Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Eu clafoutesc, tu clafoutesti, el/ea clafouteste...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 907
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

? Pai daca ar fi o situatie de criza si nu am avea acces la supermarketuri, ci doar la natura si padure, am muri ca mustele, ca habar nu avem de plante comestibile, radacini sau alte smecherii, daca deja ne inoculam ca fructele din pomi nu sunt bune!

 Well, noi suntem mai salbatici, asa, din punctul asta de vedere.

 

Ma duc si eu sa ma clafoutesc, sa vad ce iese. [buca]

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

si mie imi spunea un fost gagic ca mananc 'din garduri, precum caprele'. sa fie el sanatos, cata catina, macris, dude, fragute, gherghine, macese am mancat si ce bune au fost!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dau de baut  [alcool] 

Marcia a primit repartizarea la scoala secundara (aici se face direct de catre primarie, parintii nu au nici o influenta) si va fi in clasa cu prietena ei indianca (de fapt, parintii sunt indieni, dar ea e nascuta in Austria, asa ca are pasaport austriac; stau de multi ani in Elvetia, dar cum au ajuns aici nu stiu; sunt insa oameni super de treaba, mereu cu zambetul pe buze). M-a sunat tare fericita, va fi in clasa si cu cativa colegi din clasa ei actuala cu care se intelege bine. 

Programul e insa infernal : 4 zile program de la 7.20 pana la 12  [batcap] 1 zi din astea 4 are dupa-masa inca 4 ore : 13.45-17.05, 2 zile are 3 ore dupa-masa : 13.45 - 16.15...dar are 2 zile liber dupa-masa, marti si miercuri..

Ca materii are : mate, germana, engleza, franceza, religie si cultura, natura si tehnica, geografie, istorie, proiecte, treburi casnice (habar nu am cum sa traduc Haushaltkunde), lucru manual (textile si ne-textile), musica, desen, sport. 

Credea ca scapa de franceza anul asta, ca nu-i place deloc, dar are 4 ore/sapt.  [smulgpar]

Ma bucur tare mult pt ea, si-a dorit atat de mult sa fie cu prietena ei in clasa; cineva acolo sus o iubeste  [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de repartizari la scoala, fetele din uk, pote ma ajuta cu o informatie.

Scoala la care vrem noi, 1 ofsted, e efectiv in fata casei, doar traverseaza strada.

Urmatoarea scoala e la 0,7 mile distanta, si e de 2. Evident ca daca e sa apartinem de o scoala, e cea de 1 din fata.

Dar am inteles ca si acolo tot primaria face repartizarile. E vreun risc sa nu putem prinde scoala pe care o vrem noi?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, firma de imo are sediul in Graz, departe de noi, dar probabil ca vom lua legatura si cu ei, in cele din urma. Sa vedem acum ce miscare face politia si cum/daca se solutioneaza cu ei.

 

Noi avem in casa un balansoar luna, pe care adineauri incercau sa se puna si Anne, si Richie, si deja mieuna treaba. Intra sotul in camera si Anne ii zice: 'taaati, eu eiam pima pe luna, zi-i lui Ichie sa plece!' ( e raraita si nu il spune mai deloc pe r, la 5 ani, decat daca il graseiaza fortat). La care sotul le arunca sec: 'Americanii spun ca ei au fost primii pe luna' si merge mai departe unde avea treaba.

 

Sa vezi ce liniste s-a facut apoi, probabil se gandea ce au americanii cu balansoarul... [:-)))] [:-)))]

 

post-128191-0-59205300-1434024073_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

La multi ani sanatosi si fericiti sarbatoritelor Buflea si Strumphitza [flor]! Sa aveti viata asa cum v-o doriti! Distractii placute!

 

Viviana, ce pisicute frumoase [il]!

 

Myckyyy, acomodare usoara si multe realizari pe mai departe [flo2]!

 

Xio, bine ai revenit din concediu [floare3]!

 

Ella73, bravo! Ma bucur pentru Marcia! Mult succes [flo2]!

 

Ma cutremur cand citesc de cancer, chimioterapie, radio... [fri] Si stau si ma intreb dc oare nu s-a descoperit pana acum nici un tratament cu procent de vindecare 100% indiferent de stadiul bolii? Si ma gandesc si la gripele acelea aviare si porcine care au aparut de ne-unde si au disparut ca si cum n-ar fi existat [soc]? Ce de necunoscute...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi avem in casa un balansoar luna, pe care adineauri incercau sa se puna si Anne, si Richie, si deja mieuna treaba. Intra sotul in camera si Anne ii zice: 'taaati, eu eiam pima pe luna, zi-i lui Ichie sa plece!' ( e raraita si nu il spune mai deloc pe r, la 5 ani, decat daca il graseiaza fortat). La care sotul le arunca sec: 'Americanii spun ca ei au fost primii pe luna' si merge mai departe unde avea treaba.

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...