Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

In premiera: deja s-a tiparit drahma. Grexit mai aproape ca niciodata


Recommended Posts

 

 

Pentru greci există și a treia variantă [:D]: falimentul. În perioada modernă au mai trecut prin faliment de vreo 5-6 ori și au văzut că se poate să beneficieze de un haircut de rate și dobânzi, fiind scutiți de plata lor. Ok, nu le-a fost bine după (ca după orice faliment), dar faptul că nu vor să învețe ceva din asta spune multe.

 

Si ce înseamnă exact falimentul ? Ok, li se taie din rate si dobânzi ...dar normal ar fi sa nu le mai dea nimeni nici un imprumut, nu ?

Pot trai pe picioarele lor,  fara a lua imprumut ?

 

De 5-6 ori ??? Zau ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 360
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Oricat de incorect pare, cand ai nevoie de bani si nu poți trai fara creditori, atunci te supui lor. Nu te supui, nu te obliga nimeni sa iei ...treaba ta, fa productie, fa profit si nu mai cere banii altora ca sa trăiești. 

 

Nu înțeleg poporul grec ...dar ma mir cum de nu a iesit lumea in strada in tarile uniunii, sa protesteze impotriva acordarii unui nou împrumut. Sa fi fost aici, cred ca era plin de proteste publice ...nemtii ar trebui sa o sprijine pe Merkel, chiar daca pare ca nu are nevoie de sprijin si stie ce face .

Ce spui tu e perfect corect. Daca asta nu ar fi o cacealma. Care nu o sa dureze cat sa afecteze statul elen. 

 

Nemtii obisnuiti sunt satui de UE.

Toata lumea e impotriva acestei uniuni "de interes", toti s-au saturat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si ce înseamnă exact falimentul ? Ok, li se taie din rate si dobânzi ...dar normal ar fi sa nu le mai dea nimeni nici un imprumut, nu ?

Pot trai pe picioarele lor,  fara a lua imprumut ?

 

De 5-6 ori ??? Zau ?

Ei susțin acum că pot trăi din încasări, dacă n-ar avea de plătit datoria [:D]. Mă rog, alții susțin că au încă deficit structural. Nu știu pe cine să cred, că statistica greacă nu e chiar cea mai corectă [:D]

.

 

Referitor la falimente: 1826, 1843, 1860, 1894 și 1932. Sursa: http://www.forbes.com/sites/investor/2011/09/28/debt-defaults-have-greek-history/

 

Chiar trebuie să-l întreb pe al meu ce carte mi-a arătat anul trecut, o carte publicată în interbelic la noi în care era o cuvântare a unui politician român din perioada respectivă și dădea ca exemplu ”Așa nu” pe Grecia, care nu-și colectează taxele și care are probleme bugetare. Deci modelul e vechi, nu-i de azi de ieri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai ...nu stiu daca e chiar asa ...

Pe langa dezavantaje sunt si o gramada de avantaje cu UE-ul asta. Eu cred ca pentru avantaje s-a înființat. Mai ales acum cu economia chineza in asa de mare expansiune, nu cred ca este indicat pentru Europa sa se bage chinezii peste ei. Pai cu numarul lor,  cu simplitatea lor,  cu mentalitatea lor de munca,  o sa ajunga sa acapareze toata piata europeana pe toate ramurile ...acum au taxe mari, tocmai ca sa incurajeze si sa protejeze tarile Europei.

 

Sunt o gramada de facilități intre tarile UE, ca de aia e uniune ...dai tu serviciile X sau produci tu Y si il vinzi in celelate tari, ai piața de desfacere sigura ...castigam toți. Ideea nu e proasta si functioneaza dacă membrii sunt adevarati oameni de afaceri ...dar grecii se dovedesc a fi bișnițari. Cu bișnițari nu faci business, faci doar gainarii mici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ei susțin acum că pot trăi din încasări, dacă n-ar avea de plătit datoria [:D]. Mă rog, alții susțin că au încă deficit structural. Nu știu pe cine să cred, că statistica greacă nu e chiar cea mai corectă [:D] . Referitor la falimente: 1826, 1843, 1860, 1894 și 1932. Sursa: http://www.forbes.com/sites/investor/2011/09/28/debt-defaults-have-greek-history/ Chiar trebuie să-l întreb pe al meu ce carte mi-a arătat anul trecut, o carte publicată în interbelic la noi în care era o cuvântare a unui politician român din perioada respectivă și dădea ca exemplu ”Așa nu” pe Grecia, care nu-și colectează taxele și care are probleme bugetare. Deci modelul e vechi, nu-i de azi de ieri.

 

Mvaiii ce interesant ...deci se descurca din incasarile in ce moneda ? EUR ???

Sa inteleg ca ei caura acum împrumut doar ca sa plătească datoria ???

 

Bun, atunci, daca dau faliment, sa iasa din UE ...afica vor sa fie iertati, celelate tari UE o iau in barba ...si ei tot in UE sa ramana ? Cu toate avantajele economice si comerciale pe care le ofera Uniunea ?

 

Sa-i dea afara din UE, sa vedem, se mai descurca din incasari ?

 

Dar stai, ca nu poate nimeni sa ii dea afara ...trebuie sa plece singuri si nu vor. Desene animate efectiv ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mvaiii ce interesant ...deci se descurca din incasarile in ce moneda ? EUR ???

Sa inteleg ca ei caura acum împrumut doar ca sa plătească datoria ???

O să vedem relativ repede dacă cer bani doar pentru acoperirea datoriei sau și pentru plăți curente. Dacă încep să nu plătească salarii, pensii, furnizori, înseamnă că practic ei nu se pot descurca singuri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Depinde... de ce produci, ce nu ai voie sa exporti, sa importi...

niste interdicti puse unde trebuie poate afecta economia unui stat.

Pt mine singurul avantaj al romaniei e cel legislativ.

Economic romania pierde zilnic din cauza acestei uniuni. Nu zic ca nu e si vina noastra... dar si lor le convine situatia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Polonia are de câștigat de pe urma uniunii, doar pentru că ei au fost cu mult mai deștepți ca noi și absorb toate fondurile pe care le primesc, ba chiar accesează și suplimentar. Câte am fi putut face cu niște investiții bine plasate... Sunt sectoare întregi nedezvoltate și nu ar trebui să exportăm, ar ajunge să vindem pe piața internă și să nu mai importăm. Problema e la noi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca e la noi!

Am o prietena care lucreaza pe fonduri europene si are un salariu de 1100 lei. Reprezinta salariu minim pe economie si e consilier juridic cu vechime!

Avea un spor pe care de curand guvernul i la luat. Asta inseamna ca guvernul nu vrea investitii din fondurile uniunii.

Si daca pe noi ne controleaza la sange sa nu cumva sa face ceva ilegal si platim penalitati la greu, pe greci nu i-au mai vazut! Lasa-ma sa ma indoiesc.

Isi merita soarta!

Platim taxe si penalitati si din pib si din ... ce naiba nu! Nu cred ca luam cat dam!

Abia astept sa se destrame camataria asta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...