Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Frauda


Recommended Posts

Exact, si mie mi se pare ciudat. Cum poate aparea o datorie la paypal? Ei isi trag comision din fiecare tranzactie. Daca nu ai bani pt tranzactie nu se face....

Asta am intrebat si eu, ca i-am sunat. Cica se poate intampla asa la nu stiu ce promotii sau daca cineva mi-a platit in avans un produs, vrea apoi sa-l returneze, si nu-si mai poate lua banii inapoi, caci eu i-am luat din cont. Asa zisul backcharge sau ceva de genul asta.... 

Nelucrand cu PayPal-ul niciodata, nu prea stiu cum functioneaza si am luat de buna ce mi-a zis dna aia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 100
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

uite un fir de discutie, din raspunsul celor de la paypal rezulta ca e vorba despre o tentativa de phising. iar discutia este de acum un an.

cel mai probabil cineva incearca sa scoata bani folosindu-se de numele unei firme adevarate de recuperare creante. cum au intrat in posesia datelor tale personale, n-am idee...

 

https://rstforums.com/forum/85654-recuperatori-paypal-firecredit.rst

 

uite si raspunsul paypal :

 

"Thanks for forwarding that suspicious-looking email. You're right - it

was a phishing attempt, and we're working on stopping the fraud. By
reporting the problem, you've made a difference!
Identity thieves try to trick you into revealing your password or other
personal information through phishing emails and fake websites. To learn
more about online safety, click "Security Center" on any PayPal webpage.
Every email counts. When you forward suspicious-looking emails to
Doar utilizatorii inregistrati pot vedea linkurile. [ Click aici pentru a te inregistra ], you help keep yourself and others safe from identity
theft.
Your account security is very important to us, so we appreciate your
extra effort.
Thanks,
PayPal

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uite un fir de discutie, din raspunsul celor de la paypal rezulta ca e vorba despre o tentativa de phising. iar discutia este de acum un an.

cel mai probabil cineva incearca sa scoata bani folosindu-se de numele unei firme adevarate de recuperare creante. cum au intrat in posesia datelor tale personale, n-am idee...

 

https://rstforums.com/forum/85654-recuperatori-paypal-firecredit.rst

 

uite si raspunsul paypal :

 

"Thanks for forwarding that suspicious-looking email. You're right - it

was a phishing attempt, and we're working on stopping the fraud. By

reporting the problem, you've made a difference!

Identity thieves try to trick you into revealing your password or other

personal information through phishing emails and fake websites. To learn

more about online safety, click "Security Center" on any PayPal webpage.

Every email counts. When you forward suspicious-looking emails to

Doar utilizatorii inregistrati pot vedea linkurile. [ Click aici pentru a te inregistra ], you help keep yourself and others safe from identity

theft.

Your account security is very important to us, so we appreciate your

extra effort.

Thanks,

PayPal

La cate copii dupa CI lasam in diverse locuri... D-zeu stie...

O colega de-a sotului s-a trezit (prin fals evident) in postura de girant al cuiva, si o cauta banca, ca titularul nu-si platise ratele la un credit. Evident fals in acte si s-a aflat ca fusese vorba de un fost coleg de serviciu, care tot asa, a avut acces la datele ei din CI :(((

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma surprinde, ca nu au spus ca se va cerceta contul bancar aferent acelui cont de PayPal, cum aflu de la voi ca un astfel de cont are in spate un cont bancar.

Nu, ei s-au legat de cercetarea IP-urilor de pe care s-au creat contul acela PayPal si adresa de mail falsa "asa zisa" a mea. Si ca daca ies IP-urile noastre de retea, suntem buni de plata. De-a zis sotul meu "aoleu, e nasol daca ne-au spart reteaua" (aia de net, de la RDS ce avem noi). Ok si cu IP-urile, dar de contul bancar nu au suflat o vorba

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare cu politia: unde este bine sa fac sesizarea? La sectia de politie de care apartin? Respectiv sectia 4 politie. Sau exista un departament mai "elevat" care investigheaza fraude informatice?

N-am mai facut in viata mea sesizari la politie, n-a fost cazul pana acum. Daca daca orice trebuie sa aiba un inceput, ce sa facem..... 

Eu nu eram sigura ca e vreo escrocherie si am zis sa nu-mi rada in nas "Doamna aveti o datorie, platiti-o ce veniti la noi..."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu se fac copii dupa actele de identitate; nu iti cere nimeni lucrul asta. Te identifici cu actul, dar doar atat. 

La noi se fac te miri unde: la banca cand depui tot felul de acte, la inscriere scoala, gradinita, la medicul de familie, la locul de munca samd....

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...