Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Intre principii si interes personal. Cine are dreptate?


Recommended Posts

Pt mine un principiu de viata consta in faptul ca nu fac compromisuri de exp. din categoria X,Y, Z.

 "sa profit de orice ocazie"  poate fi un motto. 

Pot sa profit de orice ocazie vreau eu atata timp cat nu fac nici un compromis in legatura cu asta.

Eu mi-am dorit sa nu fiu niciodata saraca... insa la 27 de ani cand am avut ocazia sa ma angajez intr-o institutie ca de exp Curtea de Conturi, insa presupunea niste compromisuri peste care eu am considerat ca nu pot trece (si consider in continuare) am zis mersi dar nu mersi.

Poti sa pierzi pe moment dar poti apoi sa dormi linistita pe perna ta.

E mai important pt mine chiar si decat sa fiu saraca. 

Interesul personal e vital pt tine ca persoana. Principiile dupa care te ghidezi in viata te definesc ca om. 

Important e, cred eu, ca la sfarsit cand tragi linie sa fi fericit cu tine. Sa nu ai un gust amar cand iti amintesti de trecutul tau (al tau la general, nu ma refer la nimeni anume).

Motto-uri au si hotii... de exp nu fura niciodata de langa casa  [:)]  adica din blocul unde locuiesc de exp. 

Dar pe el il definim ca.. infractor.

Edit. Nu stiu daca s-a inteles ce am vrut sa zic dar am zis  [:D] 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 73
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Deceneus, conform carei surse? De unde ai luat definirea/definitia?

 

Edit: in decursul vietii mele de cititor am intalnit uneori principiu=maxima sau virtute, sau dogma. . De aceea mie mi se pare deseori ibterpretabila definirea acestei notiuni....

 

Sunt multe surse, nu este o singura definitie dar toate exprima aceeasi idee: de generalitate acceptata de comunitate.

 

In DEX  la  "ÉTIC, -Ă, etici, -ce, s. f., adj. 1. S. f. Studiul teoretic al principiilor și concepțiilor de bază din orice domeniu al gândirii și activității practice. 2. S. f. Ansamblu de norme în raport cu care un grup uman își reglează comportamentul pentru a deosebi ce este legitim și acceptabil în realizarea scopurilor; morală".

 

MORÁL, -Ă, (I) morali, -e, adj., (II) moraluri, s. n. I. Adj. 1. Care aparține moralei, conduitei admise și practicate într-o societate, care se referă la morală; etic; care este conform cu morala; cinstit, bun; moralicesc. ♦ Care conține o învățătură; moralizator.

 

 

Alta referire la principii definite in domeniul bioeticii in conceptul anglo-saxon si european.

  Principiile etice – între universalitate şi specificul profesiei

 

Voi pleca de la principiile definite pentru domeniul bioeticii, chiar dacă şi aici există concepte diferite: unul anglo-american[1] şi unul european[2]. Vom considera toate principiile definite în cele două abordări şi voi recurge pentru aceasta la denumiri întrucâtva adaptate scopului actualului text:

  • Principiul respectării autonomiei
  • Principiul facerii binelui
  • Principiul nefacerii răului
  • Principiul dreptăţii/echităţii
  • Principiul respectării demnităţii
  • Principiul integrităţii
  • Principiul respectării şi protejării vulnerabilităţilor

 

 

Eu am retinut o defintie cu caracter general despre morala data de Kant.

 

Ca sa-ti dai seama daca-i moral ceea ce faci, trebuie sa te pui in situatia celui care suporta efectul actiunii tale, si daca actiunea ti-ar produce neplacere este imorala.

Principiile etice sunt reguli de comportament.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Edit: iar mesajul citat de tine nu iti era adresat, scuze, dar nu am retinut vreo definitie a principiului din punctul tau de vedere

 

Si care e relevanta ca e mesajul lui Deceneus,daca el a dat o definite conforma?

 

Deci ce e principiu negativ,ca n-am regasit in niciun mesaj de-al tau s ama lamuresc.

Am inteles ca nu ai principii(nu o spun in sensul negativ)si ca interesul personal in cazul tau primeaza,insa nu inteleg ce e un principiu negativ in conceptia ta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Sunt multe surse, nu este o singura definitie dar toate exprima aceeasi idee: de generalitate acceptata de comunitate. In DEX la "ÉTIC, -Ă, etici, -ce, s. f., adj. 1. S. f. Studiul teoretic al principiilor și concepțiilor de bază din orice domeniu al gândirii și activității practice. 2. S. f. Ansamblu de norme în raport cu care un grup uman își reglează comportamentul pentru a deosebi ce este legitim și acceptabil în realizarea scopurilor; morală". MORÁL, -Ă, (I) morali, -e, adj., (II) moraluri, s. n. I. Adj. 1. Care aparține moralei, conduitei admise și practicate într-o societate, care se referă la morală; etic; care este conform cu morala; cinstit, bun; moralicesc. ♦ Care conține o învățătură; moralizator. Alta referire la principii definite in domeniul bioeticii in conceptul anglo-saxon si european. Principiile etice – între universalitate şi specificul profesiei Eu am retinut o defintie cu caracter general despre morala data de Kant. Ca sa-ti dai seama daca-i moral ceea ce faci, trebuie sa te pui in situatia celui care suporta efectul actiunii tale, si daca actiunea ti-ar produce neplacere este imorala. Principiile etice sunt reguli de comportament.

 

Gata, mi-e mai clar :)

Vorbim despre principiile cu valoare morala...

Eu am generalizat si am cuprins toate principiile umane ( inclusiv de dezvoltare, funcționare,  etc...) . Mea culpa, am fost off topic :)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ce intelegi tu prin principii de dezvoltare,functionare pentru o fiinta umana?

 

Chiar esti interesata sincer de parerea mea, sau cauti motive/informatii sa ma contrazici, ca mie mi s-a parut ca vorbim limbaje/termeni diferiti, de unde banuiesc ca avem conceptii diferite, si nu prea ai inteles ( sau nu am reusit eu sa te fac sa intelegi) ce vreau sa spun...?!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar esti interesata sincer de parerea mea, sau cauti motive/informatii sa ma contrazici, ca mie mi s-a parut ca vorbim limbaje/termeni diferiti, de unde banuiesc ca avem conceptii diferite, si nu prea ai inteles ( sau nu am reusit eu sa te fac sa intelegi) ce vreau sa spun...?!

Da sigur...discutam nu ne contrazicem,cel putin eu asa proocedez.

 

da nu inteleg ce inseamna pentru tine principii de dezvoltare,de functionare si nici ce sunt principiile negative!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Da sigur...discutam nu ne contrazicem,cel putin eu asa proocedez. da nu inteleg ce inseamna pentru tine principii de dezvoltare,de functionare si nici ce sunt principiile negative!

 

Ok. Atunci, exemple:

Principiu de dezvoltare : sa invat cat mai des noutatile din meseria mea

Principiu de functionare: sa ma alimentez in functie de cerintele corpului....

Principiu negativ: sa nu las niciun fraier nepacalit

 

Astea sunt exemple,  nu te grabi sa mi le atribui, asa cum ai precizat intr-un mesaj anterior, deloc politicos la adresa mea....

 

Alt exemplu:

Principiu negativ: sa trag concluzii despre oameni 

;)

 

Asa cum am precizat, imi dau seama ca astea nu sunt principii morale, deci nu fac subiectul topicului

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Astea sunt exemple,  nu te grabi sa mi le atribui, asa cum ai precizat intr-un mesaj anterior, deloc politicos la adresa mea....

 

Nu -ti atribui nimic,am facut deja precizare la mesajul respectiv...mai departe interpretarea iti apartine.

 

Am inteles acum ce vrei sa spui, nu cred ca se  incadreaz la categoria principii,pentru mine astea sunt exemple de evolutie,de functionare,necesitati ...

 

Personal cred ca principiile etice si morale ar trebui s astea la baza formarii noastre ca indivizi,si mai departe ca membri unei societati bazate pe principii morale sie tic.Lipsa lor -a principiilor,creeaza societati chaotice ,fara o baza reala,fara un fundament solid.

 

Interesele personale intra in contradictie cu principiile morale si etice dar cred ca Deceesu a explicat mai bine intr-un mesaj anterior.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite un exemplu de principiu negativ  CAPITOLUL VI - DESPRE SUPUNERE IN GENERAL

 

Daca doresti sa obtii ascultare, nu trebue sa faci nici un fel de compromis cu spiritul de umanitate. Daca doresti sa obtii ascultare, trebue sa arati clar ca nu ai mila de nimic. Omul este un animal. El intelege, in ultima analiza, doar acele lucruri pe care le intelege o bruta. De exemplu, vedem un individ care refuza sa asculte si este lovit. Refuzul sau de a asculta este mai putin vehement acum. Este lovit din nou si rezistenta lui este diminuata in plus. Este ciomagit si burdusit inca odata si inca odata pana cand, in cele din urma, singurul lui gand este ascultarea directa si implicita fata de acea persoana de la care a emanat forta.

Acesta este un principiu dovedit. Este dovedit pentru ca este principiul esential de care omul - animalul din el - a ascultat de la inceputul inceputurilor.

...

Omul este un animal caracterizat de mecanismul stimulent - reactie. Toate capacitatile lui de ratiune, chiar si etica si morala lui, depind de masinaria stimulent - reactie.

Scopul scuză mijloacele - este un alt principiu la care se face referire si care are multi adepti in Romania si in rasarit.

Multi considera ca principiile sunt -"prejudecati" si bariere in calea succesului.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...