Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Eu clafoutesc, tu clafoutesti, el/ea clafouteste...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 907
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu de orice ma pot vaita relativ la anii '80, dar nu de foame.

Dintotdeauna am fost inalta si slaba si mancam putin. Nici dupa carne nu ma omoram...

Ai mei, normal, ca orice om in perioada aia incercau sa faca rost de cat mai multe de ale gurii, prin diverse metode specifice vremii: cozi, relatii prin locuri strategice, cumparat la suprapret de prin restaurante unde se putea etc...

La cat mancam eu de putin, mi se parea mereu ca avem prea multa mancare in casa :)))

 

In Bucuresti, painea nu era pe cartela, intr-adevar era ratie la zahar si ulei... Si cand te gandesti ca acum astia ne dau sfaturi cum sa o lasam mai moale cu zaharul si uleiul...  [:-)))]  [:-)))] .. deci daca se poate, tot un fel de ratie, dar altfel prezentata...

 

Lumina aveam tot timpul, nu se oprea, pentru ca aveam niste blocuri de straini, in care locuiau diverse persoane de la corpurile diplomatice..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Leti, o faza ca cea povestita de tine mi-a povestit-o un prieten care pe vremuri avea un restaurant. Si dupa ce se agita omu' sa faca bazin cu pestii vii, il terminau intrebarile astea venite de la dudui cu mintea direct proportionala cu lungimea fustei: "da' pestele e proaspat?"  [:-)))]

Eu as fi zis: nuuu, e mort de 5 zile, dar l-am reactivat cu voodoo si e peste-zombi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna de dupa amiaza mea sufocant de calda,

 

Silvi8, m-am uitat pe net dupa Hotel Olimpic Venus si arata foarte bine …chiar vreau sa aflu amanunte dupa ce va intoarceti ca sunt in cautare de locuri decente pe litoralul romanesc. Ma intereseaza daca exista activitati pentru copii, si cat de departe si aglomerata e plaja. Noi anul trecut am fost la Tismana in Jupiter si a fost super ok …in sensul ca hotelul are mese de ping-pong, piscina, teren de volei, un mic teren de soccer si niste leagane …cu alte cuvinte, ma gandesc ca copiii se pot imprieteni pe acolo si juca in cadrul hotelului. Din pacate, nu e chiar pe plaja, trebuie ocolit lacul ala, care este foarte, foarte neingrijit …iar bucata de plaja cea mai aproape de hotel este infiorator de aglomerata …infiorator. Anul asta mama se duce cu ei tot acolo si imi fac sincer foarte multe griji sa nu ii piarda pe plaja aia.

 

Am notat si Afrodita din Venus … daca mai intri, ia spune cateva cuvinte si despre el. In rest – vacantza placuta, mult soare si apa calda …

 

Viviana …hahahha. Eu, ca si Letitzia, nu as cumpara in veci un animal netaiat, netranshat, nearanjat in forma de friptura …in veci !!!

Despre ce spini de peste vorbeste Julia ? La noi la supermarket, pestele arata ca friptura, nu are nici un os, nimic …doar miros si gust de peste.

Dar nici noi nu suntem mari mancatori …barbatul (pentru statistica este RAC [:)] ) sa nu auda, sa nu vada …eu mananc numai peste care nu are gust pregnant de peste (cod, macrou, ton) si copiii ca si mine, dar mai putin ca mine. Ce e aia pastrav somonat ? Tilapia spuneti ca nu are gust de peste ? Gata, l-am notat …

Shrimpi in schimb mancam cu placere eu si copiii …dar numai la restaurant. Acasa nu stiu sa ii fac …am incercat o data si aveau asa un miros pregnant de peste ca i-am aruncat la cosh.

 

Parintii mei nu au taiat in veci nici un fel de animal …tot la tzara, la Piatra, am vazut si eu, afara in aer liber …si taiat de porc am vazut, moamaaa sa vedeti ala cat tzipa. Dar barbatzii erau atat de betzi cand taiau porcul ca cred ca nu mai auzeau nimic.

 

Leti, prin anii ’70 de gaseau de toate …maica-mea spunea ca ea se duce la macelarie si ii cerea macelarului carne de sarmale si ii dadea ala o bucatzica din aia, din aialalta, de vita, de porc …in anii ’80 a inceput foametea, dar clar in Bucuresti era mai acceptabil …imi aduc aminte ca noi duceam produse la Piatra. Va dati seama, cum totul era pe cartela, nici vorba sa te duci sa stai la cineva pe mancare …iti aduceai mancarea de acasa.
Dar la Piatra ma dispera lipsa apei calde …in Bucuresti era in fiecare seara, la Piatra era de doua ori pe saptamana …iar la robinet curgea o apa de iti inghetau unghiile. Mamaaaa, cat pandeam ziua aia de apa calda de pa Piatra. Aveam programare la baie, nu puteai sa lalai prea mult in cada.
Ce imi aduc aminte cu placere din perioada aia sunt conservele de cremwurst chinezesti …moamaaa ce bune erau !!!

 

Mamaaa Fleur ce amintiri !!! Tatal tau a plecat in Algeria sa predea, nu ? Doamne, imi aduc aminte ca si mama a avut oferta sa predea tot in Alegeria …oare ce era cu Algeria asta, nu aveau aia profesori …dar in ce limba ar fi predat, ca maica-mea nu vorbea nici o limba straina.

 

Noi la coada ne duceam cu gasca de la bloc. Rulada de pasere …imi amintesc de parca s-a intamplat azi … mvaiii, luam cu noi niste lazi de plastic si jucam carti pe ele, habar n-aveam unde ne este randul. Ce se mai supara mama pe mineeee …venea acolo la rand si lumea nimeni, nici macar eu, nu stiam dupa cine sunt …toti oamenii de la coada ne vazusera alaturi de coada dar nimeni nu vroia sa ne lase in fatza.

Eu nu imi aduc aminte de suferinte …desi nu aveam curent, nu aveam gaze, nu aveam TV …dar crescand asa, credeam ca asta e normalul, le luam ca atare …

 

Ella, cum mai carne de pisica ? Si daca e comestibila, de ce nu se mai mananca si acum ???

 

Si daca e sa vorbim de frici …mie mi-e frica de orice animal, oricat de mare-mic este …nu imi place sa le ating, sa le mangai, sa le prind, sa le transhez … imi place in schimb sa le mananc pe alea comestibile. Sunt mare, mare consumatoare de carne …imi dau seama cat de groaznic suna ce am scris.

 

Dragilor, inteleg ca nu ne uitam numai la locul de fabricatie al hainelor, dar si la cel al pestilor … eu nu am vazut niciodata la noi sa scrie de unde provine peshtele, din ce tzara ..ca si la haine, cred ca acest element nu e important pe piata americana …sau nu l-am intalnit eu 

 

Viv, si eu am cazut in cada aseara … exact ca si tine dadeam ochii peste cap la covorasele alea de cada, ma gandeam ca sunt numai pentru babele care nu stiu sa stea bine pe picioare. Am alunecat din nimic, nici macar sapun nu era pe jos si incercand sa ma echilibrez, mi-am sucit genunchiul. Am cazut cu zgomot si am inceput sa plang …atat de rau m-a durut genunchiul. Eu nu am perdea de baie, am usi care fac locul si mai stramt. A venit barbatul care s-a speriat de zgomot, a incercat sa ma ridice din cada si nu a reusit (pentru ca nu e suficient de puternic, nu pentru ca sunt eu prea ponderala [:)] ) si am stat asa acolo pana mi-a trecut durerea de genunchi. Este ligamentul ala sucit acum 3 ani la ski … Acum ma doare la mers, nu pot urca si cobora scari …sunt chiar ingrijorata daca l-am sucit asa din nimic. Te pomenesti ca daca nu acum, in curand nu o sa mai pot skia …

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia, nu am frici nejustificate. Daca m-as intalni cu un crocodil/ urs/leu/sarpe cu clopotei/ caine maidanez de Bucuresti [:)]  normal ca ma tem ca este animal salbatic si stiu ca poate sa ma atace. 

 

Evit pe cat posibil betivii pe strada (mai greu sambata seara in UK  [:)] ) caot avea reactii neasteptate.

 

intr-o perioada, prin facultate, eram cam stressata cand treceam pe langa soldatii care fac paza la ambasade si au arme. Nu stiu daca va amintiti ca fusese un val de sinucideri/ omucideri in armata, soldati care mai aveau x saptamani pana la 'eliberare' si decideau sa se elibereze anticipat cu un glont in cap. Ma gandeam daca ii casuna lu' ala de la ambasada pe mine asa cum le casuna alora din armata pe colegii lor/ ei insisi? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mai am si eu o poveste de ieri ... sunt necajita cu Alex.

 

Dupa ce a luat premiul ala mirobolant, l-a scos pe scena, l-au aratat cu degetul ca ce destept este si ce exemplu da el celorlalti, ieri a facut muci de m-am trezit cu telefon de la directoare acasa ... am sunat-o, este pedepsit cu lunch detention si nu mai poate participa la petrecerea de sfarsit de an de la clasa a 4 a din cauza de "Inappropriate language".

 

Pe scurt :

 

Profesoara lui are un deces in familie si toata saptamana a venit cate un alt suplinitor.

Le-a dat de lucrat ceva in clasa, el a terminat repede ...el si Ryan ..si apoi, de plictiseala, i-a scris un bilet aluia cu :

 

Alex - "You smell like a fart" ... [fri] ...ala a citit si a raspuns pe acelasi bilet :

Ryan - "you are an ass"

Alex - "no, you are a bastard"

Ryan - "ok, you are a mother-fucker"

Alex - "no, you are a m...f..."

 

Tot schimbul asta de mesaje a fost insotit de rasete si chitzaieli  (????), i-a vazut profesoara, a citit biletul, i-a trimis la directoare, directoarea m-a sunat si i-a pedepsit.

 

Sunt necajita ...am vorbit cu el, a zis ca intelege, ca ii pare rau ..ok, dar e a doua oara cand se intampla ...ce Dumnezeu !!! ... de unde comportamentul asta. Noi nuvorbim urat acasa, nici macar nu vorbim in engleza ...si de unde i se pare asa de amuzant sa "pick" on people ...nu gaseste alte glume decat sa faca misto de cineva.

Asta e o forma de bully ...daca in locul lui Ryan era un copil mai sensibil, cine stie ce mai iesea ...

 

I-am interzis accesul al net o saptamana ...sa stea sa citeasca sau cu ochii pe pereti ...nu a parut prea afectat de pedeapsa. A zis doar "ok" si atat.

[smulgpar]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...