Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

In premiera: deja s-a tiparit drahma. Grexit mai aproape ca niciodata


Recommended Posts

Am fost acuma o saptamina la un restaurant grecesc si seful restaurantului mi-a cam explicat situatia cum o vad cei din Syriza.

Ei sunt de parere, ca daca ai ales un guvern nou s-a terminat cu datoria, deci incepi de la inceput. Cine a facut datoria, ala sa o dea si inapoi.

Tsipras e tinar si nu are de ce sa dea inapoi ce au facut altii.

Cind i-am explicat ca si in Romania s-au taiata salariile bugetarilor si pensii, s-a inervat cumplit. A spus ca nu poate fii comparat poporul grec cu cel roman.

Si dupa parerea lui democratia nu e buna si capitalismul si asa nu e bun.

 

Dar el era proprietar de restaurant !!!! Si conducea un Porsche.

Astia sunt infectati de prostii cumuniste. Cred ca trebuie lasati, sa isi faca statul lor comunist. Si asa vad ca tot mai multi tineri simpatizeaza cu partide de stinga, asta inclusiv in Romania, Ungaria, .... Poate trebuie iar un exemplu in Europa, ca si ultimul fraier sa priceapa ce este comunismul.

O zii buna

 

Rici 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 360
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Datoriile nu se sterg nici daca se schimba moneda dar va fi mult mai greu sa se impuna din afara metode de austeritate daca se pierde controlul asupra tiparirii .

Da, e un cerc vicios acum si e foarte greu sa pice o bomba pentru ca si bomba tot caracatitei ii apartine deci nu au nici un interes sa rupa cercul.

Toata politica euro a fost bazata pe miscarea asta de bani intre tari  cat mai rapida si facila, cu cat mai mare piata cu atat mai mare cercul (vicios pentru noi dar benefic pentru particularii din spatele UE) cu atat mai mari beneficiile. Vezi sa nu lase cineva sa pice vreo bomba pe undeva. ies toti cu mainile intinse si tot nu are loc sa pice daca totusi se gaseste vreun nebun sa o arunce :)

 

Edit :  explicatia mai clara [:)] :

 

http://m.youtube.com/watch?v=jVE7C8PVFIg

aici trebuia sa fie comentul meu de dinainte. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut reportaje la TV ..bine, sunt facute special melodramatic dar exista adevar in ele ...batrani ingrijorati de ziua de maine, spitalele au inceput sa nu mai aiba supplies, cozi imense la bancomate si culmea ...niste afise mari cu cineva din Europa, nu mi-am dat seama daca era Merkel sau altcineva, pe a carei fatza era desenata mustata lui Hitler ...parea un afis printat, nu desenat de mana.

 

Asta imi da de inteles ca populatia are ceva impotriva Europei ...sa nu-mi spuneti ca mvai, sunt manipulati ...ce Dumnezeu, Grecia e o tara libera. Unde e cealalta presa, presa care nu manipuleaza ? 

 

Tot ieri am vazut o adunatura mare de oameni pe strazi ...era noapte la ei, erau adunati intr-o piata si pe fundal se auzea o muzica, din aia de taverna, de relaxare. M-as fi asteptat sa vorbeasca cineva la un microfon, lumea aia sa scandeze ceva ...de unde, ei erau afara si daca nu mai au bani de taverne, stateau in piatza ca la carciuma.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta imi da de inteles ca populatia are ceva impotriva Europei ...sa nu-mi spuneti ca mvai, sunt manipulati ...ce Dumnezeu, Grecia e o tara libera. Unde e cealalta presa, presa care nu manipuleaza ? 

 

Pai sigur ca are...Europa -in ciuda jocului de dur a Greciei,e cea ce dicteaza acum conditiile,conditii ce inseamna austeritate pentru populatie.

 

Sigur ca nu le convine-nici noua nu ne-a convenit la momentul respectiv(noua-romanilor),insa asa se intimpla cind evaziunea fiscala ,economia subterana e la putere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta imi da de inteles ca populatia are ceva impotriva Europei ...

 

 

 

 

Tot ieri am vazut o adunatura mare de oameni pe strazi ...era noapte la ei, erau adunati intr-o piata si pe fundal se auzea o muzica, din aia de taverna, de relaxare. M-as fi asteptat sa vorbeasca cineva la un microfon, lumea aia sa scandeze ceva ...de unde, ei erau afara si daca nu mai au bani de taverne, stateau in piatza ca la carciuma.

 

 

Cum ar putea avea ceva impotriva lor insisi?  Europa a fost  sinonima cu Grecia cu mult inainte sa existe FMI :)  Abia cand au aparut persii a aparut termenul de noneuropa. 

Altceva este banul (euro -moneda) si cu totul altceva continentul -Europa. 

Faptul ca voit media manipuleaza si pune egal intre ele arata inca o data cat de usor este sa lucrezi in lume cu masele.

 

La "adunatura aia mare pe strazi" ( manifestatie contra masurilor FMI ce de ani nu dau nici un rezultat  era de fapt) ai vazut bautura ?  Sau care e legatura cu carciuma? 

Tavernele nu am auzit sa fie inchise pe undeva, cine vrea bine merci se duce , nici asta nu prea inteleg, s -a vazut pe ecran lacatul pe taverne? 

 

Indiferent de ce se va vota astazi, repet nu ii vor lasa sa iasa din moneda  euro usor pentru ca in spatele masurilor se invart afaceri. Si dovada este ca nu s-a reusit nimic la nivel de tara urmand marele plan de salvare decat saracirea populatiei.  Evaziunea fiscala e la locul ei :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Evaiunea fiscala e l locul ei :)

Asata e esenta in a caracteriza Grecia si situatia actuala de acolo!!!!(si Grecia nue  singura Spania,Portugalia,Italia ii calca pe urme)

 

Si atita timp cit evaziunea fiscala ,prin economia subterana ,produce mai mult decit cea la vedere...ne invirtim in jurul cozii.

 

Iar cei ce conduc Grecia stiu asta,nu inteleg ce e as agreu sa dea legi care sa diminueze spre disparitie,evaziunea fiscala.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu numai cei ce conduc Grecia sau Spania sau Portugalia stiu asta ci si cei ce conduc Europa stiu asta.

Nu este greu sa se dea legi ce duc la eliminarea evaziunii fiscale ci este imposibil.

Pentru ca aceste legi exista, legislatia este buna. Nu sunt aplicate insa. 

Pentru ca o mana o spala pe alta. Solutia nu este saracirea populatiei, nu asa se va reduce vreodata evazunea si nici nu se vor strange miliarde in buget asa. Solutia 

este aplicarea legii si asta nu s -a facut toti anii astia de austeritate pentru ca asta ar da peste cap miscarea banului public spre conturi private peste capul  omului de rand si  nedepinzand de el. E clar ca nu ii intereseaza Grecia, Spania, etc. Asta -i circul doar.

 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu numai cei ce conduc Grecia sau Spania sau Portugalia stiu asta ci si cei ce conduc Europa stiu asta.

Si de asta se face atita pressing asupra acestor state,insa doar ele sunt in masura sa eradicheze fenomenul.

 

inchipuieste-ti cum ar fi sa vina Merkel sa dea legi in Grecia!!!! [:D]

 

edit pai cum e cu legea cu impozitul pe case in Grecia cind este interpretabila,cum s afie legea buna?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...