Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Frauda


Recommended Posts

  • Răspunsuri 100
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ah, monica uitam esentialul : scrie pe undeva in adresa aceea, din ce an e datoria respectiva ? pentru ca datoriile mai vechi de 3 ani se prescriu, am regasit informatia in mai multe discutii pe tema datoriilor nerecuperate.

si acum ca stii la ce banca e deschis contul respectiv, incearca sa afli care este cea mai apropiata unitate bancara din zona ta, sa te duci sa intrebi doar atat : daca acel cont apartine unei persoane fizice sau este al firmei de recuperari.

discuta cu un manager sau director de agentie, sau poti depune o solicitare in scris/pe site-ul bancii.

mai poti sa suni la call-center-ul acestei banci si sa ceri detalii, nr este 0800.800.888

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ah, monica uitam esentialul : scrie pe undeva in adresa aceea, din ce an e datoria respectiva ? pentru ca datoriile mai vechi de 3 ani se prescriu, am regasit informatia in mai multe discutii pe tema datoriilor nerecuperate.

si acum ca stii la ce banca e deschis contul respectiv, incearca sa afli care este cea mai apropiata unitate bancara din zona ta, sa te duci sa intrebi doar atat : daca acel cont apartine unei persoane fizice sau este al firmei de recuperari.

discuta cu un manager sau director de agentie, sau poti depune o solicitare in scris/pe site-ul bancii.

mai poti sa suni la call-center-ul acestei banci si sa ceri detalii, nr este 0800.800.888

Asa o sa fac, o idee buna....

Vad maine ce si cum

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Depune plangere la Politie si ataseaza notificarea. Pentru ei este suficient pentru ca acel cont in care se doreste colectarea banilor si care apare in notificare daca nu apartine firmei invocate precis apartine cuiva identificabil de Politie. Daca este vorba de o tentativa de frauda va fi simplu sa identifice posesorul acelui cont bancar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ok, o sa depun cerere. Exista 2 posibilitati:

1. contul ala sa fie al cuiva care sa incerce astfel sa colecteze bani --> frauda, 

2. contul este chiar al alora de la Fire Credit si au incurcat borcanele cu adresa mea, cineva s-a folosit de datele mele, dar este alt tip de neregula. In acest caz, in care contul apartine firmei si plangerea mea va fi neintemeiata, patesc ceva, se vor lua de mine?

 

Corina, nu scrie data datoriei, stiam de termenul de 3 ani. La telefon mi-au zis  ca acel cont PayPal ar fi fost creat in ianuarie 2014.... Nu stiu ce sa mai zic...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact, si mie mi se pare ciudat. Cum poate aparea o datorie la paypal? Ei isi trag comision din fiecare tranzactie. Daca nu ai bani pt tranzactie nu se face....

 

Se poate cumpara pe credit si cu PayPal (nu stiu daca in RO), uite o experienta despre asta:

http://www.xojane.com/issues/i-exploited-a-paypal-loophole-to-feed-my-shopping-addiction

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...