Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Eu clafoutesc, tu clafoutesti, el/ea clafouteste...


Recommended Posts

Sa traiasca sărbătoriții ghețarului! 

 

Viv ce frumoase pisicuțe :). 

 

Eu azi ma simt mai rau, umărul ma doare mai tare, probabil pt ca l-a "zgandarit". Spatele e la fel. 

 

Copiii au luat vacanța, am fost la închidere azi. Iar eu de la ora 18 intru in concediu. 

 

Zi faina! 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 907
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Laura, nu stiu ce sa zic...eu daca ma gandesc la perioada mea de 18-22, imi amintesc perfect ca nu m-a invitat nici un parinte in asternuturile curate ale fetelor, dar nici n-am suferit din cauza asta. Ca ocazii s-au gasit fara multe eforturi si nu, nu musai in bude sau parcari (desi nici alea nu-s chiar de blamat [:)] ) Oricum cu riscul de a fi calificat oricum, eu asternuturi nu pregatesc pentru intalnirile romantice ale fetelor mele. Mai ramane sa le fac rost de lumanari, petale de trandafir si sa le cant la chitara, la usa, in surdina. [:-)))] Sigur, n-am pretentia ca asta e reteta perfecta.
eu zic ca merge si sa canti la trompeta.

[:-)))] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

despre chimioterapia adjuvanta (ca nu-i zice preventiva), e corect in linii mari ce zice Buflea. zic in linii mari, pt ca nu numai interventia asupra tumorii poate pune in circulatie celule maligne. pur si simplu in evolutia tumorii, celulele pot pleca in lume, ca asa se formeaza metastazele. si faptul ca acum nu sunt metastaze evidentiabile nu inseamna ca nicio celula nu e in circulatia limfatica sau in cea sangvina. chimioterapia distruge eventualele celule maligne circulante.

 

Si in cazul in care ganglionii sunt neafectati? Si in cazul de cancer in situ?

 

Pt canceruI de san deex, in FRanta protocolul este cam asa :

biopsie, daca e pozitiva se opereaza si se face ganglionul santinela, daca ganglionul e pozitiv se face chuiraj ganglionar.

Chimio numai daca ganglionii sunt atinsi, daca nu, radio.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, de cand suntem noi aici ne-au tot muscat de c...r, fara motiv, n-ai vazut asa ceva,  Sunt oameni fara ocupatie si daca nu au, isi gasesc. Ne comenteaza mereu, ca venim, ca plecam, ca de ce nu pleaca barbatu-meu la lucru, ca de ce asta, ca de ce aia. Nu stiu ca lucram de acasa, adica multa vreme nu au stiut si i-a intrigat asta. Femeile turcoaice nu muncesc nimic, stau, STAU si vorbesc. Nici germana nu prea stiu, vorbesc stricat rau, desi sunt de vreo 20 de ani pe aici. Ii mai intreaba pe vecinii romani despre noi, cand le roade rau curiozitatea.

 Noi nu povestim cu ei, am avut un conflict major acum vreo doi ani, cand isi aduceau ei diverse resturi de mobila pentru lemn de foc si le lasau prin curte, pe langa garajul lor, fara sa se scape de ramasite dupa ce extrag lemnul din mobila. Cand tot venea noul proprietar pe aici il deranja sa vada asa mizerie peste tot si intreba de ei ale cui sunt alea. Ei ridicau din umeri si spuneau ca nu stiu, poate ale romanilor!?? adica ale noastre. Bineinteles ca si noi negam ca sunt ale noastre, ca asa si era. Pana intr-o zi cand s-a enervat sotul meu si dupa ce plecase proprietarul, a mers la astia pe rand si i-a intrebat 'sunt ale tale alea sau nu??', toti au spus ca nu. Atunci el le-a luat, le-a incarcat in remorca si le-a dus la un centru mare de recoltare de gunoi, ca nu poti arunca in tomberon bucati asa mari de metal, sticla, oglinzi.

 Dupa ce a facut curatenie si s-a intors acasa, sa vezi atunci poale ridicate in cap, ca le-am furat mobila, ca sa le dam 200 de euro pentru alea si tot asa. Atunci au venit si baietii cucoanei nebune care ne cerea bani pt gunoiul ala, de am crezut ca ne si iau la bataie.

 Eram la balcon atunci, i-am si filmat pentru ca au fost agresivi, au vrut sa ne loveasca masina, ei nu stiu ca inca avem filmarea asta, asa ca la nevoie o vom folosi impotriva lor, dar doar in situatii extreme.

 De atunci nici nu ne salutam, nici pana atunci nu am facut-o, decat scurt, nu am stat la povesti. Sunt musulmani, Corina, da, nu stiu daca frecventeaza vreo moschee, nu am de gand sa ma duc cu jalba-n bat la liderul lor, daca ei nici de autoritatile publice nu au respect.

 Sunt mizerabili, ce mai! Intind coarda la maxim, sunt dominatori, sotul meu il compatimeste pe Stefan cel Mare, ca a avut de furca cu turcii aproape 50 ani de domnie si nu exagereaza! Nu ar pune mana sa curate, dar daca muncesti tu si faci curat, sunt amatori apoi sa ocupe, stiu sa ceara drepturi care nu li se cuvin.

 Tare cred ca vestea ca am depus plangere pentru incediu i-a pus si pe ei pe jar, ca azi au facut curat in dreptul lor, au dus de aici lemnele ( nu va spun ca au adus iar un munte de mobila in curte!! pe care probabil intentionau sa il puna in magazia noastra, ca garajul lor e deja plin... dar daca ei sunt cei care au pus focul si au crezut ca ne vom speria si vom ceda magazia, s-au inselat, ca acum ar fi batator la ochi sa ceara dreptul de a folosi spatiul respectiv, dupa incidentul cu canapeaua!) .

 

V-as lasa niste poze, dar va protejez. :)

 

ia stai nitel : ce-ar fi sa discutati direct cu proprietarul ? pana la urma imobilul si curtea sunt proprietatea lui, nu-i asa ? drepturi si obligatii aveti fiecare.

proprietarul este la curent cu incendiul si cu faptul ca ati facut reclamatie la politie ?

ce spune legea sau contractul de inchiriere, in ce conditii un proprietar poate sa-si oblige chiriasii sa elibereze de urgenta locuinta ? lasam deoparte varianta ca nu si-au platit chiria sau utilitatile.

daca sunt musulmani, dimpotriva, liderul religios (nu stiu cum se numeste exact, imam sau muftiu) are un cuvant greu de spus in fata lor, politia sau alte autoritati nu conteaza, religia primeaza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, cred ca mi-a scapat...la ce admitere ii trebuie Silviei engleza?

vrea sa dea la 3 sectii din cadrul Facultatii de limbi si literaturi straine

studii culturale:

- studii americane (50% bac - 50% proba scrisa engleza)

limbi moderne aplicate

- traducere si interpretare (o probă scrisă cu două discipline  - o limbă străină şi obligatoriu limba română)

-  limbi moderne aplicate (media de la bac)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...