Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Frauda


Recommended Posts

Auzi la el, ce stofa de afacerist! [:)]

 

Multa bafta sa-ti recuperezi banii si cardul, sigur ca nu e o situatie usoara. Ai idee cum s-a intimplat ca ti l-au clonat? Ai facut tu insati cumparaturi pe net pe situri mai putin cunoscute?

 

Culmea e ca nu am folosit cardul ăsta decât la cumpărături în magazine. Pentru plăti online foloseam un card Visa pe care doar ce l-am închis luna trecuta, mi se părea aiurea sa am doua carduri pe același cont. Dar pentru plățile online am activat PaySecure pe carduri și nu cumpăr din locuri ciudate. 

Cardului clonat ii blocasem chiar si opțiunea de plata contactless pentru ca nu-mi plăcea idea sa nu autorizez plățile cu pin.

Am folosit cardul ăsta în US  și Canada însă ăsta s-a intamplat acum mai mult de un an, mă gndesc ca dacă mi l-ar fi clonat atunci n-ar fi așteptat atât sa-l folosească. În România l-am folosit oriunde se plătește cu cardul, eu in general nu fac plăti cu cash, rar când scot bani de pe card, doar așa...sa  nu am portofelul gol.

 

Ce mă enervează cel mai tare e ca banca mi-a confirmat ca a fost vorba de o plata la POS în US, autorizarea plății prin citirea benzii magnetice a cardului. Iar sistemele antifraudă de la Mastercard sau cele de la ING nu s-s-au alarmat, adică e normal ca la câteva ore același card sa fie utilizat pe doua continente aflate la mii de km distanta... Mă gândesc daca sa fac și o sesizare la OPC pentru ca au sisteme antifraudă ineficiente...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 100
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ramiris, pt a avea mai multa siguranta ca banii ti-s intacti, atunci cand primesti salariul, scoate-ti toti banii de pe cardul de salariu si plateste, oriunde, numai cu lei. 

 

Surplusul depune-l intr-un cont cu dobanda capitalizata, pt a nu sta luna de luna sa mergi la banca.

Nu merg luna de luna la banca,  majoritatea plăților de utilități,  facturi,  etc le fac online (am online bănuind cu digipass), tot în online banking îmi gestionez si economiile. Insa cumpărăturile le fac numai cu cardul ca sunt ele la spermarket, magazine de haine sau benzinarii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum am citit ca ai platiti cu cardul respectiv in strainatate. Sincera sa fiu, dupa asemenea experienta, as schimba leii in moneda tarii respective si nu as mai folosi cardurile pt plati.

Da cu siguranță singura operațiune pe care o voi mai face cu cardul în străinătate va fi sa scot bani din bancomat dar doar dacă e un bancomat în sediul unei bănci,  nu aiurea pe strada sau în galerii comerciale. Plăti la comercianți n-o sa mai fac. 

 

Tot  mi se pare ciudat sa se întâmple la mai mult de un an de când l-l-am folosit în afara tarii....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da cu siguranță singura operațiune pe care o voi mai face cu cardul în străinătate va fi sa scot bani din bancomat dar doar dacă e un bancomat în sediul unei bănci,  nu aiurea pe strada sau în galerii comerciale. Plăti la comercianți n-o sa mai fac. 

 

Tot  mi se pare ciudat sa se întâmple la mai mult de un an de când l-l-am folosit în afara tarii....

 

Da, limiteaza-ti platile cu cardul. Poate fi clonat de orice angajat, care are un mic aparat de clonat carduri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Insa ma gandesc serios ca nu e corecta abordarea mea de a ma baza pe plati cu cardul, nu am aproape niciodata cash... Daca se intampla ceva cu bancomatele/POS-urile sunt cu mainile legate... muritoare de foame cu bani in cont.

[:)]  Desi efectuez 99% plati doar prin card/cont im mentin intotdeauna o suma rezonabila cash.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...