Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Frauda


Recommended Posts

  • Răspunsuri 100
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Monica, clar e teapa...Parca nu puteai sa ti faci cont de pp de altundeva...Ce suma iti cer? Du te la politie , ar trebui sa existe o sectie de fraude informatice...

Ai dreptate aici cu contul PP, se putea face de oriunde, deci cu orice IP

Ei probabil vedeau problema invers: daca este de pe IP-ul meu, sigur am facut-o eu.

Suma pretinsa de recuperatori este undeva in jur la 1000 de lei

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu mi-a cerut paypal-ul nici un cont sau card cand mi-am facut contul la ei (doar adresa de e-mail); cardul l-am adaugat eu ulterior. Pot sa schimb nr.cardului oricand. Ei vor insa sa fie siguri ca e  cardul tau, asa ca pt 3 euro iti trimit un cod (apare ca tranzactie pe card...eu vad toate tranzactiile online); dupa ce introduci codul, poti plati cu cardul. Astia 3 euro ii primesti inapoi. Mi s-a intamplat sa nu am bani pe card si nu am putut plati prin paypal; tranzactia mi-a fost refuzata. Eu am cont pe paypal.ch. Presupun ca pt fiecare tara sunt alte conditii cand iti faci cont. Si eu pot adauga un cont, dar nu trebuie sa merg la banca pt asta.

 

asa e peste tot. numai ca suma pe care o verifica variaza, era parca 1,5 euro.

orice card are un cont asociat... nu sta singur asa :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ba da poti sa ai cont Paypal fara nici un cont bancar asociat. Insa in acest caz toate tranzactiile de incasari/plati le faci strict prin Paypal.

In cazul in care doresti sa utilizezi banii si prin conturi bancare(card sau cont curent) este necesar in mod evident sa asociezi in contul tau Paypal contul bancar unde doresti sa trimiti banii.

Dar nu este obligatoriu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci Marius pentru lamuriri...

Incep sa banuiesc ca e vorba de extorcare de bani.. inseamna ca a fost "fake" si dna de la suport care a preluat sesizarea mea...

M-am uitat pe ei pe site, adresa, CUI-iul, J-ul corespund site-scrisoare, numerele de telefon nu prea... seamana, dar nu-s la fel.

M-am uitat mai cu atentie la scrisoare (cea de ti-am trimis-o si tie pe mail Marius), la stampila... stampila este o stampila tiparita, nicidecum aplicata (tus, pusa pe foaie), este printata de pe calculator. Stiu ca se obisnuieste sa se mai trimita doc stampilate si scanate, dar aici stampila este o imagine, nu a fost stampilat acest document.

Plicul in care a venit scrisorica, este personalizat cu numele/logo-ul firmei..

Offff, n-am eu timp pe moment sa ma duc pana la politie, dar ma voi duce cu siguranta maine-poimaine-luni...

 

monica, e clar, scrisoarea e un fake.

suna la numerele de telefon afisate pe site-ul firmei si intreaba mai intai daca sunt la curent cu existenta acestor tentative de frauda in care sunt folosite numele si imaginea firmei lor.

aia fie or sa sara 2 metri in sus, fie or sa-ti spuna ca da, stiu si incearca sa faca tot posibilul pentru a opri acest fenomen.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Off, deci astia ai mei, in cazul in care scrisoarea e chiar de la firma de recuperari, trebuie vazut daca au cont bancar in spate.

Daca au, e mai simplu, ca se poate vedea al lui este, dar daca nu.... ramanem cam in ceata.

In orice caz, ma voi duce la eFrauda - Politia- Criminaliatte Informatica, sa depun o plangere, ca nereguli sunt clar, ramane de stabilit de ce natura...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu as suna la numerele lor de pe site si i-as informa despre scrisoarea primita. 

 

Si i-as si anunta ca sesizez politia, pana la urma cineva se foloseste de numele firmei lor, ar trebui sa-i preocupe daca sunt "curati". Iar daca nu sunt cu atat mai bine - sa afle ca o sa-I caute politia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...