Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

In premiera: deja s-a tiparit drahma. Grexit mai aproape ca niciodata


Recommended Posts

 

 

Zice că sunt două posibilități (să nu uităm că sunt 2 tratate separate: - tratatul pentru UE - tratatul pentru EMU = European Monetary Unit) 1. Tratatul de la Lisabona (tratatul UE) prevede ca un stat să se poată retrage, dacă vrea. Tratatul EMU nu prevede o astfel de clauză. Deci soluția 1 ar fi ca Grecia să se retragă din EU și EMU simultan și să adere din nou la EU. Astfel iese din EMU și poate tipări monedă separată. 2. Prin amendarea tratatului EMU, dar asta se poate face prin negocieri. Ratificarea tratatului modificat trebuie supusă la vot în fiecare țară membră. Deci un proces de câțiva ani.

 

Dar de ce trebuie sa iasa din ceva ca sa faca vreo reforma. Treaba lor, nu vor sa iasa, sa ramana in insolventa. 

 

Scrie undeva prin tratatele astea ca tarile participante trebuie sa sara in ajutor ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 360
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Păi au aceeași monedă. Default-ul unuia se reflectă în valoarea monedei celuilalt. Și, în plus, dacă nu poate plăti datoria, cine suportă pierderile? Creditorii sunt FMI, ECB (Banca centrală europeană) și CE (Comisia Europeană). Deci o mare parte din bani trebuie acoperiți de către europeanul de rând, care suferă de două ori: 

- acoperă ”hair-cut-ul” ratelor și dobânzilor

- i se devalorizează moneda.

 

Dacă Grecia nu era în zona euro (în Uniunea Monetară), îi lăsau în plata lor, în insolvență.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Mie imi place tupeul grecilor. Mi-ar fi placut sa avem si noi coloana vertebrala si sa nu fim presul FMI-ului si UE-ului.

 

Coloana? Pai ne trebuiau bani...

Sa vedem ce fac grecii cu coloana lor. S-ar putea sa conteze mult pozitia...a mai contat o data cu adevarat cand au fost preferati de occident grecii, cu mult mai comunisti ca noi, care am fost aruncati spre rusi.

Cred ca ne amagim degeaba daca credem ca avem coloane la fel de importante.

Nu cred ca vor fi lasati de izbeliste. Interesele sunt evident mari, eu nu le pricep indiferent cat se schimba bursa, ca aia se schimba de cate ori sughita vreun seic sau sef de stat, dar acum...va trebui sa ne obisnuim ca da, suntem colegi dar unii muncesc mai putin, vin mai tarziu la servici, pleaca mai devreme si au salariul mai mare.

Sa nu-mi spuneti ca n-ati vazut la servici niciodata astfel de personaje...si sa nu-mi spuneti ca coloana vertebrala i-a ajutat.

Pur si simplu exista.

Mie nu-mi place tupeul grecilor. Lenea si tupeul nesimtit n-ar trebui sa fie premiate, nicidecum tolerate. Pe de alta parte, stiu ca exista asa ceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aseara au aratat la jurnal imagini din Atena  cu batrani stand la cozi  in incercarea de a scoate niste bani. Apoi mici interviuri cu oameni ce ar fi trebuit sa primeasca pensia saptamana asta. Mie mi- e mila de ei. Exact ca in Ro, multi sufera din cauza incompetentei si tupeului conducatorilor. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aseara au aratat la jurnal imagini din Atena  cu batrani stand la cozi  in incercarea de a scoate niste bani. Apoi mici interviuri cu oameni ce ar fi trebuit sa primeasca pensia saptamana asta. Mie mi- e mila de ei. Exact ca in Ro, multi sufera din cauza incompetentei si tupeului conducatorilor. 

Si mie imi pare rau d ebatrini,insa tot la Tv am ascultat un interviu cu un pensionar din Grecia care a fost foarte fair si a recunoscut ca si ei sunt vinovati de situatia in care sunt.

 

Da,pestele d ela cap se impute ,insa ei au ales capul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Mie imi place tupeul grecilor. Mi-ar fi placut sa avem si noi coloana vertebrala si sa nu fim presul FMI-ului si UE-ului.

Mie mi-ar fi plăcut ca din creșterea economică din perioada 2005-2008 România să fi făcut ceva sustenabil, nu să creștem consumul ca apoi să picăm în nas. Te duci la FMI, UE and Co. când nu ai bani, nu te duci doar așa, să-i mai vezi la ochi și să-i saluți. 

 

În plus, nimeni nu te obligă să te împrumuți la FMI și UE când nu ai bani. Te poți împrumuta direct pe piață. Dar dobânzile nu mai sunt aceleași. Apropo de dobânzi, Grecia se poate împrumuta astăzi de pe piața liberă cu o dobândă de 15.4% (contra bonduri de stat pe 10 ani). Tot astăzi, dacă Germania vrea să emită bonduri la 10 ani, dobânda este 0.8%. Pentru Franța aceeași dobândă este 1.2%. Cred că cifrele vorbesc de la sine.

 

post-19501-0-80841000-1435736253_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...