Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Eu clafoutesc, tu clafoutesti, el/ea clafouteste...


Recommended Posts

Merci, Rall!

Vreau si eu sa-l incerc o data pana la ziua baiatului apoi sa-l execut din nou pt ziua lui. M-am saturat de torturi comandate, parca nici diplomatul nu-mi mai place, anul trecut copii ( 2 la numar) au mancat doar zmeura de deasupra si noi adultii ne-am chinuit vreo 3 zile sa terminam tortul.

Anul asta vor fi mai multi copii, sper, si cred ca vor aprecia un tort plin de fructe. Sa vad cum iese.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 907
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Kari, aoleu ce experienta...

Eu am asistat la taieri de gaini, rate si alte oratanii doar la tara, in curte, in aer liber.

La taiatul porcului o singura data cand eram copil mic.

Ref. la pesti, cateodata pestii adusi acasa de barbata-miu mai misca. Ii lasam in chiuveta sa-si dea obstescul sfarsit. Baiatul se urca pe treapta si ii bate in cap cu lingura de lemn pana nu mai misca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ai mei copii mannca doar peste lachs, victor mai putin si intreaba mereu daca are oase. luiza in schimb mananca, dar si ea vrea cam  fara oase. 

barbatul e o comoara, mananca orice fel de peste si se mai si pricepe la curatat, pregatit. 

ieri am avut un crap cu noi, cumparat proaspat, ni la curatat la magazin si la si taiat rondele. s-a facut f bine pe gratar, am uitat sa-i dau sare dar a mers si fara. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, și eu am pățit tot așa cu un pește când eram mai tânără, dar în timp ce îl curățam de solzi (nu-l despicasem pe burtă, tata urma să-l execute). L-am aruncat în chiuvetă înapoi și m-a apucat plânsul [:D].

 

Al meu nu prea mănâncă pește, ultima dată când am fost la păstrăvărie el a comandat grătar de pui [:D].

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine saraca maica-mea taia gainile in baie. Nu existau gaini gata taiate cind eram eu mica. Le cumpara vii din piata, apoi le tinea in baie vreo citeva ore (timp in care ma pp pe mine, ca nu intram in baie nici cu politia federala), apoi cind isi facea curaj, se ducea si o taia. Doamne ce cotcodacit mai auzeam din baie. Apoi alte ore le petrecea cu oparitul si scoaterea penelor. Deja cind ajungea la deviscerat era floare la ureche! Si atita efort pentru ce? Cit iti trebuie sa maninci o gaina? Va spun ca eu daca ar fi trebuit sa trec prin asemenea cazne, ii faceam pe toti din familie vegetarieni!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 si el scapa de taiat capete si aripi de peste...

Sacrilegiu! Nu rontaiti aripioarele de peste?

 

ella, pestele de ocean mirose cel mai rau si cel mai urat atunci cand il gatesti.

 

Iti dau o reteta de somon la cuptor: ai nevoie de cotlete, mustar dulce, boabe de piper verde, sare,  piper, 

pui intr-o tava hartie de copt. Sarezi si piperezi cotletele le asezi acolo. Amesteci mustar dulce cu piperul verde. Pui cu lingurita din amestec in asa fel incat sa iasa un strat destul de gros. Dai la cuptor 4-5 minute.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce mi-e frica?

de Pasari, cutremure si ramas in lift. Oricu in lift raman de 4-5 ori/an.

 

===

Ha, ha, Kari! Mirosul ala il simt si acum. De cand killera bunica gaini si le oparea sa le curete de pene si fulgii. Avea si o penseta pentru tulee.

 

eu o data am nimerit un pui cu cap cu tot. Se tinea capul ala de gat si trebuia sa-l tai. Era fii-mea de vreo 5 ani. I-am dat o carpa, am instructionat-o sa infasoare bine capull. Am dat cu satarul. Am aruncat si carpa cu capul inauntru si satarul.

 

Dar la miel si peste capetele sunt preferatele mele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...