Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Eu clafoutesc, tu clafoutesti, el/ea clafouteste...


Recommended Posts

Sanatate Aqai si tata de Simonna. V a doborat vremea asta ploioasa si capricioasa.

 

Buflea, vin si eu din tabara suplinitorilor si zic ca Alex si celalalt copil trebuiau sanctionati cumva, limbajul folosit e inappropriate chiar daca a fost pur imitativ si din joaca, plictiseala etc. Eu le as fi dat lunch detention la amandoi si scriam o nota parintilor. Astea fiind zise, clasele a 4 a mi s au parut cele mai dificile, nu sunt nici mici nici mari dar fac trasnai mai ceva decat cei mari.

 

Taica miu a predat in Algeria 4 ani la universitate intr un orasel. La ei era penurie de profesori, ingineri, arhitecti samd, veneau din tari prietene si din Franta si se numeau cooperanti. Predau in franceza, tara e francofona.Aceeasi situatie in Tunisia si Maroc. In ultimii ani situatia s a degradat pe acolo din cauza fundamentalistilor. In Maroc sunt insa cooperanti si acum, am o prietena care a predat ani de zile in Casablanca.

Pe vremea lui Ceasca sa lucrezi intr o tara din asta era o oportunitate sa calatoresti si sa fii platit in dolari. Dar era greu, clima, bariera culturala etc. Cu banii pusi deoparte in cei 4 ani de chin ai lui taica miu, ai mei si au luat apartament si masina ,si au calatorit in aproape toata Europa si Africa de Nord. Mama si cu mine mers in Algeria in vacantele de vara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 907
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

simonna bafta multa lui Radu!

 

aqai , deci cel mic si-a inceput ziua in alb si a terminat-o in negru [:)]  felicitari pt pasul facut [pk]

 

bafta la remo. hai ca nu ia mult intr-o zi celmult 2 termina.si tu se te faci bine repede...e nevoie de forta multa  sa treci peste audit.

 

eu stiu ca pt tuse, git inflamat...chestii din astea e bun turmeric=leac indian . un virf de lingurita de turmeric dizolvvat in putin ceai , face minuni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cat va costa imputernicirea? Noi daduram 160 de lire asta vara, 100 prima oara, apoi ca nu e buna, ca trebuie apostila de la Haga ca sa fie recunoscuta in Ro, inca 60 ca ne- facut o noua imputernicire + vreo 30 de lire apostila. Ce sa zic, de banii astia ne duceam si o luam pe P din Ro noi doi.

Aflu joi cat costa, cand merg sa o iau, am inteles ca vreo 60 de lire. Nu e cu apostila, e pur si simplu o scrisoare notarizata cum ca bunicul are acordul meu sa il duca pe jupan in Franta in data x si ca sotul bunicii il aduce inapoi in data y. Nu trebuie nici cazier, nici apostila, anul trecut am avut una identica si a fost ok.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai, felicitari lui Alex pentru prima comuniune, cred ca a fost un moment deosebit. Si wow pentru tinuta!

Actiune nu gluma la voi acasa, podele scoase si mad scientists.

 

La capitolul multumiri: Sophiei pentru frumoasa felicitare primita de strumful meu si ii trimit pupici de la acelasi ( in curand) sarbatorit!

 

Fetelor ce au pus retete la Retete: Ella, Rall, Mihaela, Ioana.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mai am si eu o poveste de ieri ... sunt necajita cu Alex.

 

Dupa ce a luat premiul ala mirobolant, l-a scos pe scena, l-au aratat cu degetul ca ce destept este si ce exemplu da el celorlalti, ieri a facut muci de m-am trezit cu telefon de la directoare acasa ... am sunat-o, este pedepsit cu lunch detention si nu mai poate participa la petrecerea de sfarsit de an de la clasa a 4 a din cauza de "Inappropriate language".

 

Pe scurt :

 

Profesoara lui are un deces in familie si toata saptamana a venit cate un alt suplinitor.

Le-a dat de lucrat ceva in clasa, el a terminat repede ...el si Ryan ..si apoi, de plictiseala, i-a scris un bilet aluia cu :

 

Alex - "You smell like a fart" ... [fri] ...ala a citit si a raspuns pe acelasi bilet :

Ryan - "you are an ass"

Alex - "no, you are a bastard"

Ryan - "ok, you are a mother-fucker"

Alex - "no, you are a m...f..."

 

Tot schimbul asta de mesaje a fost insotit de rasete si chitzaieli  (????), i-a vazut profesoara, a citit biletul, i-a trimis la directoare, directoarea m-a sunat si i-a pedepsit.

 

Sunt necajita ...am vorbit cu el, a zis ca intelege, ca ii pare rau ..ok, dar e a doua oara cand se intampla ...ce Dumnezeu !!! ... de unde comportamentul asta. Noi nuvorbim urat acasa, nici macar nu vorbim in engleza ...si de unde i se pare asa de amuzant sa "pick" on people ...nu gaseste alte glume decat sa faca misto de cineva.

Asta e o forma de bully ...daca in locul lui Ryan era un copil mai sensibil, cine stie ce mai iesea ...

 

I-am interzis accesul al net o saptamana ...sa stea sa citeasca sau cu ochii pe pereti ...nu a parut prea afectat de pedeapsa. A zis doar "ok" si atat.

[smulgpar]

Oh... aaaa... sa zic, sa nu zic...

 

Eu iar vin cu atitudinea mea de "stand up for your child" ca daca n-o faci tu n-o face nimeni si zic asa:

 

Daca Ryan e dintre prietenii aia cu care se fugareste si se imbrinceste si se joaca cit e ziua de lunga, ce si-au scris unul altuia n-are nici o relevanta. E o virsta normala sa inceapa sa vorbeasca asa, isi demonstreaza si lor insisi si altora ca trec intr-o alta etapa. "Superioara", deh, care are si "imbogatirea" asta a limbajului printre simptome. Cite-o sa-ti mai auda urechile... sa fii tu linistita, poti sa fii icoana acasa si de ei tot se prinde limbajul asta. Si sa mai fii sigura ca il foloseste cind nu esti pe-acolo sa-l auzi, la greu. 

(Eu sint foarte, foarte sigura ca Ryan e prieten cu el, nu e din categoria "ala e mai slab, let's bully him". Unu, ca Alex knows better si sint sigura ca e toba de informatie de ce are voie si ce n-are la capitulul bully, doi, ca felul in care i-a raspuns celalalt copil denota ca l-a durut la sapte metri de insulte si ca e obisnuit cu schimbul asta de replici.)

 

Amu, ce-s face eu: 

M-as trezi dimineata, as pupa copilul si as zice ca imi retrag pedeapsa, pe moment, ca o sa ma mai gindesc daca e pedepsit sau nu. L-as duce la inghetata si-as scoate de la el ce-a avut in cap cind a scris. I-as servi directoarei pe tava spusele copilului, in favoarea lui, si as ruga-o sa suspende macar partea in care nu poate sa participe la serbarea cu pricina. As lua copilul la discutia cu directoarea. Pentru ca ea n-o sa accepte sa suspende pedeapsa. O s-o tina pe-a ei cu language si balarii (pfui, puritanismele astea ma scot din toate balamalele, din toate!), dar Alex ar primi un mesaj clar ca tu esti linga el, il sustii no matter what. (pentru ca lui clar nu i se pare ca ar fi facut nu stiu ce gogomanie, i se pare ca you all overreact).

 

Mesajul asta e decisiv in relatia voastra de aici inainte, el trebuie sa stie ca tu il support si il ajuti daca da de necaz. 

 

BTW, prima data cind am tratat si eu cu scoala pe tema data (clasa a patra, voila) totul a fost similar, doar injuraturile erau un mix franglez, ca la noi la Quebec. Ne-au chemat la scoala, mamele si baietii, n-am putut cind ne-au chemat ei, ci dupa citeva zile. Cind am ajuns, tot un zimbet madame invatatoare, cica e mindra ca, uite, copiii s-au remuscat si si-au scris scrisorele de amor... Era un dialog, cam asa: 

- J't'aime.

- Non, moi, j't'aime.

-Non, moi!

etc etc etc... pe-o pagina de caiet, j't'aime de sus pina jos. 

Am ridicat din umeri, tare suspect mi s-a parut, ca imi stiam marfa, mama cealalta era si ea clar debusolata, i-am zis invatatoarei ca daca au timp sa isi scrie biletele poate ca n-au destul de lucru la clasa si poate scoala ar trebui sa-i ocupe mai mult, si-am plecat cu amindoi maimutoii, care se tavaleau de ris. Mi-a luat cam doua etaje sa ma prind ce atita fericire pentru o pedeapsa suspendata. J't'aime era cod pentru fk-you, stabilit de comun acord, sa vada daca se prinde invatatoarea. Pam-pam!

 

Revin la ce-aveam de zis: Buflea, ai asa un copil bun si fain! Nu ti-l indeparta pentru balarii de-astea. Sint alte chestii muuult mai importante in care tu, parinte, nu poti sa faci rabat, asta chiar e o prostioara ultra-minora. Iti promit ca in cinci ani o sa te uit la intimplarea asta si-o sa te miri ca nu i-ai zis directoarei sa-ti dea o pauza si sa lase copilul in pace! 

 

Simonna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))] [:-)))] [:-)))]

Ce ti-e si cu gravidele astea!!.... nu poti, dom'le, sa vorbesti despre ceva, ca imediat le si vezi apeland la masuri extreme, ca sa isi satisfaca poftele ( gastronomice, precizez, doar atat, deocamdata. Pana nu e capabila sa isi gaseasca singura snurul ala de undeva, o lasam in pace. [soricel] ). 

Biiiine, faceti voi misto de mine, dar va prind eu la cotitura!!! Poate va si spun la directoare si patiti ca Alex, nema lunch break.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata.sunt deja 30 de grade aici.sunt uda si azi avem serbare.eva are ditai rochia o sa i fie cald rau.noroc ca petrecerea e la un loc  de joaca in padure la un hotel cu gradina.eu urasc pestele doar somon afumat...pardon fumé mai mananc din cand in cand.eva mananca doar cotlet de stiuca...imi aduce cineva din delta odata pe luna...si mananca doar oata pe saptama na.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...