Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Eu clafoutesc, tu clafoutesti, el/ea clafouteste...


Recommended Posts

Noi mancam peste, nu atat de des cat am vrea. Salata de ton cel mai des, peste proaspat cand avem ocazia (adica pescuit de barbata-miu), mai rar proaspat cumparat. Altfel, mai mult somon sau pastrav somonat. E tare bun si extraordinar de sanatos, am inteles ca in special la copii e indicat sa consume de 2-3 ori pe saptamana. Nazdravanul meu scoate singur oasele daca am uitat eu vreunul, cat de minuscul.

Chiar mai am 2 somoni in congelator. Singur problema e ca imi iese cam uscat, scos imediat din cuptor se mananca repede, dar ce ramane mai greu.

A, mai e si somon in conserva cu care mai fac salata cateodata, e delicios.

Fructe de mare mai rar, desi fi-miu adora crevetii.

Mi-ati dat idei de bucatareala pana plecam in concediu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 907
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am fost la coafor si mani-pedi. Pana sa va povestesc patania mea trebuie sa va spun ca mi-a iesit o manichiura excelenta.

 

Cum stateam eu acolo la coafor nu ma puteam gandi decat la crap la cuptor sau gratar. As clafouti, dar constiinta nu ma lasa.

 

Glont ma duc la o mica pescarie. Ochesc niste crapi proaspeti, proaspeti, cam miscatori. In fine, nu era acolo curatatorul de solzi, n-am rabdare sa astept, imi aleg cel mai mort crap de 2,5 kg, platesc si plec.

Ma duc in statie. Prea cald sa merg pe jos.

In statie imi da cineva cu piciorul in punga. Ma intorc. Nimeni.

Ce naiba? Alta lovitura!

In miimea aia de secunda imi dau seama ce se intampla, scot un tipat ce intoarce capete, punga se rupe, o scap din mana si pestele meu ajunge pe asflat zbatandu-se copios.

Cu o netarmurita sila/mila/scarba/lehamite/gol in stomac, cu manichiura proaspat facuta adun animalul de pe jos (a durat ceva) innod punga, pun intr-o alta punga si demna imi indrept spatele uitandu-ma in zare dupa masina.

O doamna in varsta:"saracul peste! " 

 

Acuma am pus punga in chiuveta si mi-e si frica sa cercetez daca e decedat. Daca incepe sa miste cand il curat? Daca dupa ce ii tai capul face rotiri de trup?

 

Imi place pestele proaspat. Dar nici chiar asa de proaspat.

 

 

 

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

 

ziua buna

 

 

viviana, daca erai mai aproape de noi veneam la tine cu dl V si rezolva el cu pestele, ca e foarte priceput. 

sper sa-i dai de cap si sa-l pui repede la tigaie sau cuptor. 

 

 

Jullia,  [fal]  sa fie oare adevarat cu putin? io nu stiu, nu citesc presa....

 

 

Letitia, sa-ti fie de bine masajul, ai grija sa te mai duci, face minuni. 

 

 

 

azi ma lovit o noua boala.  [:-)))]  m-am hotarat sa spal frigiderul si sa dezghet congelatorul. si sa pun la spalat niste haine si paturi. frigiderul l-am dat gata dimineata, apoi s-a trezit dl sef al casei si mi-a spus sa mergem repede la capsuni pana nu se fac 30 de grade afara.

plecam noi, luam si copilul cel mare. ajungem acolo si dl sef incepe sa comenteze ca nu au gust capsunile. si nici miros.  [fal]  si ca el nu mananca asa ceva. dar baga una dupa alta in gura.  [:-)))]  sa le probeze, asa cred ca a probat vre-un kil. s- a dus chiar si la doamna de la ghereta unde se cantareau dupa ce le culegeai, sa o intrebe unde sunt capsunile cu miros si gust.  [:-)))]  la Lidl, unde altundeva? 

 

dupa cum observati, noi suntem mereu in actiune, nu avem timp sa ne plictisim niciodata. 

pe drum spre casa l-am intrebat daca exista vre-o sansa sa puna betele alea sus, sa aiba si geamurile noastre perdele. da, da, astazi. care astazi.....  [fri]

pana una alta 'rupe' patul acuma. 

 

 

vreau sa fac prajitura cu piscoturi si fructe de la rall. cred ca n-am mascarpone. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uf, la noi in bloc a  murit o vecina, acum nu se stie cate zile... Au fortat usa alaltaieri noapte politia si au gasit-o (era un miros acolo ca au trebuit sa scoata geamurile cu totul...)Era in varsta dar nu foarte, autonoma, aparent se tinea bine. Stiu atat ca fuma f. mult, de multe ori intra cu mine in lift cu tigara aprinsa....

Ce ti-e si viata asta...cat de ingrozitor e sa mori singur, nestiut de nimeni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la coafor si mani-pedi. Pana sa va povestesc patania mea trebuie sa va spun ca mi-a iesit o manichiura excelenta.

 

Cum stateam eu acolo la coafor nu ma puteam gandi decat la crap la cuptor sau gratar. As clafouti, dar constiinta nu ma lasa.

 

Glont ma duc la o mica pescarie. Ochesc niste crapi proaspeti, proaspeti, cam miscatori. In fine, nu era acolo curatatorul de solzi, n-am rabdare sa astept, imi aleg cel mai mort crap de 2,5 kg, platesc si plec.

Ma duc in statie. Prea cald sa merg pe jos.

In statie imi da cineva cu piciorul in punga. Ma intorc. Nimeni.

Ce naiba? Alta lovitura!

In miimea aia de secunda imi dau seama ce se intampla, scot un tipat ce intoarce capete, punga se rupe, o scap din mana si pestele meu ajunge pe asflat zbatandu-se copios.

Cu o netarmurita sila/mila/scarba/lehamite/gol in stomac, cu manichiura proaspat facuta adun animalul de pe jos (a durat ceva) innod punga, pun intr-o alta punga si demna imi indrept spatele uitandu-ma in zare dupa masina.

O doamna in varsta:"saracul peste! " 

 

Acuma am pus punga in chiuveta si mi-e si frica sa cercetez daca e decedat. Daca incepe sa miste cand il curat? Daca dupa ce ii tai capul face rotiri de trup?

 

Imi place pestele proaspat. Dar nici chiar asa de proaspat.

Asta imi aduce aminte de prietena mea, care era mai visatoarea, venea de la servici si se aseaza in piata la rind la pescarie, unde pestii miscau si vinzoleau de zor in apa. Ii vine si ei rindul, dar deja uitase ce cauta ea acolo, (vinzatorul se uita crunt la ea asteptind comanda) si ca sa destinda atmosfera si sa faca putina conversatie intreaba: nu va suparati, sunt proaspeti pestii astia? La care ala cu niste ochi bulbucati: Nu vezi cu cucoana ca nishca! (nischca = misca in limba moldoveneasca).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, merci pentru reteta. O sa caut si cod (morue) n-am mai mancat de mult. Aici familia somonului e cea mai populara, apoi tilapia, goberge (un peste oceanic local). Si eu ocolesc pestele crescut in Asia, din motive care s-au mai dezbatut aici.

PS Codul e pestele pe care-l mancam intensiv cand eram in tara, la dieta... nu ma intrebati care dieta ca nu mai stiu (oricum nu aia disociata), cred ca aia daneza?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kari [pup] , ma mai duc, ca mi-a placut tare mult. Reteta aia a lui Rall o fi la retetele ghetarului? 

 

Eu cumpar numai peste mort, transat si dezosat! Never ever cu oase sau viu! Mi-e frica de el daca-i viu, plus mi-e greata sa scot matele. Iar apoi am fobie de oase. Defapt sincer sa va spun mie mu-mi place pestele (decit ton in conserva), dar fac pentru mindrii mei, mai ales ca stiu ca e sanatos. De ce altceva mi-e frica, mi-e frica de pasari. De insecte nu mi-e frica (paianjeni, gindaci,), dar pasarile nu le pot suferi. De mica mi se trage. Voua de ce va e frica?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Leti, o faza ca cea povestita de tine mi-a povestit-o un prieten care pe vremuri avea un restaurant. Si dupa ce se agita omu' sa faca bazin cu pestii vii, il terminau intrebarile astea venite de la dudui cu mintea direct proportionala cu lungimea fustei: "da' pestele e proaspat?"  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...