Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Drepturi pentru prima naștere


Recommended Posts

Dana sa nu uitam  cate beneficii  au mamele  singure  afara? 

Si atunci de ce nu naste in tara in care are si venituri?

 

E o logica ce-mi scapa...insa indiferent ce si cum,un copil are nevoie de mult mai mult decit ajutor social pentru mama,alocatie d ecopil sau mai stiu ce alte ajutoare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am am nascut in 2013 n-am primit nicio prima de nastere si nici trusou. Am primit in maternitate niste monstre de diverse geluri, creme etc pentru bebelus, ala e trusou?

 

Cat despre bani ca parinte singur trebuie sa se intereseze la protectia copilului in localitatea de resedinta, ei stiu cel mai bine ce dau si ce nu. ca e in functie si de banii respectivei primarii.

Aici e site-ul pentru sect 1 Bucuresti, poate o ajuta sa stie in principiu ce drepturi are: http://www.dgaspc-sectorul1.ro/pagina.aspx

 

Alocatia e de 200 de lei pana la 2 ani ai copilului si apoi 84 de lei pana la 18 ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu. Trusoul reprezenta o suma de bani (150 de lei), ce se dadea dupa ce nasteai, depuneai actele necesare si luai banii dupa o luna sau doua... Trusoul s-a dat pana a inceput criza economica (2009-2010, cam atunci l-au suspendat), in 2007 si 2008 se dadea sigur,  stiu pt ca eu am nascut in anii astia.  Insa acum nu mai stiu daca s-a reintrodus sau nu. Atunci nu era in functie de venituri, lua oricine.

Am am nascut in 2013 n-am primit nicio prima de nastere si nici trusou. Am primit in maternitate niste monstre de diverse geluri, creme etc pentru bebelus, ala e trusou?

 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...