Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

In premiera: deja s-a tiparit drahma. Grexit mai aproape ca niciodata


Recommended Posts

  • Răspunsuri 360
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ba eu ma simt ofuscata pt ca eu nu cunosc astfel de romani! Poate exista dar nu putem genera. Asa cum nu putem spune ca toti grecii sunt hoti, ca englezii sunt zgarciti si tot asa  [:)]

Astfel de prejudecati emise chiar de noi ne fac cel mai mult rau pt ca ajungem sa credem asta si e pacat. 

Te rog cand il vezi pe romanul asa prost, lenes si nesimtit sa-i faci o poza... vreau sa-l vad si eu cum arata... sau cum ar trebui sa arate in viziunea ta.

 

ela, suna naspa, este adevarat.

Dar ce rost are sa ne facem ca nu vedem?

De ce oare crezi tu ca raman necheltuiti banii europeni, la care avem dreptul, pentru care cotizam, etc...etc?

Da tu o explicatie, te rog...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Prin urmare şi-aşa deci era vorba despre greci"...

 

 

 

Dar, de, să nu ratăm ocazia să ne tăvălim un pic în noroi. Eu sunt dintre cei care cred că românii nu sunt nici mai proşti, nici mai leneşi, nici mai hoţi, nici mai inculţi decât alte naţii. Şi dintre cei care nu spun despre greci că sunt nişte leneşi şi nişte nesimţiţi. În orice ţară din lumea asta oamenii caută să evite taxele sau să profite de stat. Depinde de stat, prin legislaţie, dacă lasă portiţe pentru asta.

 

 

 

Despre accesarea fondurilor europene discuţia e foarte complexă. Dar nu e de vină lenea românilor, ci interesele unora.

 

 

 

Am mai văzut cum se ridicau în slăvi măsurile de austeritate care s-au luat la noi în 2010... Păi guvernul a ales atunci calea cea mai uşoară pentru el, pentru că nu i-a impus nimeni prin ce măsuri să scadă deficitul bugetar. FMI pomeneşte printre măsuri posibile "buna guvernare şi eliminarea corupţiei", măsuri economice, dar asta e mult mai greu de aplicat. Din multe puncte de vedere, atunci s-a produs un abuz asupra populaţiei, care are urmări până în ziua de astăzi, unele dintre cele mai grave fiind faptul că personalul din învăţământ va fi din ce în ce mai slab, profesional vorbind, medicii au plecat şi mai pleacă, sunt localităţi care au rămas fără spitale. Şi, după ce populaţia a fost sacrificată, nu a dat nimeni socoteală despre unde au ajuns banii.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Despre accesarea fondurilor europene discuţia e foarte complexă. Dar nu e de vină lenea românilor, ci interesele unora.

 

 

Foarte complexa?

Mie mi se pare destul de simpla. Eu stiu ca proiectele europene se rateaza pentru ca:

- se iau banii fara sa se execute nimic fizic sau pur si simplu se prefera plata din fonduri (bugete) proprii, pe care sa le manaresti cum vrei = hotie

- documentatia necesara se intocmeste prost, incomplet sau tarziu = prostie

- lucrarea trece de termenele impuse si finantarea expira = lene

Desigur, exista si combinatii intre cele trei.

E ceva in plus la asta?

 

Am mai văzut cum se ridicau în slăvi măsurile de austeritate care s-au luat la noi în 2010...

 

Cam toata lumea recunoaste acum ca masurile erau absolut necesare. Nu astea-s de criticat...ci faptul ca n-au fost dublate (sau triplate) de resul, la fel de necesar. Adica masurile economice. Cand iti curge butoiul, intai astupi gaura, nu te apuci sa completezi lichidul in vreme ce curge mai departe. Abuzurile de care vorbesti sunt greseli "nefortate" (ca in tenis...) legate de incompetenta celor care le comit. Dar, in mare, directia a fost corecta. Si unica posibilitate.

Mie mi se pare ironic sa spui ca declinul in invatamant si sanatate a inceput cu 2010 si ca din cauza aia au plecat medicii afara iar in invatamant nu-si mai da nimeni interesul. Ca si cum pana in 2010 totul a zbarnait si, deodata, s-a produs apocalipsa.

 

Dar, de, să nu ratăm ocazia să ne tăvălim un pic în noroi.

 

 

Poti s-o numesti cum vrei.

Dar o problema, oricare ar fi ea, nu are sanse de rezolvare pana nu o cunosti, o recunosti, iti asumi, gasesti modalitatea de rezolvare si o rezolvi. Si faci asta fara sa te uiti in curtea vecinului ca sa vezi daca la el e altfel...ca risti sa n-o mai faci. Ca daca si la vecin e la fel...ce rost are?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dacă vorbim de fondurile accesate de statul român, nu "românii" sunt cei care întocmesc documentaţiile, ci unii incompetenţi puşi acolo ca să ia nişte bani. In instituţiile create pentru administrarea fondurilor angajările s-au făcut 90% pe alte considerente decât competenţa. Deci putem să spunem cel mult că mulţi leneşi şi incompetenţi au ajuns să conducă instituţii importante.

 

 

 

Nu ştiu care e toată lumea care recunoaşte acele măsuri drept "absolut necesare", eu am auzit păreri foarte diferite şi în plus mai şi văd unele lucruri. Probabil cei care au interes să o facă sau care nu cunosc adevăratele urmări ale acelor măsuri. Nu cred nicicum că au adus economiile la buget despre care vorbesc unii. Pentru că salariile de lux au rămas tot de lux, iar în locul funcţionarilor concediaţi, serviciile care au fost externalizate au costat mult mai mult decât salariile funcţionarilor. Deci o fi fost o economie la cheltuieli de personal, dar pe de altă parte sunt o mulţime de firme din "economia reală" ai căror angajaţi sunt practic bugetari, pentru că în mare majoritate activitatea lor e din contracte cu instituţiile statului. Declinul nu a început în 2010, dar a fost o lovitură în plus, mai ales în sănătate. Cine trăieşte într-un oraş fără spital ştie mai bine.

 

 

 

Altfel, nu prea cred că dacă îi spui unui popor că e leneş şi nesimţit l-ai scos din necazuri. Oamenii sunt oameni peste tot, diferenţele şi nuanţele apar din mii de motive. În continuare nu cred că suntem un popor de leneşi şi de nesimţiţi, suntem însă nişte oameni cărora le lipseşte exerciţiul democratic, politic, familiarizarea cu noţiunea de societate pentru că mulţi nu au avut parte de ele o viaţă şi la rândul lor nu au ce experienţă să transmită mai departe. "Primenirea" generaţiilor este un proces de durată.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar, de, să nu ratăm ocazia să ne tăvălim un pic în noroi. Eu sunt dintre cei care cred că românii nu sunt nici mai proşti, nici mai leneşi, nici mai hoţi, nici mai inculţi decât alte naţii. Şi dintre cei care nu spun despre greci că sunt nişte leneşi şi nişte nesimţiţi. În orice ţară din lumea asta oamenii caută să evite taxele sau să profite de stat. Depinde de stat, prin legislaţie, dacă lasă portiţe pentru asta.

Deci să nu generalizăm referitor la greci, dar să generalizăm spunând că oamenii caută să evite taxele :). Ei bine, nu toți caută să evite taxele. Evident, sunt puțini cei care vor vrea să dea taxe în plus, dacă pot da legal mai puțin. Dar clădirile din Grecia care erau locuite și doar la ultimul nivel aveau fierul de la betonul armat ieșit nu erau puține. Iar evitarea plății impozitului pe clădire în acest fel o fi la limita legii, dar din punct de vedere economic înseamnă că te păcălești singur pe termen lung (pentru că dacă toți fac la fel vor lipsi bani la buget). Iar din punct de vedere moral dă-ne tu o definiție, că dacă îi spunem hoție termenul e comentat ca fiind prea dur :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ela, suna naspa, este adevarat.

Dar ce rost are sa ne facem ca nu vedem?

De ce oare crezi tu ca raman necheltuiti banii europeni, la care avem dreptul, pentru care cotizam, etc...etc?

Da tu o explicatie, te rog...

 

Uite sa luam un exp prezumtiv. Un exercitiu de imaginatie...

Sa presupunem ca la Min transporturilor vine un ordin prin care sporul luat de angajatii ministerului pt fondurile europene se taie. Nu v-a mai fi acordat. 

Pt tine inseamna... nasol, lasa ca nu mor ei de foame.

 

Pt mine inseamna ca guvernul romaniei nu o sa mai construiasca nici un metru de autostrada in urmatoarea perioada de timp. De ce? Pt ca daca nu sunt proiecte, nu trebuie nici bani alocati pt asta. 

Din bugetul de stat banii de investitii pe fonduri vor merge la alocatii de exp. 

Bineinteles ca nu e de vina guvernul ca nu s-au luat fonduri! Ca doar nu exista proiecte!

Si uite asa romanul e de vina pt ca e prost si lenes. Dar de fapt sforile mereu se trag de sus. Functionarii aia nesimtiti merg exact pe liniile trasate de sefii lor superiori ierarhici. 

 

In statul Chicago pe la 1900... toamna un judecator a dat o sentinta in care spunea "nimeni nu poate fi tras ;la raspundere pt ca a incercat sa evite plata taxelor atata timp cat nu a incalcat nici o lege" - sentinta judecatorilor in SUA are valoare de lege.

 

Si in romania exista termenul de evaziune legala.

 Prin evaziune fiscala legala se intelege actiunea contribuabilului de a ocoli legea, recurgand la o contributie neprevazuta a acesteia si deci tolerata prin scapare din vedere.

Poti sa ocolesti legea Rufus. Dar nu o poti incalca.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ministrul de finante grec a declarat ca dupa referendumul de duminica nu se poate reveni la drahma pt ca ... nu mai au matrite, au fost distruse in 2010, dupa trecerea la euro. 

 

 

Am auzit un analist pe TVR2 aseara afirmand ca presedinta FMI, Christine Lagarde, in timpul discutiilor cu delegatia greaca de zilele trecute ar fi intrebat la un moment dat, expasperata: "nu este nici un adult in sala asta cu care sa putem discuta?"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...