Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

In premiera: deja s-a tiparit drahma. Grexit mai aproape ca niciodata


Recommended Posts

Asta ne-a spus și nouă ghidul acum 7 ani când am fost în Creta. Să nu ne mirăm dacă vedem multe case neterminate, ele sunt neterminate doar pentru a nu plăti impozit pe clădiri.

 

o metoda similara se aplica si in bulgaria, daca ati fost, ati remarcat poate ca multe case sunt netencuite, cu caramida la vedere, exact din acelasi motiv - "figureaza" ca neterminate, deci nu platesc impozit pe cladire. ghidul local a fost cel care ne-a spus asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 360
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

o metoda similara se aplica si in bulgaria, daca ati fost, ati remarcat poate ca multe case sunt netencuite, cu caramida la vedere, exact din acelasi motiv - "figureaza" ca neterminate, deci nu platesc impozit pe cladire. ghidul local a fost cel care ne-a spus asta.

 

Dar.. cand au devenit grecii asa hotomani? Aveam (probabil gresita) o parere oarecum buna despre ei, probabil datorita istoriei. ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Se pare că întrebarea e asta: "Should the proposal that was submitted by the European Commission, the European Central Bank, and the International Monetary Fund at the Eurogroup of 25 June 2015, which consists of two parts that together constitute their comprehensive proposal, be accepted? The first document is titled 'Reforms for the completion of the Current Programme and beyond' and the second 'Preliminary Debt Sustainability Analysis'," the ballot reads on the left-hand side.

 On the right are the two possible answers: "Not agreed/No" on top, and "Agreed/Yes" underneath.” ------------------------- Dar, așa cum zici și tu, ofertele respective nu mai sunt valabile, deși Junker (președintele Comisiei Europene) a zis că e bine să fie votate chiar și acelea. ------------------------- ”"The two documents are part of several work-in-progress documents that the institutions submitted to the Eurogroup on Thursday," a EU source told EUobserver. "The package of documents was never endorsed by the Eurogroup. They are therefore not a formal proposal." But in his press conference on Monday, Juncker said that "if the Greek people say Yes to the proposal we published yesterday, so much the better.” "If the Greek government … were to submit to the Greek people's vote the three institutions' proposal we wanted to discuss at last Saturday's Eurogroup, together with our Greek friends, I would ask the Greek people to vote Yes," he added. The problem, however, is that these documents, even if considered still valid by the institutions, are not yet public, apart from the "List of prior actions" published by the commission, and therefore not available to the Greek voters who have to decide on them.” Sursa: EU Observer -------------------------

 

Adica pune poporul sa hotarasca daca vor reforma sau nu, ca sa nu-si ia el responsabilitatea.

 

Daca poporul hotărăște "NU", ce solutie exista ? Stie poporul asta ?

 

Poporul trebuie sa hotarasca acceptarea unor documente care nici macar nu sunt publice ...adica habar nu au ce accepta sau resping.

 

In plus, documentele nici nu mai sunt valabile.

 

In minus, referendumul costa bani publici ...in timp ce oamenii au acces doar la o suma limitata pe săptămână. 

 

Cu toate astea, pe strada, oamenii spun ca asta este cel mai bun guvern ever ...

 

Dar presa ...unde este presa greaca. Presa libera exista in Grecia ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Economia greciei traieste de ani multi in subteran. UE stia asta cand le-au dat banii. Problema e tot politica. Fondul a cerut guvern tehnocrat insa asta nu a rezistat prea mult, logic. Noul guvern format iar din politicieni nu e deloc pe placul investitorilor. Populatia greciei e de partea guvernului si il sustine chiar daca stiu ca nu e corect ceea ce face. De ce nu l-ar sustine... Si acest guvern lupta pt ei (cel putin asa se vede)... sa nu le mareasca tva-ul, sa nu le creasca varsta de pensionare etc. Exact acolo unde ii doare. Ei traiesc din turism daca le creste tva-ul nu stiu cat mai o fi de rentabil turismul in grecia. Si in Rom au fost discutii tensionate cu fondul... s-a vrut si o alta taiere de salarii... e...politica... corecta sau mai putin corecta depinde din ce punct te uiti.

 

Oricat de incorect pare, cand ai nevoie de bani si nu poți trai fara creditori, atunci te supui lor. Nu te supui, nu te obliga nimeni sa iei ...treaba ta, fa productie, fa profit si nu mai cere banii altora ca sa trăiești. 

 

Nu înțeleg poporul grec ...dar ma mir cum de nu a iesit lumea in strada in tarile uniunii, sa protesteze impotriva acordarii unui nou împrumut. Sa fi fost aici, cred ca era plin de proteste publice ...nemtii ar trebui sa o sprijine pe Merkel, chiar daca pare ca nu are nevoie de sprijin si stie ce face .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, referitor la referendum mi se pare și mie o babilonie fără logică. În plus, în Bloomberg apare un articol în care se spune că la traducere din engleză în greacă au uitat un NO și evident s-a schimbat sensul.

 

http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-07-01/it-s-not-all-greek-to-voters-as-key-debt-document-mistranslated

 

Iar Tsipras zice că acceptă o parte din condițiile creditorilor (cu ce legitimitate mai negociază acum dacă s-a hotărât să întrebe poporul??), iar ministrul lui de finanțe, Varoufakis, a afișat pe Ministerul Finanțelor un banner cu ”Votați NU la referendum”. Mi se pare nesimțire...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oricat de incorect pare, cand ai nevoie de bani si nu poți trai fara creditori, atunci te supui lor. Nu te supui, nu te obliga nimeni sa iei ...treaba ta, fa productie, fa profit si nu mai cere banii altora ca sa trăiești. 

Pentru greci există și a treia variantă [:D]: falimentul. În perioada modernă au mai trecut prin faliment de vreo 5-6 ori și au văzut că se poate să beneficieze de un haircut de rate și dobânzi, fiind scutiți de plata lor. Ok, nu le-a fost bine după (ca după orice faliment), dar faptul că nu vor să învețe ceva din asta spune multe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Buflea, referitor la referendum mi se pare și mie o babilonie fără logică. În plus, în Bloomberg apare un articol în care se spune că la traducere din engleză în greacă au uitat un NO și evident s-a schimbat sensul. http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-07-01/it-s-not-all-greek-to-voters-as-key-debt-document-mistranslated Iar Tsipras zice că acceptă o parte din condițiile creditorilor (cu ce legitimitate mai negociază acum dacă s-a hotărât să întrebe poporul??), iar ministrul lui de finanțe, Varoufakis, a afișat pe Ministerul Finanțelor un banner cu ”Votați NU la referendum”. Mi se pare nesimțire...

 

Eu speculez acum ca Tsiparis nu mai vrea referendum ...de aia a zis ca accepta aproape, subliniez "aproape" toate conditiile ...

 

Merkel a zis azi in parlament ca ea asteapta referendumul ...foarte deșteaptă miscarea asta, de unde, foarte deșteaptă femeia asta ...eu.nu stiu multe despre ea, nu m-a intetesat pana acum, dar imi place.

Nu cred ca cei din UE vor sa intre in nici un fel de contract cu nebunul asta ...eu sa fiu creditor, dupa ce m-a facut in toate felurile (troika), a plecat brusc la 1 noaptea din negocieri ...si daca imi promite luna de pe cer nu as vrea sa deal cu el 4 ani de acum înainte.  Este imprevizibil,  este arogant, este nepoliticos in conditiile in care are nevoie de mine ca sa respire.

 

Cred ca UE apasa pe toate pârghiile ca sa-l dea jos pe Nebun ...nu pot spune clar in fatza "pleaca bai", dar il pot determina sa o faca. Pe spinarea populatiei desigur, care il iubeste de moare ...nu am pic de compasiune, sa se spele cu el pe cap.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...