fost persoane/persoana care sa atentioneze/toarne/sa parasca/sa"dea-n gat" azi cineva ar fi fot mai bogat cu 40.000 euro si ar fi disparut un spatiu verde - loc de joaca pentru copiii nostri.

40.000 de euro pentru o semnatura din varful penitei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DNA l-a retinut pe Cosmin Metescu, functionar in cadrul Serviciul Urbanism al Primariei Municipiului Bucuresti, dupa ce a acesta ar fi cerut o mita de 40.000 de euro pentru a modifica un plan urbanistic zonal astfel incat un teren sa fie scos din categoria "spatii verzi" si a deveni construibil.

 

Acesta ar fi primit joi banii, procurorii organizand un flagrant."

 

Daca nu ar fi fost persoane/persoana care sa atentioneze/toarne/sa parasca/sa"dea-n gat" azi cineva ar fi fot mai bogat cu 40.000 euro si ar fi disparut un spatiu verde - loc de joaca pentru copiii nostri.

40.000 de euro pentru o semnatura din varful penitei.

Bingo - "40.000 de euro pentru o semnatura din varful penitei".

Daca schimbi omul, dar lasi puterea la discretia omului numit sau ales, acesta se va comporta la fel.

Rezulta ca trebuie schimbat sistemul, pentru ca omul sa nu mai fie stapan pe mosia comunitatii, sa devina functionar, adica sa actionezein interesul cetatenilor.

Asta este problema care se evita sistematic.

 

Degeaba se tot discuta despre personaje care sa plece, care sa vina, care-i mai bun si mai competent, pentru ca problema tine de reglementarea obligatilor pe care le au oamenii in posturi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...